Monforts: Sürdürülebilir Terbiye İçin Tek Bir Kaynaktan Tedarikçi

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.
Ana Sayfa » Terbiye » Monforts: Sürdürülebilir Terbiye İçin Tek Bir Kaynaktan Tedarikçi

Monforts: sürdürülebilir terbiye için tek bir kaynaktan tedarikçi. Enerji maliyetleri artmaya devam ederken Monforts Başkan Yardımcısı Klaus Heinrichs, Monforts’un sunduğu çözümlerle terbiye uygulamaları için sürdürülebilir enerji tasarrufu trendini nasıl körüklediğini anlatıyor.

Monforts, hem enerji hem de hammadde açısından daha yüksek üretkenlik ve önemli tasarruf sağlamak için, çeşitli kumaş türlerini terbiye eden tesislere yardımcı olabilecek bir takım gelişmiş teknolojilere sahiptir.

En önemlisi, geleneksel emdirme sistemleri yerine kullanılan Eco Applicator yumuşak kaplama ünitesi, son derece sofistike plc kontrollü, hafif dokunmalı (kiss) silindir sistemi sayesinde, kumaşlara çok etkili terbiye kaplamasını mümkün kılıyor.

Ünitenin kendisi aslında enerjiden tasarruf etmiyor, ancak fonksiyonel terbiye ile yalnızca kesin miktarda nem uygulayarak, sonraki kuruma süresinin kısalmasını sağlıyor, bazı durumlarda ciddi seviyede, daha küçük kurutucu kapasitesine neden oluyor.

Buna ek olarak, hassas örme terbiyelerinin ihtiyaçlarına özel olarak uyarlanmış bir rehberlik sisteminin geliştirilmesinin ardından Eco Applicator, örme kumaşlar için hazır hale geldi.

Eco Applicator çok yönlülüğü, fabrikaların kumaşın bir tarafına veya her iki tarafına da terbiye işlemleri yapmasına ve sonsuz olasılık için her iki yüzeye ve kumaşın belirli alanlarına ayrı kaplamalar uygulamasına olanak tanıyor.

Monforts: Sürdürülebilir Terbiye İçin Tek Bir Kaynaktan Tedarikçi: Eco Denim Hattı

Benzeri tasarruflar geniş bir kumaş gamına uzanıyor ve başta geleneksel dokuma kumaşlar pazarında kendisini kanıtlamışken, Monforts Eco denim konsepti ile birçok büyük denim üreticisi şimdi bu avantajlardan yararlanıyor.

Denim kumaşının buhar altında germe ve eğriltilmesi için MonfortsThermo Stretch ünitesi, daha önce elde edilenden daha hassas bir muameleye yol açıyor.

Bu, uygulanması gereken çok daha az buhara neden oluyor. Thermo Stretch ünitesinin daha büyük kumaş içeriği, daha önce elde edilemeyen minimum çekme değerleri ve en yüksek üretim hızlarında, ‘çift kauçuk’ iki kompresif çekmezlik ünitesi ile kombinasyon halindedir.

Denim endüstrisinde, bu konsept daha yüksek verimlilik ve daha düşük enerji tüketimi için önemli bir katkı sağlıyor ve şu anda Vietnam ve Meksika’da referanslara sahibiz.

Monforts terbiye çözümleri
Monforts terbiye çözümleri

Monforts texCoat

Yakın zamanda Avusturya merkezli Timatech’in satın alınması ve ürün yelpazesinin Monforts portföyüne entegrasyonu, şirketin kaplama teknolojisi açısından konumunu daha da güçlendirdi.

Günümüzde, tek bir kaynaktan tamamen entegre bir kaplama hattı sunabilen tek üretici firmayız. Kaplama makinesi, tek bir kaynaktan komple bir kaplama hattı sunarak; tümüyle entegre plc kontrolünden kaynaklanan tüm faydalarla birlikte; sonraki Monforts kurutma teknolojine uyarlanmıştır.

Sistemimiz, kaplama ünitesinden stentere (ram) kadar en kısa kumaş yoluna sahiptir; ve biz silindir/hava bıçağı sistemi, manyetik silindir sistemi ve baskı kafası sistemleri gibi; tüm kaplama uygulama sistemleri varyasyonlarına sahibiz.

Tek bir kaynaktan gelen mühendislikle bu seçeneklerin hepsi de daha geniş enlere ulaşıyor. Bence bu büyük bir avantajdır.

Yapısı nedeniyle eski Timetech üniteleri, sadece Almanya, Avusturya ve İsviçre’de satıldı. Bugün ise Türkiye, Meksika, Hindistan, Pakistan ve diğer pazarlarda yeni referanslarımız var.”

Terbiye İçin Eco Booster

Isı geri kazanımının faydaları şimdi küresel olarak kabul ediliyor.

Geçmişte, ısı geri kazanımına olan talep esas olarak Avrupa ile sınırlıydı, ancak şimdi bu, dünyanın tüm bölgelerini kapsayacak şekilde genişledi.

Çin ve Türkiye gibi ülkelerin yanı sıra; Cezayir ve Bangladeş gibi bu konunun ortaya çıkmasını hiç beklemediğimiz ülkelerde de yüksek bir talep deneyimliyoruz.

Eco Booster ısı geri kazanım ünitemiz; başlangıçta manuel olarak temizlenmesi gereken bir makine olarak sunuldu; ancak şu anda tam otomatik, bakım için durmalara son veriyor.

Türkiye’de büyük bir denim üreticisi, kısa bir süre önce; ısı geri kazanımını atık hava temizlemeyle tamamen entegre bir sistem olarak birleştiren; bu Eco Booster ünitelerinden beş tanesini kurdu.

Monforts, ısı geri kazanımını standart bir sistem olarak sunan ilk şirketti; diğer tüm üreticiler ise bunu bir opsiyon (seçenek) olarak sundular.

Kendi kendine temizleme işlevi önemli bir avantajdır.

Eco Booster, eşanjör performansını mevcut atık hava akışına göre; bilgisayar kontrollü olarak optimize eden elektrikli bir tahrikle ve kesintisiz üretim için; durmaları ortadan kaldıran otomatik temizleme sistemi ile donatıldı.

Sistem içindeki basıncı ölçer ve gerekirse otomatik olarak temizleme döngüsünü başlatır.

Bu teknolojilerin tümü, müşterilerimize sürdürülebilir faydalarla son derece etkili, enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunmak üzere tasarlandı.”

Tekstil Terbiye Haberleri

Sürdürülebilir denim için Monforts ve müşterileri hemfikir

Monforts teknolojileri kullanıcıları sürdürülebilirlik konusunda firmayla aynı vizyonu paylaşarak sürdürülebilir kumaş üretiminde önemli ve öncü çalışmalara imza atıyor. Farklı ülkelerden...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied