29 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Uster çözümleriyle iplik kalitesi 7/24 güvende

EğirmeUster çözümleriyle iplik kalitesi 7/24 güvende

- Eğirme Haber Sponsoru -

İplik üreticileri açısından üretim kalitesindeki parametre değişikliklerini anlık olarak takip etmek büyük öneme sahiptir. Bu nedenle Uster Technologies tarafından geliştirilen çözümler bütün tesis boyunca güvenli ve konforlu bir üretimi mümkün kılıyor. Kullanıcı deneyimleri de bu bilgiyi teyit ediyor. Özbekistan’da bulunan Sangzor iplik fabrikasının Genel Müdürü Muhammad Ashraf üç aydır kullandıkları Uster Mobile Alerts uygulamasıyla ilgili deneyimlerini paylaştı.

İplik fabrikasındaki üretimde CVm seviyesinde bir değişiklik olduğunda Ashraf’ın cep telefonuna, bunu gösteren bir uyarı bildirimi gelir. Ashraf bobin karışımıyla ilgili sorunun çözülmesi için ustabaşını bilgilendirmek için arar ve böylece hemen harekete geçişebiliyor. Uster Quality Expert ve Alarm Center işlevi sayesinde sorun hızlı bir şekilde belirlenir ve çözülür. Bu çözüm, iplikhanedeki hayati süreçlerin 24 saat izlenmesini sağlar ve yönetimi sürekli olarak her türlü sorundan haberdar eder.

Sangzor iplik firması, Pakistan, Türkiye, Rusya ve Çin’e iplik ihraç ediyor ve tüm müşterileri doğal olarak tam olarak belirledikleri kaliteyi almayı bekliyor. Genel Müdür Ashraf, müşterileri memnun etmek için kalitenin değerini biliyor. Bu en büyük önceliktir, bu nedenle ister tesisteyken bilgisayarından isterse tesis dışındayken cep telefonundan herhangi bir kalite sapmasından haberdar olmak istiyor.

Uster çözümleri sayesinde bağlantıda kalmanın değeri

Dünyanın dört bir yanındaki iplikçiler, bir gereksinim kombinasyonunu paylaşıyor; üretkenliği artırıp telefi en aza indirirken anında eylemlerle kaliteyi kontrol etmek. Uster bu ihtiyacı anlıyor ve Uster Quality Expert ile birlikte verilen beş Değer Modülü’nden biri olan Alarm Center ile yanıt verdi. Alarm Center kalite sorunlarına erken müdahale edilmesini sağlar. Temel süreçler izlenir ve performans bir gösterge panosunda görüntülenir. Bu ise, iplikçilerin sorunları bir bakışta fark etmelerine ve anında tepki vermelerine olanak tanır.

Akıllı algoritmalar ve yerleşik Uster Uygulama Zekası, güvenilir uyarı sağlar.  Assistant Q’ya gömülü olan Uygulama Zekası, iplik üreticisi tarafından yapılandırmaya gerek kalmadan sorunları anında tanıyabilir. Kullanıcılar, problem çözme önerileri alırlar ve ayrıca kendi girdikleri eylemlerle bilgi tabanını genişletebilirler.

Alarm Merkezi, zamandan ve konumdan bağımsız olarak kalite yönetimi için bir mobil uygulamada da bulunuyor. Tek bir Quality Expert sistemine sahip uygulama kullanıcılarının sayısında herhangi bir sınır yoktur. Mobil Alerts, fabrikanın proses ve sorumluluk organizasyonuna uyması için gerektiği kadar çok personel tarafından kullanılabilir. Uster Quality Expert’in bağımsız sürümünün pazara sunulmasından bu yana, Uster Mobile Alerts uygulaması kullanıcıları sayısı hızla büyüdü. Uster Quality Expert Standalone, Uster kalite test ve izleme cihazlarını birbirine bağlar ve önemli karlılık kazançlar için bunların değerinden yararlanır. Nispeten küçük bir yatırımla elde edilebilen yeni bağımsız versiyon, pamuk iplikçileri aynı zamanda kalite ve karlılığın hızlı bir şekilde optimize edebiliyor.

Uyarılar; olumsuz, olumlu ve kişiselleştirilmiş

Mobile Alerts, kritik sorunları gösterir ve Alarm Center olumlu alarmların yanı sıra negatif alarmları da sağlar. Bu, kalite sorunlarını gösterirken, aynı zamanda potansiyel iyileştirmeleri önerdiği anlamına geliyor. Mohammad Ashraf; “İyileştirme/geliştirme oyunun bir parçası olduğu için, olumlu bilgileri çok takdir ediyorum. Kendini geliştirmezsen geride kalırsın” dedi. Uster Quality Expert’in en son sürümünde alarmlar ve iyileştirmeler, ciddi sorunlara hızlı bir şekilde odaklanmak ve kalite yöneticilerinin şimdiye kadar fark edilmeyen iyileştirme olasılıklarını kolayca fark etmesini sağlamak için ayrı ayrı listelendi.

Ashraf’ın sorumlu olduğu iplikhane, neredeyse tüm yeni makinelerle 14 ay önce faaliyete geçti. Parçalar ilk aşınma belirtilerini göstermeye başladığında, Mobil Alerts uygulamasının kendisi için zamanla daha da önemli hale geleceğinden emin. Ancak, özellikle performansı, tasarımı ve kullanım kolaylığı açısından uygulamanın faydasını şimdiden hissediyor.

Hangi alarmların alınacağını önceden seçme olanağı, Quality Expert’in çok beğenilen bir başka özelliğidir. Kullanıcılar uyarı mesajı olarak almak istedikleri alarm türlerini veya olaylarını alanını kişiselleştirebilir ve etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir.

Uster çözümleriyle iplik kalitesi 7/24 güvende
Uster çözümleriyle iplik kalitesi 7/24 güvende

İplikçiler için daha iyi bir yaşam

Uster Mobile Alerts’ın kullanılmaya başlanmasından önce, iplikçilerin alarmları görmesi daha zordu. Artık sorunlar anında belirlenip konumlandırabileceği için kalite yönetimi hem da güvenli hem de daha kolay hale geldi. Uygulama, laboratuvar personeli, bakım yöneticileri ve profesyonel kalite denetimi için sorumluluğu paylaşan herkes gibi farklı personel gruplarında değerini kanıtladığından, sorun çözme rehberliği de bir başka popüler özelliktir.

Mohammad Ashraf; “Uster kalite güvence sistemleri sayesinde, tekstil eğirme giderek daha kolay hale geliyor” dedi. Ashraf sözlerini şöyle sürdürdü; “Uster Quality Expert’in keyfi yaşıyorum. Çevrimiçi (online) ve çevrimdışı (offline) sonuçlarımızı toplar, analiz eder ve cep telefonumdan 7/24 grafik olarak görüntülenen olası temel nedenlerle ilgili istisna dışındaki kalite uyarılarını göndermeye devam eder. Ayrıca, her bir ek cihaz bağlandıkça Uster Quality Expet’in değerli bilgilerle kapsamlı analitiğini genişletmesi de oldukça iyi bir haber.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler