Ana Sayfa » Eğirme » Yapay Elyaf Üretiminde Yarın: Temiz Teknoloji, Akıllı Fabrika

Yapay Elyaf Üretiminde Yarın: Temiz Teknoloji, Akıllı Fabrika

Oerlikon Manmade Fiber segmenti, yapay elyaf üretiminde yarının teknolojilerini ShanghaiTex 2019 fuarında gösterdi. Firma sürdürülebilir ve otomatik üretim vizyonunu ‘Temiz Teknoloji. Akıllı Fabrika’ sloganıyla gözler önüne seriyor.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Yapay Elyaf Üretiminde Yarın: Temiz Teknoloji, Akıllı Fabrika
Yapay Elyaf Üretiminde Yarın: Temiz Teknoloji, Akıllı Fabrika

Yapay elyaf üretiminde yarın: temiz teknoloji, akıllı fabrika. Oerlikon, Çin’de 25-28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen ShanghaiTex 2019 fuarına katılarak yapay elyaf üretiminin geleceğini gösterdi. Firma 100 m2’lik standında sürdürülebilir ve otomatik yapay elyaf üretim vizyonunu ‘Temiz Teknoloji. Akıllı Fabrika’ sloganıyla vurguladı. Oerlikon, ITMA 2019 fuarında küresel lansmanını yaptığı dört verimli makine ve tesis konsepti yenilikçi bir endüstriyel tasarıma sahip. ShanghaiTex fuarında ilk kez Asya pazarıyla buluşan bu yenilikler Oerlikon Manmade Fiber segmentinin yeni DNA’sını oluşturuyor.

eAFK Evo ile yeni standartlar

eAFK Evo tekstüre işleminde yeni standartlar oluşturmak için pazara sürüldü. Bu yeni nesil makineler, pazarda karşılaştırılabilecek diğer çözümlere göre daha düşük enerji tüketimi ve daha basit çalışma ile birlikte üstün hızlar, daha yüksek verimlilik ve sürekli yüksek ürün kalitesi vaat ediyor. Oerlikon Barmag, fuarda bu geniş kapsamlı özellikleri yeni sistem platformundan üst düzey bir tasarımla gösterdi. Özellikle, katma değerli sayısız özellik soğutma teknolojisiyle mükemmelleşen iki özellik içeriyor: Optimize edilmiş EvoHeater ve tamamen yeni geliştirilen aktif soğutma ünitesi EvoCooler.

Yapay elyaf üretiminde yarın: Poliamid 6 işlemi için WINGS FDY kolaylığı

WINGS FDY artık poliamid 6 işlemi için de kullanılabiliyor. Bu gelişmeyle birlikte, polyester imalatından FDY iplikleri için iyi bilinen bugüne kadar denenmiş ve test edilmiş WINGS teknolojisi artık zorlu poliamid 6 işlemi için de kullanılabilir. Bu yeni 24 iplikli sarım konsepti, FDY PA6 ipliklerinin verimli üretimini gerçeğe dönüştürüyor.

Poliamid iplik üretiminin DIO ve WINGS FDY ile 12’den 24 ipliğe uzatılması, iplik üreticilerine özellikle yatırım harcamaları (CAPEX) ve işletme harcamaları (OPEX) açısından önemli tasarruflar sağlıyor. Enerji, tesiste kapladığı yer ve daha fazla ergonomik tasarımı sayesinde oldukça uygun bir askı, WINGS FDY PA konseptinin en ikna edici argümanları arasında bulunuyor. Eklenmiş cer ünitesi, güvenli bir çalışma ortamı sunarak düşük eğirme bitim emisyonu sağlar.

Hızlı bir askı sunan, denenmiş ve test edilmiş WINGS FDY PET sisteminin optimize edilmiş iplik yolu, tamamen yeni bir konsept oluşturmak için geleneksel poliamid sistemlerinin yüksek derecede rahatlatıcı performansı ile birleştirildi. 24 iplikli WINGS FDY PA böylece her iki işlemin faydalarını karlı bir şekilde birleştiriyor. Böylece olağanüstü iplik özellikleri, mükemmel boyanabilirlik, optimum proses performansı ve yüksek tam bobin hızı elde edilir. Mükemmel bir bobin yapısı, sonraki işlemlerde mükemmel özellikleri garanti ediyor. 116 mm strokla, bu sarıcı yüksek bobin ağırlıklarını mümkün kılar, böylece daha ileri işlemler için katma değerli iplikler sağlar. Sonuç olarak, iplik üreticileri kendilerine pazarda rekabet avantajı sunabiliyor.

BCF S8 halı ipliği üretiminde rakip tanımıyor

BCF S8 üretim tesisi halı ipliği üreticilerine son derece zorlu bir pazarda daha fazla rekabet gücü vaat ediyor. İplik başına 700 filament, 2.5 dpf’ye kadar daha ince Dtex üstün eğirme hızları – yeni sistemin performans verileri ve teknolojik inceliği, Ocak ayında DOMOTEX Hannover fuarındaki lansmanında zaten çok iyi bir izlenim bıraktı. ShanghaiTex 2019’da BCF S8’in tek renkli ve üç renkli versiyonu öne çıktı.

Yapay elyaf üretiminde yarın: polyester geri dönüşümünde yeni VacuFil® çözümü

Polyester ve uygulamaları günlük yaşamımızın her anında yer alıyor. İster içecek şişeleri, film ambalajları, ileri teknoloji spor gömlekleri isterse emniyet kemerleri olsun, polyester üstün mekanik özellikleri ve ucuz üretimi ile mükemmeldir. Bununla birlikte, sürekli artan talep küresel kaynakların sorumlu bir şekilde kullanılmasını gerektiriyor. Bu nedenle, sadece üretim için hammadde olan ham petrolden üretilen ‘bakire polyester’ değil, üretim sonrası ve tüketim sonrası atıklardan da polyester geri dönüştürülür. Üretim atığının işlenmesi de hammadde, bertaraf ve nakliye maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur ve böylece verimliliği artırır.

Yeni VacuFil® geri dönüşüm serisi ile Oerlikon Barmag; yan kuruluşu BBEngineering’le işbirliği içinde ‘temiz teknoloji’ üretim felsefesine uygun bir çözüm sunuyor. Ekstrüzyon, filtrasyon ve eğirme sistemleri alanlarında onlarca yıllık deneyim, yeni, yenilikçi bir çekirdek bileşen olan vakum filtresi olarak bir araya getirildi. Sürekli mükemmel eriyik kalitesi için yumuşak büyük ölçekli filtrasyon ve kontrollü yapısal viskozite birikimini buluşturuyor. Filtrenin bitişiğinde bulunan vakum ünitesi, uçucu kirlenmeyi (eğirme yağı, vb.) hızlı ve güvenilir bir şekilde gideriyor. Mükemmel gazdan arındırma performansı ayrıca enerji yoğun ön kurutma işlemini de hafifletiyor.

VacuFil® serisinin modüler yapısı, proses yönlendirme sistemi için çok sayıda olanak sunuyor. İster işlem öncesinde granülasyonlu bağımsız bir çözüm, isterse 3DD katmanlı beslemeli hat içi bir varyant olsun; müşteri gereksinimleri çeşitli sistem konfigürasyonları ile en iyi şekilde karşılanabiliyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Marzoli ITMA Asia’da dijital ve sürdürülebilir çözümleriyle yer alacak

Eğirme sürecinde performansı optimize eden komple eğirme hatları, bileşenler ve dijitalleştirilmiş çözümlerde önde gelen tedarikçilerden Marzoli, 12-16 Haziran tarihleri...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied