Trützschler Grup 4 İş Birimi ile ITMA ASIA 2016’da

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

İplik eğirme, nonwoven, yapay elyaflar ve taraklama çözümleriyle ITMA ASIA +CITME fuarına katılacak olan Trützschler Group, Asya pazarının, özellikle Çin tekstil endüstrisinin ihtiyaçlarına göre bir fuar konsepti oluşturdu.

Yaklaşık 3 bin çalışanı ile dünyanın en büyük tekstil makinaları üreticisi Trützschler , ITMA ASIA 2016 fuarına güçlü bir katılım gerçekleştiriyor. Trützschler fuarda Salon 2’deki 550 metrekarelik oldukça büyük standında (A29)  4 iş koluna ait çözümlerini sergileyecek. Grup; Spinning (eğirme), Nonwovens, Man-made Fibers (yapay elyaflar) ve Card Clothing (taraklama) çözümleri ile Asya pazarına olan ilgisini vurgulayacak.

Trützschler Spinning birimi, eğirme hazırlık için yeni makinasını Asya’da ilk kez sergileyecek. Sergilenecek ürünlerin başında %15 daha fazla verimlilik sunan TC 15 tarağı bulunuyor. Bunun yanı sıra yeni kova doldurma istasyonu T-MOVE yerden tasarruf ve verimlilikte artış sağlıyor. Çin pazarı için özel geliştirilen TC 10 tarağının yanı sıra, entegre cer IDF 2 maliyet tasarrufu sağlarken iplik kalitesinden ödün vermiyor. Yeni bir konsept olan TD 9T TWIN ön cer, çift başlı cere göre yaklaşık %15’lik verimlilik artışı sağlıyor. Bu çözümlerin yanı sıra; TD kurulu regüleli cer için yeni kova değiştirici TD8, çift kafalı cer avantajı ile tek kafa teknolojisine sahip TD 8C, TC 12A penye makinası, JUMBO CANS, elyaf karıştırma çözümü T-BLEND, 5 algılama teknolojisine sahip yeni yabancı parça ayırıcı T-SCAN TS-T5 ve kalite ve üretim veri sistemi T-DATA ziyaretçilere sunulacak. Web (internet) tabanlı T-DATA tüm bu verilerden mobil olarak yararlanılmasını sağlar.

Trützhler Nonwovens fuarda Çin pazarında özellikle çok talep gören makine ve konseptlerini öne çıkaracak. Bu bölüm proses ve ürünlerdeki ilerlemenin yanı sıra, yeni komponentler hakkında bilgi verecek. Elyaf hazırlama için modüler bir sistem tanıtılacak. Nonwoven kurulumları için Trützschler Spinning ile ortak geliştirmede; karışım açıcı ile geliştirilmiş konveyör bandının yanı sıra, balca açıcı, yüksek hassasiyetli v e aynı zamanda yüksek verimli tartı üniteleri bulunuyor. Patent başvurusu yapılmış olan değiştirilebilir yapılandırma kovanı, 3 boyutlu yapılarla hacimli tülbent yapılarının hava yollu ısıl bağlama ile (termobonder) üretimine olanak veriyor. Standda ele alınacak bir başka çözüm ise spunlace sistemi için rulo sarıcı SkyWind ve ıslak prosesler için geliştirmeler olacak. Hydroentangled (basınçlı su ile bağlama) ile üretilen tek kullanımlık mendiller için geliştirilen SkyWind, yüzey tahriki ile donatılmış, böylece sağlamlık, kolay kullanım ve yüksek kullanılabilirlik imkanı sunuyor.

Trützschler Man-Made Fibers, halı ipliği sistemleri alanındaki iki yeni geliştirmesi hakkında bilgi verecek. Bunlardan biri yüksek performanslı üç uçlu makine konsepti ve ikincisi de geri dönüşümlü polyesterden kaliteli BCF ipliklerin üretimi için inline sistem olacak. symTTEX sistem ailesinin en son üyesi 3 uçlu M30 Asya pazarıyla buluşacak.  3 uçlu bu makine, 2 uçlu ve 4 uçlu BCF makinlar gamını tamamlıyor. Böylece her uygulama için en uygun makine yapılandırması sipariş üzerine yapılabiliyor. Trützschler Man-Made Fibers ve EREMA’nın şişe gevreğinden halı ipliği üretimi alanındaki işbirliği vurgulanacak. Bu yeni R-PET BCF inline çözümü için EREMA bir VACUREMA temel sistemi ve polimer eriği bulaşmamış üretim için ikinci bileşenler sağlıyor. Bunu takiben Trützchler Man-Made Fibers’den eğirme ünitesi yüksek kaliteli halı ipliklerini eğirir.

Trützschler Card Clothing ise, eğirme alanı için şapka çeşit yelpazesini, özel uygulamalar için iki yeni ürünle geliştirdiğinin altını çizecek. Şapka garnitür teli NOVOTOP 58, saatte 65kg’a kadar üretim hızlarında ve 1 metre makine genişliğinde ince taranmış iplikler alanındaki uygulamalar için idealdir. Geliştirilmiş diş geometrisi, tel yüksekliği, yüzey düzgünlüğü ve tel uçları tarama işlemine önemli derecede olumlu bir etki yaratır. Şapka garnitür teli NOVOTOP 30 kaba ve boyanmış elyafların ve rotor iplikçiliğinde kullanılan rejenere elyafların taranması için geliştirildi. Yeni GX1 silindir garnitürü özellikle pamuk penyeleme ve taraklanmada kullanılmak üzere geliştirildi. Firmanın yeni garnitürü 717ppsi silindir garnitürü kaba- orta kaba elyaflarda, özellikle geri kazanılmış elyaflarda iyi tarama sonucu için geliştirildi.

Nonwoven alanı için Trützchler NOVOBOND garnitürlerini sunuyor. PES ve CV karışımlı PP proseslerinde, yoğunlaştırılmış silindir üzerinde bu garnitürün kullanılması öneriliyor. Ucun özel geometrisi yüksek hızlara kadar çok iyi bir tülbent yapışması (tutunumu) sağlıyor. NOVOBOND garnitürü 96ppsi’den 244ppsi’ye kadar mevcut bulunuyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Geri dönüştürülmüş elyafların Rieter ile eğrilmesi kazandırıyor

Giysilerin ancak %1’inin geri dönüştürüldüğü ve dünyadaki giysilerin dörtte üçünün çöplükte kalıyor. Bu nedenle tekstil endüstrisi, aktif olarak üretim...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied