26.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Yapay zeka tabanlı ve sürdürülebilir çözümler Heimtextil 2024’e damgasını vurdu

FuarlarYapay zeka tabanlı ve sürdürülebilir çözümler Heimtextil 2024’e damgasını vurdu

- Haber Sponsoru -

9-12 Ocak tarihleri arasında düzenlenen uluslararası ev ve kontrat tekstilleri fuarı Heimtextil 2024, katılımcı ve ziyaretçi sayısında artışın yanı sıra sürdürülebilir ve yapay zekâ odaklı bir tekstil endüstrisi için yeni standartlar belirleyerek sona erdi. Yaklaşık 130 ülkeden 46.000 alıcı; döşemelik ve dekoratif kumaşlar, yatak ve banyo tekstilleri, şilteler, fonksiyonel tekstiller ve halılardan duvar kağıtları, dış mekân kumaşları, suni deri, perdeler, elyaflar, iplikler, uyku sistemleri ve dekoratif yastıklara kadar küresel tekstil pazarına katılma fırsatı buldu. Ülke çapındaki demiryolu grevlerine rağmen, fuarda ziyaretçi sayısında bir artış kaydedilerek, 60 ülkeden 2 bin 838 katılımcı ile bir önceki yıla kıyasla katılımcı sayısında da yüzde 25’lik bir artış sağlandı.

Heimtextil 2024’te ilkler yaşandı  Görsel Kaynak: Messe Frankfurt GmbH / Pietro Sutera

Heimtextil 2024’te ilkler yaşandı 

Fuar, 2024 yılında ilk kez yapay zekânın tekstil uygulamalarına ve geri dönüştürülmüş tekstil atıklarını yeni ipliklere dönüştürmek için yapay zekâ kontrollü ayıklamanın kullanımına ilişkin çarpıcı bilgiler sundu. Ziyaretçilerin tekstil tasarım fikirleri de trend alanında ChatGPT-4 ve Midjourney gibi araçların kullanıldığı interaktif istasyonlarda hayata geçirildi. Ayrıca, küresel halı endüstrisi ilk kez bir salonda bir araya geldi ve Frankfurt’ta ilk kez veya uzun bir aradan sonra fuara katılan çok sayıda uluslararası pazar lideri büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Heimtextil bir kez daha son teknoloji sürdürülebilir üretim ve eylemi somut hale getirdi. Fuarın ana temas noktalarından biri ‘Heimtextil Trends with New Sensitivity’ idi. Bu konsept, tekstil endüstrisinin devam eden dönüşümüne odaklanarak pazara hazır ve ölçeklenebilir çok sayıda çözüm sundu. Örneğin, Ever Dye şirketi kendi geliştirdiği renk pigmentleri ile oda sıcaklığında boyamaya olanak sağlayan çözümünü sundu. Öte yandan Variant 3D, desen oluşturmadan abajur gibi karmaşık şekilleri bile üretmek için kullanılabilen yapay zekâ güdümlü örme yazılımını sergiledi. Econogy programı; Finder, Talks, Tours ve Econogy Hub ile döngüsel yaklaşımların çok yönlülüğünü, sertifikaların uygunluğunu ve tekstil malzemeleri için olası uygulamaları gösteren daha fazla merkezi içerik formatı sağladı. Finder’da listelenen katılımcılar, sürdürülebilirliğin bütünsel deneyimine katkıda bulundu.

Heimtextil uluslararası katılımcı oranını yüzde 95’e yükseltti  Görsel Kaynak: Messe Frankfurt GmbH / Pietro Sutera

Heimtextil uluslararası katılımcı oranını yüzde 95’e yükseltti 

Heimtextil, katılımcı tarafındaki uluslararasılık seviyesini yüzde 95’e yükseltmeyi başardı. İlk on katılımcı ülke Çin, Hindistan, Türkiye, Pakistan, İtalya, Almanya, İspanya, Portekiz, İngiltere ve Hollanda oldu. Belçika, Bulgaristan, Çin, Hindistan, Japonya, Polonya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, ABD ve Mısır’dan katılımcı sayısında artış yaşandı. Ziyaretçi tarafında ise Çin, Almanya, Hindistan, Japonya, Hırvatistan, Makedonya, Pakistan, Slovakya ve Kıbrıs’tan daha fazla ziyaretçi ağırlandı. Alman ticari ziyaretçilerin sayısı yaklaşık yüzde 10 oranında arttı.

Memnuniyet ve ziyaretçi kalitesinde önemli artış 

2024 yılında ziyaretçi memnuniyeti özellikle sunulan imkanların genişliği ve derinliği sayesinde hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ortalama yüzde 93’e yükseldi. Alman ticari ziyaretçiler arasında genel memnuniyet yedi puan artarak yüzde 88’e ulaştı. Tüm ziyaretçilerin yüzde 90’ından fazlası ticari fuar hedeflerine ulaştı. Katılımcılar da artan ziyaretçi kalitesi ve satın alma yetkinliğinden oldukça etkilendi. Alıcılar arasında üst düzey karar vericilerin oranı altı puan artarak yüzde 78’e çıktı. Katılımcıların yaklaşık yüzde 80’i ticari fuar hedeflerine erişti.

Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun şu açıklamayı yaptı: “Heimtextil büyük bir katılımla sona eriyor. 2024’teki alan, katılımcı ve ziyaretçi artışı şunu açıkça ortaya koyuyor: Ev ve kontrat tekstilleri için lider ticaret fuarı, büyüme yolunda ilerliyor. Ayrıca sürdürülebilir ve yapay zekâ odaklı bir tekstil endüstrisi için yeni standartlar belirliyor.” 

Heimtextil, 2025 edisyonu için Studio Urquiola ile iş birliği yapacak 

Heimtextil, 2025 yılı için en önemli ve etkili uluslararası tasarım stüdyolarından Studio Urquiola ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Yaklaşan Heimtextil 2025 için sürükleyici ve benzersiz bir tasarım deneyimi sağlayacak öncü bir kurulum planlanıyor. Bu iş birliği ile Milano merkezli tasarım stüdyosu ve Heimtextil, tüm tekstil endüstrisinde yenilik, sürdürülebilirlik ve tasarıma olan ortak bağlılıklarını vurguluyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler