Trützschler ve EREMA ‘dan R-PET İçin İşbirliği

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Trützschler ve EREMA ‘dan R-PET İçin İşbirliği

Trützschler ve EREMA R-PET için inline BCF Sistemi’de İşbirliği Yapıyor

Geçen yıl başarıyla birlikte çalıştıktan sonra, her iki firma, özellikle R-PET (dönüştürülmüş Polietilen Tereftalat) başta olmak üzere geri dönüştürülmüş malzemeler alanında işbirliği yapmak için anlaşma imzaladılar. İşbirliği, geri dönüştürülmüş polyester, ham PET cipslerinin karışımından ve geri dönüştürülmüş şişe gevreğinden (flakes) eğrilmiş halı iplikleri üreten BCF hatlarını kapsıyor.

Sunulan ürünlerin genel görünümü; EREMA’dan bir VACUREMA Basic Line ve ikincil bileşenleri ve yüksek kaliteli bir polimer eriyik ile beslenen Trützschler Man-Made Fibers’in inline bağlı symTTex eğirme ünitesi.

Maliyet nedeniyle, kullanılmış PET şişelerden elde edilen pullar-gevrek (flakes) gibi geri dönüştürmeyle kazanılmış ikincil hammaddeler uzun zamandan bu yana hem plastik hem de elyaf sektöründe popüler bir malzeme oldu. Termoplastik polimerlerin eğrilmesinde hammadde kaliteyi belirleyici bir rol oynadığı için şişe gevreğinin işlenmesinde özel bir bakımın olması gerekir.

EREMA’nın VACUREMA teknolojisi bir vakum reaktörü, bir direkt bağlı tek vidalı bir ekstuder ve bu işlem adımı için yüksek performanslı bir filtre ile modüler çözümler sunar. Viskozite (IV değeri) ve saflık göre eriyiğin yüksek kalitesi, en kaliteli filamentlerin temelini oluşturur. Upstream (yukarı yönlü) işlemlerinin takip eden eğirme süreci üzerinde direkt etkisi çok azdır, ters yıkama ve görüntü değişikliği sırasında sadece küçük basınç dalgalanmaları olur.

Trützschler’in R-PET eğirme teknolojisi ana cips iplikleri için kendini kanıtlamış sistem bileşenlerine dayanıyor. Proses çok yi bilinen eğirme paketlerini ve çift kovanlı godeleri, HPc-tekstüre sistemini ve tam otomatik sarıcıyı içeriyor. Mevcut müşteriler R-PET tesisinin çalışması için aynı önemli bileşenlerin kullanılmasını değerlendirecektir.  Winterthur’daki proses mühendisliği yoluyla, geri dönüşümlü polyester için proses ve ürün geliştirme desteği bu paketin bir parçasıdır.

Geçen yıl, Trützschler ve EREMA müşteri talebi ile geri dönüşümlü PET’ten BCF iplikleri için ortaklaşa bir halı ipliği tesisi geliştirdi. Reaktör, ekstuder ve polimer filtreleri Erema tarafından teslim edilirken, Trützschler Man-Made Fibers ise eğirme, çekme ve sarmadan sorumlu oldu. Bu tesis çok esnek, böylece %100 geri dönüşümlü malzemelerden veya PET ana tanecikli karışımlardan ipliklerin her ikisi de eğrilebiliyor. BCF iplikleri çok çeşitli uygulamalar için kullanılıyor.

Trützschler Hakkında;

Yaklaşık 3 bin çalışanı ile, Trützschler dünyanın önde gelen tekstil makine üreticilerinden birisidir. Trützschler iplik hazırlık, nonwoven ve yapay elyaf endüstrileri için makine, kurulum ve aksesuarları alanında uzmanlaşmıştır. 125’den yıldan uzun bir geçmişe sahip olan şirketin merkezi Almanya Möchengladbach’ta. İştirakler Trützschler Nonwovens &Man-Made Fiber GmbH 2 üretim tesisi ve Trützschler Card Clothing GmbH Almanya’da yer alıyor. Önemli tekstil üretim alanlarına müşteri yakınlığı sağlayan çok sayıdaki servis merkezinin yanı sıra Hindistan, Çin, Brezilya, ABD ve İsviçre’de tesisler bulunuyor.

Kasım 2012 tarihinden bu yana Winterhurt’daki Trützschler Switzerland AG; bir yetkinlik merkezi olarak; teknik uygulamalar için endüstriyel ipliklerin yanı sıra BCF iplik hatlarını geliştirme, tasarlama ve üretmedeki köklü deneyimi ile gruplaşmıştır.

EREMA Hakkında;

1983 yılında kurulduğundan bu yana EREMA Engineering Recycling Maschinen und Anglesen Ges.m.b.H;  plastik işleme endüstrisi için plastik geri dönüşüm sistemleri ve teknolojileri geliştirme ve üretimi alanında uzmanlaşmıştır; ve bu sektöre küresel Pazar ve inovasyon lideri olarak kabul ediliyor. EREMA’nın teknolojisi poliolefinlerin geri dönüştürülmesinden polyestere (PET) kadar geniş bir yelpazedeki geri dönüştürme işlerinde lider küresel standart olarak kendini kanıtladı.

Avusturyalı şirket grubu için dünya çapında 480 kişi çalışıyor. ABD ve Çin’de kendine ait satış ve servis şirketleri ve 5 kıtadaki 50 yerel temsilciliği ile EREMA uluslararası müşteriler için özel geri dönüşüm çözümleri sağlıyor. Yenilikçi teknoloji ve küresel servis desteği müşterilere EREMA sistemlerinden maksimum fayda alma keyfi veriyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler

Küresel tekstil ve moda endüstrisinde süslü efektler ve parlaklığa sahip iplik ve kumaşlara olan talep sürekli artıyor. 300 yıllık...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied