Ana Sayfa » Güncel » Yunanistan İyi Pamuk Girişimi’ne katıldı

Yunanistan İyi Pamuk Girişimi’ne katıldı

BCI, Yunanistan’da bir BCI programı olasılığını araştırmak için IDH ile birlikte çalıştı.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

İyi Pamuk Girişimi (Better Cotton Initiative- BCI), Yunan AGRO-2 Entegre Yönetim Standartlarının Better Cotton (İyi Pamuk) Standart Sistemine eşdeğer olarak başarıyla eşleştirildiğini duyurdu. Bu tanımlama, daha sürdürülebilir Yunan pamuk yetiştiriciliğini teşvik edecek. Yunanistan, 45 binden fazla kayıtlı pamuk çiftçisi ile Avrupa’nın en büyük pamuk üreten ülkesi konumunda. Bu ülkede pamuk yaklaşık 270 bin hektara ekiliyor, bu da toplam tarım arazisinin %10’una tekabül ediyor.

BCI Programına katılmayı seçen AGRO-2 standartları kapsamında sertifikalı çiftçiler, artık pamuklarını 2020-21 pamuk sezonundan itibaren Better Cotton olarak satmaya hak kazanacaklar. 2022’nin sonunda, 5 bin çiftçinin yaklaşık 185 bin balya üreterek, 40 bin hektar üzerinde AGRO-2 lisanslı pamuk (Better Cotton’a eşdeğer) yetiştireceği tahmin ediliyor.

AGRO-2 Entegre Yönetim Standartları, Kırsal Kalkınma ve Gıda Bakanlığı’na bağlı yasal bir organ olan ulusal Yunan Tarım Örgütü ELGO-DEMETER tarafından geliştirildi. ELGO-DEMETER ve Şubeler Arası Yunan Pamuğu Örgütü (DOV), Yunan pamuk üretimi için AGRO-2 standartlarını teşvik etmek ve uygulamak için ortaklaşa ELGO-DOV’u kurdu.

İyi Pamuk Girişimi CEO’su Alan McClay şunları söyledi; “ELGO-DOV ile stratejik bir ortak olarak çalışmaktan; ve Yunanistan’ı yeni bir BCI eşdeğeri standart olarak memnuniyetle karşılıyoruz. İki sistemi bir araya getirerek, Yunan pamuğu, ülkenin daha sürdürülebilir pamuk üretim profilini artırırken; çiftçilerin geçim kaynaklarının iyileştirilmesine katkıda bulunabilecek.”

3 yıllık çalışma ile süreç tamamlandı

AGRO-2 standartlarının Better Cotton Standart Sistemiyle eşleştirilmesi, birkaç yıllık katılım ve hazırlık sonucunda elde edildi. Süreç, 2017 yılında Yunan paydaşların ilgisin dile getirmesiyle başladı.

BCI, Yunanistan’da bir BCI programı olasılığını araştırmak için Sürdürülebilir Ticaret Girişimi IDH ile birlikte çalıştı. İyi Pamuk Büyüme ve İnovasyon Fonu’ndan sağlanan ilk fonla; BCI’in eşleme ve başlangıç sürecine uygun olarak bir dizi paydaş istişaresi ve değerlendirmesi yapıldı. Standartların bağımsız bir karşılaştırılması ve köprü analizinin ardından; AGRO-2’yi İyi Pamuk Standart Sistemi (BCSS) ile eşleştirilmesine yönelik uygun bir yol belirlendi. BCSS’nin altı bileşeninin kapsamlı bir eşleştirme incelemesinin ardından, uyumu sağlamak için AGRO-2 standartlarında değişiklikler yapıldı.

Bu süreç tamamlandıktan sonra Yunanistan, BCI ve ELGO-DOV arasında; AGRO-2 sertifikalı pamuğu Better Cotton’a eşdeğer olarak tanımak için; bir Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Atılan imzalarla birlikte Yunanistan resmi bir BCI ülkesi olarak pamuk üretiminde yeni bir döneme girmiş oldu.

Yunanistan İyi Pamuk Girişimi’ne katıldı
Yunanistan İyi Pamuk Girişimi’ne katıldı

BCI, dünyanın en büyük pamuk sürdürülebilirlik programı

Kar amacı gütmeyen küresel bir organizasyon olan İyi Pamuk Girişimi (Better Cotton Initiative – BCI); dünyadaki en büyük pamuk sürdürülebilirlik programıdır.  İyi Pamuk Standart Sistemi, BCI’nin sürdürülebilir pamuk üretimine yönelik bütünsel yaklaşımıdır; ve sürdürülebilirliğin üç temelini de kapsar; çevresel, sosyal ve ekonomik.

2018-19 pamuk sezonunda BCI ortaklarıyla birlikte; 23 ülkeden 2,3 milyon çiftçiye daha sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda eğitim verdi. BCI, çiftliklerden modaya, tekstil markalarına ve sivil toplum kuruluşlarına kadar tüm organizasyonları kapsayan; ve pamuk sektörüne sürdürülebilirliğe doğru yönlendiren gerçek bir ortak çaba konumundadır. BCI ortaklarının ve üyelerinin desteği sayesinde, Better Cotton artık küresel pamuk üretiminin %22’sini oluşturuyor.

Güncel Haberler

Arjen Evertse, Mimaki EMEA Satıştan Sorumlu Genel Müdürü olarak atandı

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki, bugün yaptığı bir açıklamayla, 1 Eylül 2021 tarihinden...

Textilegence Mayıs – Haziran 2021 sayısı yayınlandı

Pazarlar tekrar canlanıyorken, Textilegence’ın 48. sayısı güncel gelişmelerden haberleri ve özel editoryal içeriğiyle sizi bu ‘yenilenmeye’ hazırlıyor. Textilegence Mayıs...

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil...

Türk tekstil sektörü 2021 yılında 11 milyar dolar ihracat hedefliyor

Tekstil sektörü bugün 200’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. 2020 yılını %2-2,5’luk...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied