Albaad Teknolojide Trützschler Nonwovens ve Voith’e Güveniyor

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Albaad Teknolojide Trützschler Nonwovens ve Voith’e Güveniyor
Albaad Teknolojide Trützschler Nonwovens ve Voith’e Güveniyor

Albaad yüksek kaliteli, çevre dostu nonwovenlerin verimli üretimine Voith ve Trützchler’in VLM1 hattı ile ulaştı.

Dünyanın en büyük kozmetik mendil üreticilerinden biri olan Albaad, yeni nonwoven üretim hattında, wet-laid nonwovenlar alanında iki köklü teknoloji lideri Trützschler Nonwovens ve Voith’e güveniyor. Yenilikçi WLS (wet-laid / spunlace) teknolojisi ile, Voith ve Trützschler, Albaad’ın yeni WLM1 üretim hattında %100 selülozdan wet-laid (ıslak-serim)ve hydro-entangled (su ile bağlama) nonwovenların esnek ve verimli bir şekilde üretilmesini sağlıyor. İsrail’in Dimono kentindeki proje müşterisi Albaad, dünyanın en büyük üç, tek kullanımlık mendil ve kadın hijyen ürünleri üreticisinden birisidir.

Hattın devreye alınmasından sonraki ilk aşamada, WLM1, Albaad’ın beklentilerini tamamen karşıladı; dakikada 200 metreden daha yüksek hızlarda üretilen nonwovenlar, son derece yüksek bir ürün kalitesi sergiliyor. Dimona’daki Albaad’ın Tesis Müdürü Gadi Choresh, Voith ve Trützschler’in çalışmalarından memnun kaldıklarını şöyle belirtti; “Makinenin kurulumu ve çalıştırılması çok iyi geçti. Profesyonelliği ve üst düzey bağlılık ile ekip, projenin başarısını sağladı. Albaad, işler beklendiği gibi olmadığında bile, hat özelliklerini elde etmek için uzun vadeli taahhüde ve desteğe müteşekkirdir.”

Albaad için optimum kalite için Voith ve Trützschler makineleri

Nonwovenların ıslak serim üretimi için, Albaad sadece selülozdan elyaflar kullanıyor. İlk aşamada, tülbent oluşumu, su ile yüksek oranda seyreltilmiş bir süspansiyon üretilir ve Voith HydroFormer içine beslenir. Birçok açıdan, bu proses kağıt üretim prosesine benzer. Voith  kağıt makinelerindeki geniş yetkinliğini HydroFormer konseptine taşıyarak, bu segmentte de yüksek kaliteli nonwoven üretmeyi mümkün kılıyor.

Voith ve Trützschler Nonwovens bu projeyi uygulamak için bir kez daha işbirliği yaptı. Trützschler tülbent bağlama ve kurutma makineleri için büyük ölçüde sorumluluk aldı. AquaJet teknolojisi, dünyaya nonwoven bağlanmasında öncülük ediyor. Yönlendirilmiş yüksek basınçlı su jetleri, tek tek elyafları sadece su momentumu boyunca birbirine bağlar.  Bu şekilde malzeme, herhangi bir bağlayıcı madde veya iki bileşenli elyaf kullanılmadan yüksek bir gerilme mukavemeti ve istenen tekstil hissi elde ediliyor.

Albaad’ın WLS tesisinde, Trützschler’ın yenilikçi yüksek performanslı Streamliner kurutucusu, nonwoven malzemenin kurutulmasının büyük kısmını gerçekleştiriyor. Spiral kurutucu bölüm, hava hızını önemli ölçüde arttırır ve böylece optimal kurutma performansı sağlar. İkinci kurutma adımı ile, Voit tarafından sağlanan sistemin bir başka bileşeni, temassız MCB kurutma sistemi gelir. Tek tip ve stabil tülbent yapısı, nonwoven malzemenin verimli bir şekilde kurumasını sağlar.

Dahası, Voith, WLM1’i kapsamlı bir proses ve kalite kontrol sistemi ile donattı. Tüm ilgili üretim parametrelerini izler ve böylece yüksek ürün kalitesini güvenilir bir şekilde garanti ediyor.

%100 biyolojik olarak parçalanabilen, suda çözünebilen mendillerin basit üretimi

Yenilenebilir bir hammadde olan selüloz çok uygun maliyetlidir ve farklı özelliklere sahip yüksek kaliteli nonwovenların üretilmesine imkan tanır. Bir özel ürün segmenti suda çözünebilen mendillerdir. Bunlar hareketli suda çok çabuk parçalanabilir, fakat aynı zamanda ıslandığında yüksek mukavemete sahiptir. Ayrıca, bu ürünler tamamen biyolojik olarak parçalanabilir. WLM1’de üretilen hijyen ürünleri, bu nedenle, nemli tuvalet kağıdı kadar mükemmeldir ve tuvalette suda kolayca yok edilebilir. Böylece atık su sistemlerindeki tıkanmaların ve arızaların azaltılmasına önemli bir katkı sağlar. Selüloz bazlı hijyen ürünleri, petrol bazlı hammaddelerden çok daha çevre dostu olup, denizlerin plastik atıklarla daha az kirlenmesini sağlıyor.

Üretim için gerekli olan ikinci hammadde olan su, wet-in-wet teknolojisiyle çevreye uyumlu bir şekilde kullanılıyor. Bu sirkülasyonda, bir filtre sistemi köpüklü suyu HydroFormer ve AjuaJet’ten alıyor ve bunu üretim sürecine döndürüyor.

Teknik Tekstiller Haberleri

ANDRITZ, Laroche’ı satın alıyor

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, tekstil endüstrisinde önemli bir satın alma gerçekleştiriyor. Grup, Laroche SA ve Miltec SA France’yi kapsayan...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied