Ana Sayfa » Eğirme » Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

Truetzschler CL-X, ön temizlemede üretim hızını iki katına çıkarırken aynı zamanda %30 daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Alman tekstil makineleri üreticisi Truetzschler, CL-X ön temizleyicinin sunduğu yeni avantajlar ile pazarda bir adım öne çıkıyor. Tekstil üreticilerinin düşük enerji tüketimine yönelik talebine cevap veren CL-X, bir yandan çevre dostu üretime katkı sunarken diğer yandan da artan enerji fiyatları karşısında iplik fabrikalarına rekabet avantajı sağlıyor. 

Truetzschler Makine Mühendisliği Başkanı Robert Többen, geliştirme sürecinde ana odak noktalarının elyaf hava akışlarını optimize etmek olduğunu söyledi. Bu alanda atılım gerçekleştirdiklerini aktaran Többen, hava akışını iki silindir üzerinden zorlayarak, açma silindirlerinde daha düşük güç tüketimi sağlayan bir çözüm bulduklarını açıkladı. Többen ayrıca makinenin ismine dair şu detayı paylaştı; “Bu akışın spiral şeklinde olması CL-X ismine de yansıyor: ‘X’, Yunanca spiral anlamına gelen Helix kelimesinden geliyor.” 

Truetzschler CL-X ile daha az egzoz, daha az enerji

%30’a kadar enerji tasarrufu sağlayan Truetzschler CL-X optimize edilmiş akışa ek olarak, entegre bir hava ayırıcı ile havanın tamamı yerine yalnızca fazla havanın çıkarılmasına izin veriyor. Bu sayede nakliye havasının azaltılmasına katkıda bulunan yeni ön temizleyici, daha az egzoz ve dolayısıyla daha az enerji tüketimi sağlıyor. 

Minimum iyi elyaf kaybıyla pamuktan yaprak artıkları, saplar veya tohumlar gibi kaba kirleticileri hassas bir şekilde ve güvenilir bir şekilde temizleyen CL-X, verimliliği artırarak; pamuğun karıştırıcılarda ve ince temizleyicilerde daha fazla işlenmeden önce yüksek kaliteli bir son ürün elde edilmesine imkan tanıyor. 

Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

İki katı üretim hızı, üç katı daha iyi temizleme sonuçları

CL-X’in üretim hızı, iki adet CL-P modeli ile elde edilen toplam üretim hızına denk geliyor ve bu da saatte maksimum 1.600 kilogram’dır. Böylece müşteriler tek bir makine ile yüksek veya düşük verimlilik oranlarında çalışma esnekliği elde ediyor. 

Yeni CL-X’in sağladığı önemli avantajlardan bir diğeri ise üstün temizleme sonuçlarıdır. Bir Türk müşterisinde ABD pamuğu ile yapılan denemeler, CL-P ile karşılaştırıldığında neredeyse üç kat daha iyi temizleme verimliliğine ulaşıldığını gösteriyor. Ayrıca, geliştirilmiş ızgara geometrisi, daha iyi ayırma ve daha hassas elyaf kullanımına izin verirken 2,60 m uzunluğundaki bir temizleme bölümü, maksimum derecede açma ve temizlenmiş elyaf sunuyor. 

Yabancı maddelere karşı yüksek hassasiyet

CL-X ön temizleyici, senkronize parti yönetimi ile üç partiye kadar otomatik parti değişimini mümkün kılıyor. Parti yönetim sistemi, Balya Açıcı BO-P ile doğrudan, otomatik koordinasyon sağlarken açıcı silindirlerin hızları ve ızgara çubuklarının konumu, dolayısıyla da temizlemenin yoğunluğu, beslenen değişen malzemeye (lot) göre otomatik olarak ayarlanıyor. 

Yeni ön temizleyici aynı zamanda daha iyi ayırma ve yumuşak elyaf muamelesi için yeni ve geliştirilmiş ızgara geometrisi sunuyor. Her bir açıcı silindir için ızgara cihazlarının kademesiz ve bireysel olarak ayarlanması nedeniyle, makine çok çeşitli yabancı maddelere tepki verebiliyor. İkinci açıcı silindirin %10 daha yüksek hızı, ızgaralar boyunca farklı hızlara neden olurken, bu sayede farklı boyutlardaki atıklar da ayrılabiliyor. 

CL-X’e entegre edilen WASTECONTROL atık sensörü, üretim sırasında atıkların güvenilir bir şekilde ayrılmasını sağlayarak değerli iyi elyafların gereksiz kaybını önlüyor. Operatör, makinenin ekranı aracılığıyla ideal ayar için otomatik olarak gelen bir öneriyi sadece birkaç tıklamayla kolayca uygulayabiliyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Truetzschler CL-X ön temizleyici ile yüksek üretim hızı, düşük enerji tüketimi

Alman tekstil makineleri üreticisi Truetzschler, CL-X ön temizleyicinin sunduğu yeni avantajlar ile pazarda bir adım öne çıkıyor. Tekstil üreticilerinin düşük enerji tüketimine yönelik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied