13.7 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 2, 2024

KARL MAYER TÜRKİYE’nin Genel Müdürü belli oldu: Toros Greenhalgh 

Ekim 2023’te Türkiye’nin Bursa şehrinde kendi işletmesini...

Türk tekstil sektörü zorluklara rağmen 2024’ten umutlu

Avrupa piyasalarındaki daralma, yüksek enflasyon, artan üretim...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

UTİB 2023’te 1 milyar 750 milyon dolarlık ihracat hedefliyor

GüncelUTİB 2023’te 1 milyar 750 milyon dolarlık ihracat hedefliyor

- Haber Sponsoru -

Ocak-Kasım döneminde 1 milyar 242 milyon dolarlık ihracata imza atan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 2023 yılı hedefini 1 milyar 750 milyon dolar olarak açıkladı. DHA’da yer alan habere göre, UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, dünya genelinde yükselen girdi maliyetleri, dövizdeki dalgalanmalar ve enerji krizlerine rağmen Türk tekstil sektörünün, 2022’de 32 milyar dolar ihracata ve 17 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlasına imza attığını söyledi. UTİB olarak ihracat rekorlarına katkılarının 2023’te de artacağını aktaran Engin, Türk tekstil sektörünün tüm zorluklara rağmen 2022’de başarılı bir performans sergilediğini belirtti. Engin; “Sektörümüz, Ocak-Kasım 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 artışla 9 milyar 563 milyon dolarlık ihracata imza attı. Böylece tekstil ve ham maddeleri sektörü, tüm zamanların en yüksek Ocak-Kasım ihracatına ulaştı” dedi.

“Çevresel hassasiyetlerin gözetilmesi, ürün maliyetlerinden de öncelikli”

Bu yılın Ocak-Kasım döneminde 1 milyar 242 milyon dolarlık ihracata imza atan UTİB’in, 2023 yılı hedefinin 1 milyar 750 milyon dolar olduğunu açıklayan Pınar Taşdelen Engin, “Katma değerli üretim, etkin yurt dışı fuar katılımları, ticari alım heyetlerinin de desteğiyle yıl sonuna kadar hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Ancak, bu hedefin gerçekleşmesi için ihracatçıların finansmana erişimindeki engellerin ortadan kaldırılması ve ilave desteklerin hayata geçirilmesi önem arz ediyor. Nitelikli büyümede süreklilik sağlanması için ihracatçının ve sanayicinin finansman sıkıntısının giderilmesi şart” diye konuştu.

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin

Öte yandan tüm dünyanın gündemindeki Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde ilk dönüşüm faaliyetlerinin tekstil sektöründe başlatılmış olmasını da Türk tekstilinin avantajlı konumunu korumasını sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiren Engin; “Özellikle Avrupalı büyük markalar için üretimde çevresel hassasiyetlerin gözetilmesi, ülkemiz tekstil sanayisinin sürdürülebilirliği açısından ürün maliyetlerinden de öncelikli” dedi.

UTİB’in 2022’de gerçekleştirdiği çalışmalara da değinen Engin, tekstil sektörünün, dünyadaki sürekli değişime ayak uydurabilmek için büyük bir evrim geçirdiğini söyledi. Dijital ve ekolojik bu dönüşüme sektörün de hızlı ve sağlam bir şekilde adapte olduğunu dile getiren Engin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sürdürülebilirlik, yeşil ekonomi ve dijitalleşme konularını gündemin en üst sıralarına aldık ve üzerinde durmadan çalıştık. Tekstil sektörünün ekosistemini geliştirmek adına gerçekleştirdiğimiz Ev Tekstili Tasarım Yarışması ve TechXtile Start-Up Challenge projemiz ile girişimcilerimizi desteklerken, Ar-Ge, inovasyon ve tasarım kültürünü sektörümüze entegre edebilmeyi hedefledik. Öte yandan gerek yurt içinde gerekse yurt dışında milli katılım organizasyonu gerçekleştirdiğimiz fuarlar sayesinde her biri bölgemizde üretilen çeşitli ipliklerden ortaya çıkan geniş kumaş ve giysi yelpazemiz tüm dünyaya dokundu. Bunları yaparken hem ihracatımızı sürdürülebilir kılıyor hem de sürdürülebilir ürünlerin payını artırmaya devam ediyoruz.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler