17.5 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 15, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Uster Tester 75 yıldır tekstilde kalitenin standardını belirliyor

EğirmeUster Tester 75 yıldır tekstilde kalitenin standardını belirliyor

- Eğirme Haber Sponsoru -

Tekstil kalite kontrolünde akla ilk gelen çözümlerden Uster Tester, 75 yıldır hızla gelişen teknolojik yeniliklere ayak uydurarak iplik düzgünlüğünün etkin bir şekilde izlenmesini sağlıyor. Bugün Uster Technologies olarak tanınan İsviçre merkezli şirket, bu konuda ilk olarak 1940’lı yılların başında tekstil şeritleri, fitilleri ve iplikleri ‘düzgünlük’ açısından ölçmenin güvenilir bir yolunu isteyen İsviçre’deki bir grup iplikçiden gelen taleple harekete geçti. Düzgünlük testi için ilk enstrümantal yöntem, o dönemde gelişmekte olan elektronik alanında faaliyet gösteren bir şirket olan Zellweger Uster tarafından bu iplikçiler için geliştirildi.

Uster Tester, manuel kullanımdan tek tıkla iplik kalitesi kontrolüne

Uster Technologies’in genel merkezinin en üst katındaki bir müzede sergilenen orijinal test cihazı, manuel olarak çalıştırılıyor ve test sonuçlarını grafik kağıdı üzerinde bir çizgi olarak veriyor. Bu ilk test girişimi kapasitif bir sensöre ve basit elektronik aksamlara dayanıyor. Bu test cihazı, sonraki yirmi yıl boyunca kademeli gelişim aşamalarının öncüsü oldu ve 1970’lerde ‘Uster Tester’ adının ortaya çıkmasına ve tekstil dünyasında hızla popüler olmasına öncülük etti.

Eski İsviçreli iplikçiler için önemli bir husus, iplik kaliteleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, bunu müşterileri için iyileştirmek ve aynı zamanda kendi standartlarını diğer üreticilerle kıyaslamaktı. Kaliteye sayısal bir değer vermek, bugün pazarlama, ticaret ve rekabetçi ilerleme için kullanılan ‘kalite diline’ yansıyan büyük bir atılım oldu.

Uster Tester 75 yıldır tekstilde kalitenin standardını belirliyor

Küresel karşılaştırmalı değerlendirme kavramı, 1957 yılında Alman tekstil dergisi Melliand’da yayınlanan ve bir dizi iplikçiden iplik kalitesine ilişkin temel verileri sağlayan kısa bir makale ile büyük bir adım attı. Bu veriler Uster Tester’a dayanıyordu ve kapsamlı bir kaliteli bilgi hizmeti fikri, daha sonra Uster Statistics yayınlarına dönüştü.

Tekstil dünyasının dört bir yanından gelen doğru verilerin bu şekilde detaylı bir şekilde harmanlanması, tüm sektör için vazgeçilmez hale geldi. Uygun elyaf satın alma, iplik geliştirme ve ticareti için bir çerçeve olan bu uygulama, artık mobil cihazlar için bir uygulama olarak da mevcut bulunuyor. Hız ve kullanım kolaylığının hayati önem taşıdığı bir ortamda, en yeni Uster Tester, iplik kalitesi ve özelliklerinin tek tıklamayla kontrol edilmesini sağlamak için Uster Statistics ile etkileşime giriyor.

Fabrikalar artık ‘Kapsamlı Test’ avantajına sahip

Geçtiğimiz 75 yılda, ölçüm kabiliyetleri özel olarak geliştirilmiş sensörler ve ustaca geliştirilmiş yazılımlarla genişletildi. İşlemin her aşamasında diğer Uster sistemleriyle bağlantı, tüm fabrika için benzersiz bir Kalite Yönetim Platformu oluşturuyor. Düzgünlük test cihazı, bağlanabilirliğinin faydaları ne olursa olsun, kendi başına da sahip olunması gereken bir laboratuvar test cihazı olmaya devam edecek. Laboratuvardaki test koşulları üretim tesislerindekinden daha tutarlı olmakla birlikte, sonuçlar zaman içinde karşılaştırılarak fabrika ekipmanlarında en iyi ayarlar ve prosedürler için bir temel oluşturulabilir.

Düzgünlük test cihazı, sarım bölümündeki Uster iplik temizleyicileri ile akıllı iş birliği yaparak laboratuvar testlerini proses içi izleme ile birleştiriyor. Uster Kalite Uzmanı ve benzersiz ‘Assistant Q’ rehberlik olanağı sayesinde, üreticiler artık ‘Kapsamlı Test’ avantajına da sahip bulunuyor. Bu, tüm süreçteki potansiyel sorunlu noktalara anında işaret eden akıllı uyarılarla etkili ve önleyici süreç optimizasyonu sağlıyor. 100% proses içi izleme ve hassas laboratuvar ölçümü arasındaki entegrasyon, kalitenin her seferinde doğru seviyede güvence altına alınmasına imkan veriyor.

Günümüzde iplikçiler, süreçlerinin her unsurunu analiz etme ve kendi kârlılıkları ve müşterilerinin tam memnuniyeti için en iyi seçenekleri seçme gücüne sahip. Tek bir sistemde elyaf, iplik ve kumaş kalitesi optimize ediliyor ve güvence altına alınıyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler