Ana Sayfa » Güncel » Tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine

Tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine

Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen ihracat rakamları tekstil sektörünün potansiyelini bir kez daha gösterdi.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Virtual Hometex Turkey 2021 etkinliğinde online oturumda konuşan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine” dedi, bu nedenle sektörde Ar-Ge ve Ur-Ge ile, yeni teknolojilere odaklanılması gerektiğini söyledi. Engin, pandeminin olumsuz etkilerine rağmen ihracat rakamlarının tekstilin potansiyelini bir kez daha gösterdiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin ve tekstil sektörünün pandemi sürecini başarıyla yönettiğini savunan Engin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’de tekstil, pazar çeşitlendirmesini son derece başarılı şekilde gerçekleştirdi. Hem tekstil hem de hazır giyim sektörlerinin dış ticaretinde canlılığın devam edeceği konusunda hemfikiriz. Yeni normalde bunun devamlılığını sağlamak için yapacağımız sanal ve hibrit etkinliklerin öneminin hepimiz farkındayız. UTİB olarak, tüm çalışmalarımızı hız kesmeden sektörümüzün sürdürülebilir üretimi ve ihracatı için gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İhracatımızın gelişmesi için bu döneme kadar fiziki olarak yapmış olduğumuz; fuar katılımları, eğitim seminerleri, Ur-Ge projeleri, ticaret ve alım heyetleri gibi faaliyetlerimizin hiçbirini iptal etmeden, dijital ortamda sürdürüyoruz.”

Sektöre katılımı destekliyoruz

Tekstil sektörünün geleceği için tasarımcıların ve girişimcilerin sektöre katılmalarını önemsediklerini vurgulayan Pınar Taşdelen Engin; bu konuda önemli çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı. Engin, 11. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nı ‘Master Class’ adıyla; uzun soluklu, eğitim ve mentörlüğün ön planda olduğu bir etkinlik olarak gerçekleştireceklerini açıkladı. Engin; “Özellikle akıllı ve teknik tekstiller, sürdürülebilirlik, yapay zeka alanlarında aldığımız projeler; geleceğe dair bizleri çok umutlandırıyor” dedi.

Son çeyrek yüzyılda geri dönüştürülebilir malzemelerle kaynakların daha etkin kullanılabilmesine imkan veren sürdürülebilir üretim sürecine geçişin önemli hale geldiğini ifade eden Engin; değişimi yakından takip etmek ve en kısa sürede yakalamak amacıyla 22 firma ile ‘Ekolojik Tekstiller’ Ur-Ge projesini devam ettirdiklerini söyledi.

Tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine
Tekstil sektörü vazgeçilmez bir hazine

Son dönemdeki ev tekstil ihracatına da değinen Pınar Taşdelen Engin, Türkiye’nin özellikle ev ve mekan tekstilleri denildiğinde; dünya pazarlarında akla ilk gelen ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Ev tekstilleri sektörünün bütün süreç boyunca yüksek kaliteye odaklandığını belirten Engin, sözlerini şöyle sürdürdü; “2020 yılı sonu itibariyle 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ev ve mekan tekstili sektörü; toplam pazar büyüklüğü yaklaşık 65 milyar dolar olan dünya mekan tekstilleri pazarından %4 pay alıyor. Bu bizim için çok önemli bir oran. Türkiye’nin diğer ihracatçı sektörleriyle kıyaslandığında dünya Pazar payı açısından ülkemizdeki lider sektörlerden birisidir. Sektörün 2020 yılı kilogram ortalama ihracat değeri de 7,6 dolardır.”

Pınar Taşdelen Engin, ev tekstilleri sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülkelerin; Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Hollanda ve İtalya olduğu belirtti.

Güncel Haberler

Arjen Evertse, Mimaki EMEA Satıştan Sorumlu Genel Müdürü olarak atandı

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki, bugün yaptığı bir açıklamayla, 1 Eylül 2021 tarihinden...

Textilegence Mayıs – Haziran 2021 sayısı yayınlandı

Pazarlar tekrar canlanıyorken, Textilegence’ın 48. sayısı güncel gelişmelerden haberleri ve özel editoryal içeriğiyle sizi bu ‘yenilenmeye’ hazırlıyor. Textilegence Mayıs...

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil...

Türk tekstil sektörü 2021 yılında 11 milyar dolar ihracat hedefliyor

Tekstil sektörü bugün 200’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. 2020 yılını %2-2,5’luk...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied