Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor

Mayıs ayındaki artışla bir toparlanma yaşayan Türk tekstil sektörü, haziran ayında da artış elde etti.

Yünsa net karını 10 kat artırdı

Avrupa’nın en büyük entegre yünlü kumaş üreticisi Yünsa, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ait konsolide faaliyet sonuçlarını açıkladı. 50’den fazla...

Küresel tedarik zinciri yeniden yapılanıyor

Artan sürdürülebilirlik talepleri ve dijitalleşme geleneksel tedarik zinciri yapısını dönüştürüyor. Özellikle tedarik zincirleri çocuk işçiliğinin önlenmesi, insan hakları, çevre...

Aksa Akrilik 3. çeyrekte karlılığını %20 arttırdı

Akkök Holding’e bağlı Aksa Akrilik 2020 yılının üçüncü çeyreğinde, pandeminin devam eden etkilerine rağmen karlılığını artırmayı başardı. %19’luk global,...
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor. Türk tekstil ve hammaddeleri sektörü Covid-19 pandemisinin şok edici etkisini 2020 yılının ilk yarısında ihracat pazarlarında yaşadı ve hızlıca toparlanma sürecine girmeyi başardı. 2020 Ocak – Haziran döneminde tekstil sektörünün toplam ihracatı bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %17,4 oranında düşüşle 4,1 milyar dolar değerinde kaydedildi. Sadece haziran ayı bazında tekstil ihracatı ise bir önceki yıla göre %19,8 artışla 766 milyon dolar seviyesine çıktı. Yılın ilk yarısında Türkiye’nin genel ihracatı ise %15,8 artışla 13,5 milyar dolara çıktı.

Tekstil sektörünün ihracat performansına aylar bazında bakıldığında umut veren gelişme dikkat çekiyor. Ocak ve şubat aylarındaki artışlardan sonra, pandeminin etkisini göstermeye başladığı mart ayında %17 ve nisan ayında %44,4’lük sert düşüşler yaşandı. Şok inişe hızlı düzeltme mayıs ayında %15’lik artış ile geldi. Haziran ayında da %42,7’lik artış ile bu yükseliş trendi devam etti.

Sektörün ihracatı miktar bazında da benzer bir dalgalanma gösterdi. 2020 Ocak – Haziran döneminde miktar bazındaki ihracat %14,3 azalarak 999 bin ton değerinde gerçekleşti. Sadece haziran ayında gerçekleşen ihracat miktarı ise %16,3 artış yakaladı.

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor: Haziran ayında önemli pazarlarda ihracat artışı elde edildi

Haziran ayında en fazla tekstil ve hammadde ihracatı 28 AB ülkesine yapıldı. Bu ihracat %23,9 artışla 410 milyon dolar değerinde gerçekleşti. 6 aylık bazda ise AB’ye ihracat %18,5 oranında gerilemeyle 2 milyar dolar değerini gördü. Diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracat da, haziran ayında %144,9 artışla 11 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Sektörün ikinci büyük pazarı konumundaki Eski Doğu Bloğu Ülkelerine haziran ayındaki ihracat %37,2 artışla 87 milyon dolara çıktı. Bu pazara 2020 Ocak – Haziran dönemi bağlamında ise, tekstil ihracatımız %10,9 gerileme ile 431milyon dolar oldu.

Haziran ayında Ortadoğu ülkelerine tekstil ihracatımız %8,1 artışla 56 milyon dolara ulaştı. Yılın ilk yarısı bazında bu pazara ihracatımız ise %21,2 azalışla 383 milyon dolar olarak gerçekleşti. Haziranda Türki Cumhuriyetlere tekstil ihracatımızda %43,4’lük artış elde edildi.

Haziran ayında düşüş kaydeden pazarlar ise Afrika ülkeleri %7,8, Asya ve Okyanusya ülkeleri %6,9 olarak sıralanıyor.

Almanya’ya tekstil ihracatı %65,8 arttı

Türk tekstil sektörünün en önemli ihracat ülkesi olarak Almanya yıllardır yerini korumayı sürdürüyor. Haziran ayında Almanya’ya ihracatımız %65,8 oranında artarak 85 milyon dolar değerine çıktı. Yılın ilk 6 ayındaki ihracat ise %2,9 azalarak 397 milyon dolar değerinde kaydedildi.

Sektörün ikinci önemli ihracat ülkesi İtalya oldu. İtalya’ya haziran ayındaki ihracat %4,1 azalarak 60 milyon dolar olurken, Ocak – Haziran dönemindeki değer %25,8 düşüşle 320 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Tekstil sektörünün üçüncü büyük pazarı ABD’ye haziran ayındaki ihracat %37,1 artarak 45 milyon dolara çıktı.  Ocak – haziran döneminde bu ülkeye ihracat %8,4 azalarak 245 milyon dolara düştü. Bu dönemde İngiltere’ye ihracat 21,5 gerileyerek 181 milyon dolar kaydedilirken, sadece haziran ayı baz alındığında ihracatın %29,4 artarak 40 milyon dolar olduğu görülüyor. İlk on ülke arasında ihracatımızın en fazla gerilediği ülke, 5. Sırada bulunan Bulgaristan oldu. Bulgaristan’a ocak – haziran dönemindeki ihracatımız %31,5 oranında gerileyerek 154 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor
Tekstil ihracatı pandemiye rağmen artış yönünde ilerliyor

Teknik tekstiller en önemli ihracat ürünü haline geldi

2020 Ocak – Haziran döneminde, Türk tekstil sektörünün en önemli ihracat ürünü ‘tekstil sektörüne dahil teknik tekstiller’ oldu. Toplam tekstil ihracatının %27,2’sini oluşturan bu ürün grubu, geçen yılın aynı dönemine göre %43,9 oranında artış elde ederek 1,1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Teknik tekstiler ürünlerinin haziran ayındaki ihracatı ise %202 artışla 318 milyon dolar olarak hesaplandı.

İhracatta en önemli ikinci ürün grubu ise %20 pay ile dokuma kumaşlar oldu. Yılın ilk 6 ayında %30,7 azalarak 823 milyon dolar değerinde gerçekleşen dokuma kumaş ihracatı, haziran ayında ise %4,5’lik artışla 151 milyon dolar seviyesini gördü. İplik ürün grubu %16 pay ile ihracatta üçüncü sırada yer aldı. 2020 Ocak – Haziran döneminde %28,8 azalarak 661 milyon dolar değerini yakalayabilen iplik ürün grubunun, haziran ayı performansı ise %13 azalışla 102 milyon dolar olarak kaydedildi.

Sektörün elyaf ihracatı yılın ilk 6 ayında %16,5 gerileyerek 178 milyon dolar değerini, haziran ayında ise %0,8 azalarak 40 milyon dolar değerini elde etti.

Güncel Haberler

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....

Savur’daki Akar Tekstil yatırımı bölgenin kaderini değiştirecek

Sağlanan yatırım teşvikleri ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun birçok farklı yerinde önemli tekstil yatırımları hayata geçti. Sanayi Bakanlığı ve...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied