19.5 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Uster kirliliğe karşı güvenli çözümler geliştiriyor

EğirmeUster kirliliğe karşı güvenli çözümler geliştiriyor

- Eğirme Haber Sponsoru -

Uster Technologies, elyaftan kumaşa kadar pek çok alanda dünyanın önde gelen kalite yönetimi çözümleri sağlayıcılarından biri olarak biliniyor. Firma güvenilir bir partner olarak tekstil üreticilerine fabrika içinde açık iletişim ve dışarıya karşı tam gizlilik konusunda ideal bir karışım sunuyor. Üreticilerin yatırımlarının ticari değerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olan Uster, sistemlerinin üretim ve işleme ortamına en iyi şekilde nasıl entegre edileceği konusunda müşterilerine uzmanlar aracılığıyla rehberlik de ediyor.

Firmanın portföyünde elyaf, kesikli elyaf, filament iplikler, kumaşlar ve nonwovenlar için kalite yönetimi, laboratuvar testleri ve hat içi proses kontrol cihazları bulunuyor. Uster Technologies, “Think Quality” (Kaliteyi düşün) yaklaşımıyla nonvowen üreticilerine güvenli çözümler üretiyor. Kalitenin gerekli olduğu ve kirliliğin kabul edilemez olduğu durumlarda, firmanın sunduğu Uster kirlilik ayıklayıcı, sektöre kirlilik konusunda daha emniyetli bir yol gösteriyor. Uster Technologies, bu bağlamda nonwoven kumaşlarda kalite güvencesi için kumaş denetimine ilişkin iki yönlü bir yaklaşım sunuyor.

Uster kirliliğe karşı güvenli çözümler geliştiriyor

Uster kusurları tespit eden bir teknoloji vaat ediyor

Uster kirlilik ayıklayıcı, ana elyaftan renk olarak biraz bile farklı olan herhangi bir parçacığı tespit edip dışarı atabilen güçlü görüntüleme spektroskoplarına sahip. Bu görüntüleme spektroskopları pamuk veya sentetik elyaftaki her türlü kirliliği yakalayabilir ve bir milimetrekarelik boyuta kadar güvenilir bir şekilde tanımlayabilir. Uster kirlilik ayıklacısı Uster Jossi Vision Shield N açık pastel, grimsi veya kahverengimsi herhangi bir ana malzemedeki kusurları da tespit edebilir. Bir diğer özelliği de, Uster Jossi Vision Shield N’nin ideal olarak ince açıcıdan hemen sonra, tam da kirliliğin spektroskoplardan gizlenemeyeceği bir noktaya yerleştirilmiş olması. Uster Technologies Elyaf Temizleme Ürün Müdürü Mario Siegenthaler, bu teknolojiyi şu sözlerle anlattı; “Bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı, görüntüleme spektroskoplarımız için ‘görünmez’ IR ve UV ışık aralığında daha fazla teknoloji geliştirmek için kullanıyoruz.”

Günümüzde birçok nonwoven üreticisi, geri dönüştürülmüş elyafların genişleyen ticari potansiyelinin farkına varmış durumda. Kar marjları iyi görünse de kaliteli ürünler üretmek zorlaşıyor. Siegenthaler bu bağlamda sözlerini şöyle sürdürdü; “Geri dönüştürülmüş elyafların günümüzde hala sonsuz ve tutarsız kalite varyasyonlarına eğilimli olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Üretim hattında yüksek performanslı bir kirlilik ayıklayıcı kullanmak, kabul edilebilir bir nihai ürün elde etmenin en iyi yolu.”

Kirliliği kontrol etmek için iki yönlü yaklaşım

Uster Technologies’in sunduğu çözümlerde kalite kontrolünü geliştirmek için iki yönlü bir yaklaşım kullanılıyor. Uster Jossi Vision Shield N, ince açıcıdan hemen sonra kullanılırken, Uster EVS Fabriq Vision N, önemli proses hatalarını veya kusurlarını ve kalan kirliliği otomatik olarak tanımlamak için üretim dizisinin sonunda kullanılıyor. Firma, nonwoven üreticilerine tam hat hızlarında bile güvenilir yüksek düzeyde hata tespiti vaat ediyor. Bu süreçte, kumaşlar otomatik olarak derecelendirilerek denetleniyor. Vaat edilen bu tam kontrol, herhangi bir üretim kusurunun son ürüne ulaşmasını önleyebiliyor. 

Uster Technologies Kumaş Denetimi Ürün Müdürü Michelle Salg şu noktalara işaret etti: “Uster EVS Fabriq Vision N, üretim süreci sırasında otomatik denetim kullanarak güvenilir hata tespiti sağlıyor ve müşteri talepleri riskini önemli ölçüde azaltıyor. Sistemin görünür hataları yakalayabilmesi, kumaş veriminin optimize edilmesini de sağlıyor.”

Firmanın yöntemleri, açılmamış elyaflar, nepsler, siyah noktalar, delikler ve diğer sorunlar gibi en yaygın kusurları tespit etmek konusunda çözümler geliştiriyor. Bu yaklaşımlar; hammadde kaybını, vasatın altında mal üretimini veya en kötüsü tüketici şikayetlerini önlemek konusunda da yardımcı oluyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler