Ana Sayfa » Güncel » Yeşim Tekstil, Ağrı’da dünya için üretiyor

Yeşim Tekstil, Ağrı’da dünya için üretiyor

Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya, Ağrı’ya ilerleyen dönemde ilave bir yatırım daha öngördüklerini açıkladı.

Yeşim Tekstil, Ağrı Tekstilkent Bölgesi’nde 2019 yılında devreye aldığı tesisinde dünyaca ünlü markalara hazırgiyim üretimi gerçekleştiriyor. Ağrı Valiliği tarafından tahsis edilen 36 bin metrekarelik fabrika alanı üzerinde yaklaşık 20 milyon euroluk bir yatırım bedeli ile açılan tesis son olarak, ünlü Tommy Hilfiger markası için de üretime başladı. Yeşim Tekstil, müşterilerinin taleplerine dönük kapasite artışı ve planlı gelişimlerini sürdürme kararları kapsamında kurdukları Ağrı Tesisi’nde ilk etapta kademeli olarak 5 bin kişilik bir istihdam yaratmayı hedefliyor. Bir yandan bölgedeki diğer üretici partnerlere verdiği destekle kapasitesini büyütmeye devam eden şirket, bir yandan da şu an 850 kişi olan fabrikadaki çalışan sayısını, 2021 yılı sonunda 1.700’e arttırmayı planlıyor.

Kurduğu üretim ağıyla Türkiye’deki çalışan sayısını 15 bin kişiye çıkarmayı planlayan Yeşim Tekstil, aynı zamanda Türkiye’de yarattığı istihdam ve kadın çalışan hacmiyle en büyük firmalar arasında yer alıyor. Yeşim Tekstil, Avrupa pazarına Türkiye’den, Amerika pazarına ise serbest ticaret anlaşması avantajı nedeniyle Mısır’dan üretim yapıyor.

2020 yılını 332 milyon dolarlık ihracat değeri ile kapatan şirket, 2021 yılında yüzde 20’lik bir büyüme hedefliyor. Ayrıca Bursa dışında da yatırım programları devreye alan Yeşim Tekstil, devlet teşviki ile hayata geçirdiği bu yatırım programı ile,üretim ve ihracat kapasitelerini arttırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Ağrı’ya 30 milyon dolarlık yatırım daha

Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya, Ağrı’ya ilerleyen dönemde ilave bir 30 milyon dolarlık yatırım daha öngördüklerini açıkladı. İlk etapta kademeli olarak 5.000 çalışan sayısına ulaştıktan sonra ikinci bir 5.000 kişilik istihdamı da devreye almayı hedeflediklerini belirten Şankaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“2021 yılı sonunda fabrikamızda çalışan sayısını 1.700’e taşımayı planlıyoruz. Fabrikanın baştan sona otomasyon sistemleriyle donatılma süreci ise devam ediyor. Üretim yeterliliği anlamında çizgisini her geçen gün yukarı taşıyan fabrikamızı ziyaret eden PVH Europe BV – Tommy Hilfiger yöneticileri, üretim süreçlerimizi yerinde görmek istedi. Satınalma ve Üretim Süreçlerinden Sorumlu SVP Öznur Mutlu başta olmak üzere, Tommy Hilfiger yöneticileri Emine Sezer ve Mustafa Ceylan’dan oluşan grubu, geleceğe dair üretim ve büyüme planlarımızla ilgili bilgilendirdik. Halihazırda müşterimiz olan ve diğer lokasyonlarımızdan üretim gerçekleştirdiğimiz Tommy Hilfiger için Ağrı tesisinden de üretim yapmaya başladık. Bu, her açıdan bölge adına sevindirici bir gelişme.”

Yeşim Tekstil, Ağrı’da dünya için üretiyor
Yeşim Tekstil, Ağrı’da dünya için üretiyor

‘Made in Turkey’ ibaresini tüm dünyada daha da güçlü bir şekilde duyuracak

Ağrı yatırımı 10 bin kişiye ulaşıp tam anlamıyla gerçekleştiğinde, hedeflerinin, aşağı yukarı mevcut kapasitelerine yaklaşık yüzde 25-30 oranında ilave bir ciro sağlamak olduğunu kaydeden Şenol Şankaya; “Böylelikle çalıştığımız onlarca marka kanalıyla ‘Made in Turkey’ ibaresini tüm dünyada daha da güçlü bir şekilde duyurma şansı bulacağız” diye konuştu.

Refah artışı bölgeden göçün önüne geçecek

Ağrı’nın büyük bir potansiyeli olduğunu gördüklerini dile getiren Şenol Şankaya; “Hayata geçirdiğimiz yatırımlar Doğu Anadolu Bölgesi’nde büyüdükçe, batıya olan göçün önlenmesine de katkı sağlamış olacağız. Göçün önlenmesi de bölge vatandaşlarının kendi memleketlerinde kalarak refah içinde yaşamasını sağlayacak” dedi.

Güncel Haberler

Textilegence Mart – Nisan 2021 sayısı yayınlandı

Zorlu dönemler belki de en iyi fırsatlar için en uygun zamandır. Textilegence Mart Nisan 2021 sayısında bütün hızıyla süren...

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied