25.6 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

USTER QUANTUM 3 ile kalite yönetiminde kesintisiz yenilik

EğirmeUSTER QUANTUM 3 ile kalite yönetiminde kesintisiz yenilik

- Eğirme Haber Sponsoru -

USTER QUANTUM 3 iplik temizleyici on yıl önce pazara sunulduğunda büyük bir yenilik olarak kabul gördü. Ancak bu ürün sadece bir başlangıçtı ve USTER’in dünya lideri QUANTUM 3 serisine olan tutkusu büyümeye devam etti. İplikçilere, sarımdaki kalite kontrolünden ‘akıllı’ temizleme, kirlenme kontrolü, iplikhane optimizasyonu ve hatta hataların kaynakta meydana gelmesini önlemeye kadar olasılıkları genişletmek için her biri büyük bir adım olan, bir dizi etkileyici gelişme sunuldu.

Akıllı Temizleme Teknolojisine sahip USTER® QUANTUM 3, USTER’in üçüncü nesil iplik temizleyicilerini piyasaya sürdüğü 2010 yılının ana konusuydu. USTER iplik temizleme ürün müdürü olan Sivakumar Narayanan; “Yarn Body (İplik Gövdesi) konseptine dayalı otomatik temizleme limiti önerileriyle ilk iplik temizleyiciyi tanıtmak benim için heyecan verici bir zamandı” dedi.

Güçlü çalışma elektroniği, sistemin beklenen ve tolere edilebilir doğal varyasyonlarıyla ‘normal’ ipliğin ana hatları olan tüm iplik gövdesini göstermesini mümkün kıldı. O zamandan bu yana, İplik Gövdesi terimi endüstride iyi bilinen ve kolayca anlaşılan bir tanımlayıcı haline geldi. Günümüzde, eğirme uzmanları, sınıflandırma matrisinin temel bir unsuru olarak, değişken bir koyu yeşil çerçeve içinde tanıdık yeşil ok ucu sembolünü kolayca gözünün önüne getirebiliyor.

USTER QUANTUM 3 ile eğirmede kalite yönetiminde sürekli gelişim

USTER® QUANTUM 3 bu yıl, onuncu yıldönümünü sadece en çok satan temizleyici sistemin çığır açan bir üçüncü nesil olduğu için kutlamıyor. Daha da dikkat çekici olan, son on yıl boyunca onun sürekli olarak daha fazla gelişmesidir. Kalite güvence teknolojisindeki çığır açan bu ilerleme, artık tekstil üreticilerinin USTER® QUANTUM 3 ile birçok kazançlı ekstradan yararlanarak üretim verimliliğini optimize etmesine ve maliyetleri sürekli olarak azaltmasına olanak tanıyor. Örneğin Akıllı Temizleme Teknolojis’inin geliştirilmesi, kalite odaklı eğirme tesisleri için vazgeçilmez bir araç sağlayan büyük bir sıçrama oldu.

Yeni iplik temizleyici USTER® QUANTUM 3 birçok yönden oyun değiştiriciydi; akan iplik hakkında gereken her şeyi sadece iki dakika içinde ‘öğrenir’, ardından dahili USTER know-how’ı kullanarak, gerekli kalite seviyesine ulaşmak için uygun temizleme limitleri önerir. Bu, bitkisel madde veya polipropilenden kirlilik kontrolü ile ayın güvenilir kalite seviyesine ulaşıldığı anlamına gelir. Periyodik arızalar gibi ciddi problemler de dahil olmak üzere, her sorun güvenilir bir temizleme çözümüyle çözülür.

Bu son derece sofistike ‘temeller’ oluşturulduktan sonra, USTER® QUANTUM 3’ün gelişimi, 2015 yılında iki benzersiz özellik sunarak; trendle bağlantılı kalite kontrolüyle ilgili zorluklara odaklandı. Daha iyi kumaş kalitesi için artık, karışık ve renkli ipliklerde ton düzensizlikleri tespit edilip giderilebiliyordu. Ve Özlü İplik Temizleme özelliği, bu ipliklerdeki iç elastan bileşeninin eksik veya merkez dışı olduğu kusurlu bölümler nedeniyle kumaşın reddedilme riskini etkili bir şekilde ortadan kaldırdı.

Komple kalite yönetimi için ‘Gelişmiş’ bir iş ortağı

Gelişmiş bir teknoloji olarak USTER® QUANTUM 3, çok yönlü üretim optimizasyonunda önemli bir rol oynamaya hazırdı. Bu iplik temizleyici verileri, mümkün olan en iyi karlılık için kalite ve maliyetin dengelenmesini sağlar; ve bu tam olarak kontrol edilen kirlilik seviyelerine sahip Toplam Kirlilik Kontrolü elde etmek için USTER® JOSSI VISION SHIELD’in verileri ile birleştirilir. Kendisini USTER Pazarlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna yetiştiren Sivakumar Narayanan; “Müşterilerimiz ipliklerde kalan kirleticileri mümkün olan en düşük maliyetle yönetmek için entegre çözüme değer veriyorlar” dedi.

Sistemlerin iş birliğini daha da genişleten iplik temizleyiciler, Ring Eğirme Optimizasyonu Değer Modülünü oluşturmak için USTER® SENTINEL’in verileriyle bağlantı kurar. Bu iplik üretiminde en maliyetli aşamada optimizasyon potansiyeli sunar. İlk kez, üreticiler tek bir sistemde ring kalitesi verilerini ve sarım kalitesi verilerini akıllı bir şekilde ilişkilendirebilir. Akıllı uyarılar, ring eğirme makinalarındaki sapmaları veya bağlantılı nem ve sıcaklık gibi temel koşullardaki değişiklikleri rapor eder.

USTER QUANTUM 3 ile kalite yönetiminde kesintisiz yenilik
USTER QUANTUM 3 ile kalite yönetiminde kesintisiz yenilik

Önleyici iplik temizleme için daha akıllı çözüm

Yine de tatmin olmayan USTER ürün geliştiricileri, ‘akıllı’ iplik temizlemeyi ‘önleyici’ iplik temizleme haline getirmek istedi. USTER® QUANTUM 3 ve USTER® SENTINEL’in kombinasyonu, ring iplik eğirme optimizasyon sistemi Fitil Durdurma özelliğiyle donatıldığında standart dışı kaliteli ipliğin kaynağında üretilmesini durduran kaliteli bir güvenlik aracı oluşturur. USTER® ROVING STOP, iplik temizleyicinin sarımda yaptığı gibi ring iplik eğirme makinesinin etkin bir işlevi haline geldi.

Uygun şekilde adlandırılmış USTER® RSO 3D; her bir iğ konumu için ayrı masura kalitesi verileri sağlayarak üçüncü bir boyut daha ekler. Ring iplik eğirme makinesi boyunca kaliteli haritalama, optimizasyon potansiyelini en üst düzeye çıkarırken, eğirme ve sarımda önleyici ölçümler yapılır. USTER® QUANTUM 3 ve USTER® SENTINEL arasındaki çift yönlü değişim ve analiz sayesinde hammadde israfı ve daha net kesimler hem önleyici hem de otomatik olarak yönetilebilir. Bu avantaj USTER® QUANTUM EXPERT ve Spin Inspector ile Muratec QPRO EX / FPRO EX kullanılarak sağlanır. Böylece USTER® RSO 3D sistemi, proses optimizasyonu ve izlenebilirliğinin nihai hedeflerine ulaşır.

USTER QUANTUM 3 ilk on yılı boyunca etkileyici bir geçmişe sahip oldu; ancak gelecekte bu USTER® iplik temizleyicisinden ve ‘arkadaşlarından’’ daha da fazlası beklenebilir…

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler