Uster ile Toplam Kirlilik Kontrolü’ne Yükselmek

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Örnek olay, Hintli bir iplikçinin iplik kalitesi ve verimliliğinde sahnelenen iyileştirmeleri nasıl elde ettiğini gösteriyor.

İplik kirlilik seviyesini kontrol altına almak için iplikçiler giderek artan bir arayış içindeler.  Tesis verimliliği, atığın azaltılması ve verimliliğin optimizasyonunu göz önünde tutarak, güvenli fakat esnek yöntemler kullanarak müşterilerinin taleplerini tam olarak karşılamaları gerekiyor. Bu saha çalışması,  aslında 2009 yılında ilk aşama elyaf temizleme yatırımı yapan ve daha sonra bunu USTER® JOSSI VISION SHIELD ve USTER® QUANTUM 3 ile birleşik olarak Toplam Kirlilik Kontrolü (Total Contamination Control- TCC) ile yükselten Hintli bir iplik üreticisine odaklanıyor.

Hindistan’daki USTER satış ekibinin deneyimli bir üyesi olan J.C. Kumaar ülkenin güneyindeki müşterileri ile güçlü bir ilişkiye sahip. Onun 20 yılda kazanılmış bilgisi, önemli bir müşteriye, firmanın iplik kalitesini sürekli iyileştirme hedefine uygun olarak, kirlilik kontrolündeki gelişmeleri adım adım uygulamak için yardımcı olmasını sağladı.

Bu müşteri 7 yıl önce satın aldığı Jossi’nin VISION SHIELD MPIX ile harman hallaçta elyaf temizlemek için ilk hamleyi yaptı. O zamandan bu yana, müşteri gereksinimleri yükseltti, özellikle 2015 yılında polipropilen kirletici temizleme için USTER® JOSSI MAGIC EYE’ı tercih etti.

Bu firma, yüksek kaliteli segment için, NEC 50, 40 ve 26 numaralarında iplik üretmek amacıyla Guntur (Hindistan) ve Giza (Mısır) pamuklarını harmanlayarak iplik üretiyor. Orta ölçekli bir işletmenin öncelikleri atık miktarını arttırmadan veya sarma aşamasında daha fazla iplik temizleme kesimine neden olmadan daha iyi bir kirlilik kontrolüdür.

Tesisin kirlilik kontrolünü geliştirmede ilk aşaması 2015’de oldu. J.C. Kumaar şöyle açıklıyor; “Bu karar elyaf temizleme aşamasında mücadeleyi başarmak için alındı. Daha iyi elyaf temizlik sonuçları için, mevcut Jossi elyaf temizleyici USTER® JOSSI MAGIC EYE ile geliştirildi.”

“Ayarlar ve parametreler müşterinin ihtiyaçlarına (renkli ve yabancı elyaflar başlıca konulardı) göre ayarlandı ve USTER® JOSSI MAGIC EYE ile elde edilen sonuçlar beklenenden çok daha iyiydi.

İkinci Aşama İyileştirmeler

Bu yılın başlarında, bu müşteri kirlilik içermeyen ipliğe yönelik olarak en son teknolojilerin kapasitesini araştırmak için yeniden USTER ile bağlantı kurdu. Bu aşamada, USTER® JOSSI VISION SHIELD ve USTER® QUANTUM 3’ü içeren USTER’in eşsiz Toplam Kirlilik Kontrolü (Total Contamination Control) konseptini tanıtmak uygun oldu. Bu sistemler iplik üretim sürecinde başlangıcından bitişine kadar, elyaf hazırlama ve iplik temizlemede kirlilik tespiti için en gelişmiş teknolojileri sunuyor.  Doğal veya sentetik bütün yabancı madde tipleri, beyaz polipropilen bile tespit ediliyor ve temizleniyor.

USTER® JOSSI VISION SHIELD ve USTER® QUANTUM kombinasyonu maksimim kirlilik tespit oranını garanti ediyor. Toplam Kirlilik Kontrolü’nün istenmeyen maddeleri iplikten kaldıran iki noktalı yaklaşımı ile, iplikçi hassas iplik kalitesi özelliklerini karşılayan mükemmel bir makine ayarı yapabilir, aynı zamanda kendi verimlilik hedeflerini de yönetebilir.

Uster_Quantum3_TextilegenceMevcut çözümün iyi deneyimlerine dayanarak, Bay Kumaar’ın müşterisi ikinci harman hallaç kurulumu için tekrar USTER ekipmanı seçti. USTER® JOSSI VISION SHIELD T ve USTER® JOSSI MAGIC EYE kuruldu. Bobin sarıcılar üzerinde yıllardır USTER® QUANTUM 3 kullanılıyordu. Memnun olan müşteri performans sonuçlarını paylaşmak için aradı. Geribildirim, elyaf temizlemede kirlilik kontrolünün şimdiki performansının çok iyi olduğunu gösterdi, yabancı madde kusurlarının (FD) yanı sıra polipropilen için sarım sırasında temizleme için kesme sayısındaki oran %50 azaldı. Ayrıntılı rapor, PP ile ilgili kesimlerin 100km’de 24’ten 11’e, FD kesimlerinin de her 100km’de 22’den 10’a düştüğünü gösterdi.

Tesisteki atık seviyesine ilişkin analiz ayrıca güçlü kanıtlar ortaya koydu. İlk harman hallaç sonuçları ile yeni kurulan USTER® JOSSI VISION SHIELD T ile USTER® JOSSI MAGIC EYE karşılaştırıldığında atık miktarı dörtte üç oranında azaldı. Rakamlar 1 numaralı harman hallaçta günlük 100-120kg’dan 2 numaralı harman hallaça ise günlük 30-40kg bir düşüş olduğunu.

J.C. Kumaar; “Bu müşteri USTER® elyaf temizleyici ile kombine USTER® JOSSI MAGIC EYE ile tekrar memnun kaldı. İyi elyaf kaybı önemli ölçüde azaltıldı.” dedi. Kumaar ayrıca bütün hazırlık ve eğirme aşamaları dahil genel proses performansının geliştirildiğini rapor etti.

Çift Güvenlik ve Dengeli Üretim

Toplam Kirlilik Kontrolü (Total Contamination Control), iplik üretiminde hem başlangıç hem de bitişinde istenmeyen malzemeyi kontrol etmek için çift güvenlikli bir yöntemdir. Sadece USTER® JOSSI VISION SHIELD ve USTER® QUANTUM’un eşsiz kombinasyonu bu güvenliği sunar. Ayrıca iplik üreticilerine müşterileri için doğru kaliteye ulaşmaya çalışırken üretim verimliliğini optimize etmeleri için, elyaf temizlemede atık ve sarımda kesimde denge sağlar.

J.C. Kumaar şunları dile getirdi; “Buradaki müşterim, hassas/ince ayarda kirlilik temizleme ile kendi müşterilerinin tam kalite gereksinimlerini için USTER® QUANTUM 3’ü kullanıyor. Bu esneklik, Toplam Kirlilik Kontrolü’nün sadece kirlenme konularına son derece duyarlı olan pazarlara hizmet veren iplikçiler için değil, aynı zamanda daha az kritik uygulamalar için üretilen iplikler için de ideal olduğu anlamına geliyor. Her fabrika yürüttüğü veya karşı olduğu daha az atık veya daha yüksek kesim seviyeleri için kontrol ayarlarını tam olarak hedefleyebilir. Bütün bu teknoloji aynı kaynaktan geldiğinden, müşteriler en düşük maliyetle kirliliği kontrol etmede en iyi desteği aldıklarından emin olabilir.”

Tekstil Eğirme Haberleri

İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler

Küresel tekstil ve moda endüstrisinde süslü efektler ve parlaklığa sahip iplik ve kumaşlara olan talep sürekli artıyor. 300 yıllık...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied