USTER STATISTICS 2018 Kalite Verisinde Yeni Ölçüt

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

USTER STATISTICS 2018 Kalite Verisinde Yeni Ölçüt - Iris Biermann
USTER STATISTICS 2018 Kalite Verisinde Yeni Ölçüt – Iris Biermann

USTER STATISTICS 2018, iş geliştirmeleri için oldukça geniş kapsamlı avantajlar sunuyor.

Tekstillerin küresel kalite karşılaştırmalarında önemli bir yenilik, Ekim 2018’de, mobil uygulama biçimindeki USTER STATISTICS 2018 edisyonunun lansmanı ile geldi*. Uygulama basit, sezgisel kullanım ile yeni bir kullanıcı deneyimi sunuyor. USTER STATISTICS 2018 başka hangi yenilikleri içeriyor? Binlerce numunenin test edilmesine dayanan genişletilmiş veri setleri ve analizler, daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir yelpazedeki iplik türlerini ve uygulamalarını kapsıyor. USTER’in Tekstil Teknolojileri Direktörü Iris Biermann, bu özel röportajda önemli özellikleri sunuyor ve iplik fabrikaları için değerli, kar artırıcı içgörülerini ortaya koyuyor.

Engin Buz: USTER STATISTICS 2018’de hangi yenilikler kullanıcılar tarafından şimdiden çok beğenildi?

Iris Biermann: Karışımlı iplikler için genişletilmiş kapsam, sadece olumlu geri bildirimler aldı. Yeni mobil uygulama ile, sanal olarak kesintisiz karışımlı iplik yelpazesini sunmaktan gurur duyuyoruz. Kullanıcılar seçtikleri karışımın oranını %1 girebilir. Oraya bunu girdikten sonra, arka planda çalışan akıllı bir algoritmaya dayalı ilgili kalite verileriyle grafik seçilir. Bu özellik, pek çok kullanıcının USTER STATISTICS’deki karışımlı iplik türleri için daha fazla kapsama alanı taleplerini karşılar.

Engin Buz: Tek yeni özellik bu değil, değil mi?

Iris Biermann: Tersine. Örneğin, AFIS tohum kabuğu nepsi ve elyaf nepsi arasında artık yeni bir ayrım var, bu da yerleştirmeyi optimize ediyor. Bu değerler, boyamadan sonra kumaş üzerinde beyaz lekeler düzeyini daha doğru tahmin etmenin yanı sıra, iplik üreticilerinin, taraklama gibi diğer proses adımları sırasında nepslerin çıkarılmasında verimliliği optimize edebileceği anlamına geliyor. Bildiğimiz gibi, bu beyaz noktaların temel nedeni, yüksek oranda olgunlaşmamış elyaf içeren yüksek bir elyaf neps seviyesidir. USTER STATISTICS 2018 sayesinde, görünen beyaz noktaların görünüşünü güvenilir şekilde öngörmenin büyük avantajı, şikayet riskini en aza indirmektir.

Engin Buz: STATISTICS verilerinin çalışılmasıyla başka ne gibi iyileştirmeler yapılabilir?

Iris Biermann: USTER STATISTICS 2018 için şerit ve fitil verileri için yeni bir kaynak kullandık. Bunlar şimdi USTER TESTER’in 5. ve 6. Jenerasyonlarına dayanmaktadır. Şahsen, düzgünlük açısından şerit ve fitil kalitesini değerlendirmek için STATISTICS’in daha fazla kullanılmasını tavsiye ederim. Kötü bir düzgünlüğe sahip bir son işlemci şerit, iyi düzgünlükte bir iplik üretme kapasitesine sahip olmayacaktır. Bunu genel deneyimden biliyoruz. Düşük kaliteli bir son işlemci şeridinden, düşük kaliteli bir fitil üretilecek ve düzgünlük seviyesine bağlı olarak düşük kaliteli bir iplik ile sonuçlanacaktır.

Engin Buz: Bu geliştirme bu ürün hikayesinin sonu mu olacak?

Iris Biermann: Tam olarak değil. Toplanan bazı numuneler bunu kanıtladı, ancak tüm numune verilerinin dikkatli bir şekilde incelendiğinde, diğer son işlemci şeritlerin, benzer düşük kaliteye sahip olması, orta kaliteli fitillerle sonuçlanması ilgi çekicidir. Bu durumda, iplik işletmesinin şeritleri işlemek için iyi bir iş yaptığına karar verebiliriz. Örneğin, çekim için mükemmel makine ayarlarını seçtiklerini düşünüyorum. Ve makinenin bakımının yüksek seviyede olduğuna eminim, böylece üst silindirler en uygun durumdadır. Bunu detaylandırmak için, en son USTER NEWS BULLETIN No. 51, iplikçilerin USTER STATISTICS 2018’deki detaylandırılmış şerit ve fitilden nasıl yararlanabileceğine dair örnekleri göstermektedir.

Engin Buz: İplik işletmeleri STATISTICS’den başka hangi üretim faydaları elde edebiliyor?

Iris Biermann: USTER TESTER 6’nın HL sensörü, iplik tüylülüğü ve kumaş tutumu arasında güçlü bir ilişki olduğu için net bir iş avantajı sağlayan yeni değerler sunar. Eğer iplikçiler USTER STATISTICS 2018 ile Tester’ın sağladığı yeni tüylülük değerlerini karşılaştırırlarsa, örneğin, kopça değişim döngüleri hakkında daha hassas göstergeler elde edeceklerdir. Denemeler, bir tesisin S1 +2u değerlerine bağlı olarak kopça değişim döngüsünü optimize edebildiğini, para tasarrufu yaparak, kopçaların çalışma ömürlerini uzattığını gösterdi. Aynı zamanda iplik kalitesi istenilen seviyede tutarlı kalır ve kumaş görünümü de değişmez.

Engin Buz: USTER STATISTICS’in iplik makinelerine büyük avantajlar sunduğu açık. Onları daha geniş tekstil endüstrisi için bu kadar önemli kılan unsur nedir?

Iris Biermann: 1957’deki ilk versiyonunda olduğu gibi, USTER STATISTICS,  belirli bir iplik kalitesi için adil piyasa fiyatlarını belirlemeye yönelik endüstriye halen yardımcı olmaktadır. Bu, iplik üreticileri, iplik tüketicileri ve tüccarlar için büyük bir yardımdır. Elyafların, şeritlerin, fitillerin, masuraların ve bobinlerin yanı sıra ipliklerin titizlikle test edilmesinin uzun yıllara dayanan verileri, tekstil endüstrisine çok daha fazla değer katan veriler üretmektedir. USTER verileri ve USTER ekipmanları, bir tekstil fabrikasını kalite anlayışı ile yönetmek için mükemmel bir kombinasyon oluşturuyor.

Engin Buz: Iris, USTER STATISTICS 2018’in faydaları hakkındaki aydınlatıcı ve pratik açıklamaların için teşekkürler.

————————————

USTER NEWS BULLETIN No. 5’in odak noktasında USTER STATISTICS 2018 yer alıyor. İlk bölüm, önceki versiyondan bu yana meydana gelen değişiklikler ve trend analizleri için olası nedenler açıklamaktadır. İkinci bölüm, USTER STATISTICS 2018’in yeni özelliklerini tanıtıyor ve kullanımlarını, pratik faydalara yönelik rehberlik ile ele almaktadır. USTER NEWS BULLETIN No. 51, ücretsiz olarak www.uster.com/unb51 linkinden indirilebilir.

* USTER STATISTICS 2018 uygulaması hakkında daha fazla bilgi www.uster.com/statistics adresinde bulunabilir.

Yardımcı Materyaller

Pandemi Lupamat Kompresör’ü durduramadı

Basınçlı hava çözümleriyle kompresör sektörünün önde gelen üreticilerinden Lupamat Kompresör, kurumsal yapısının verdiği güçle Covid-19 pandemisi karşısında hızlı ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied