Türk Pamuğu İçin İki Sevindirici Haber

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Türk Pamuğu İçin İki Sevindirici Haber
Türk Pamuğu İçin İki Sevindirici Haber

Türk pamuk üreticilerinin önümüzdeki döneme umutlu bakmasına yol açan gelişmeler yaşanıyor. Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) ve İzmir Ticaret Borsası’nın  (İTB) birlikte geliştirdiği ‘GMO FREE Turkish Cotton’ projesi, Türkiye Tanıtım Grubu himayesinde dünyaya tanıtılacak.  Ayrıca lisanslı depolarda ürünlerini depolayacak üreticiler için getirilen destekler yürürlüğe girdi. İTB Meclis Başkanı ve UPK Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz bu gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Barış Kocagöz, Türkiye’de pamuk üretiminin hala tüketimimizi karşılayamadığını söyledi. Kocagöz, “Uzun yıllardır tükettiğimiz hammadde açığını kapatmak adına 600 ile 900 bin tonluk ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Ancak 400 bin ton ile dip yapan üretimimiz son 5 yılda yapılan doğru uygulamalar ile nihayet geçtiğimiz sezon üretimi ile 850 bin tonlara ulaşmış olacak” şeklinde konuştu.

Türk pamuğu için arka arkaya doğru adımlar atılmaya devam ettiğini dile getiren Kocagöz, UPK ve İTB olarak geliştirilen ‘GMO FREE’ markalı Türk pamuğuna değindi; “Türk pamuğu ile yapılan tekstil ürünlerimizde kullanılmak üzere zaten elimizde olan bu marka avantajı, artık Türk tekstil ihracatçısının ve Türkiye İhracat Meclisi’nin (TİM) de sahip çıkmasıyla daha da ivme kazanacak. İhracatın geliştirilmesi ve Türk Malı algısı ile ülke imajının dünya pazarlarında güçlendirilmesi için TİM nezdinde kurulan ‘Türkiye Tanıtım Grubu’ himayesinde ‘GMO FREE Turkish Cotton’ Projesi dünyaya tanıtılacak. Böylece Türk tekstilcisi sadece kendisine ait olan bu marka avantajı ile dünya tekstil liginde rekabet üstünlüğü sağlama şansı elde edebilecek.”

Pamukta lisanslı depoculuk faaliyetlerine destek

Barış Kocagöz, pamuk sektörü için önemli bir adım kabul edilen lisanslı depoculuk faaliyetleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Kocagöz, İTB’nin liderliğinde kurulan sektörün ilk lisanslı deposu ELİDAŞ, kısa sürede hızlı bir gelişim gösterdiğinin altını çizdi; “ELİDAŞ’ın depolarının bu yıl tam kapasite (%100) ile dolması mutluluğunu kamuoyuyla paylaşmıştık. Ülkemizde lisanslı depoculuk ve çağdaş tarımsal pazarlama adına dev bir adım daha atıldı. Lisanslı depolara ürünlerini depolayacak üreticiler için getirilen çok önemli destekler imzalanarak resmi gazetede yayınlandı.”

Kocagöz söz konusu destekler hakkında şunları söyledi; “Üretici lisanslı depolara ürünlerini sevk ederken 25 TL/kg’ı aşmamak üzere nakliye desteği alacak. Asıl önemlisi, depoladıkları ürünlerinin tüm kiraları 6 ay süresince %100 desteklenecek. Giriş ve çıkış sırasında yapılacak analiz bedelleri de Bakanlık tarafından ödenecek. Lisanslı depoculuğun geleceği ve Türk tarımında çağdaş pazarlama adına atılan bu dev adım için emeği geçen herkese müteşekkiriz.”

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied