Ana Sayfa » Eğirme » Antibakteriyel Everfresh sağlık ve konforu birlikte sunuyor

Antibakteriyel Everfresh sağlık ve konforu birlikte sunuyor

Teknik özellikleri ile ürünlerde küf ve mantar oluşumunu önlüyor.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Aksa Akrilik, 3,5 yılı aşkın süren AR-GE çalışmalarıyla geliştirdiği antibakteriyel ürünü Everfresh’i pazara sundu. Everfresh, özellikle koronavirüs pandemisi nedeniyle zorunlu hale gelen maskenin yanı sıra, denimden aktif giyime, içliklerden çoraba, el örgü ipliği ev tekstiline kadar uzanan çok geniş bir yelpazede kullanım için ideal. Çinko pritiyon içeren Everfresh, bakteri kaynaklı koku oluşumunu engelleyerek, ürünlerin her zaman temiz ve ferah hissedilmesini sağlıyor. Müşterilerin Everfresh’i tercih etmesinde en önemli sebeplerden biri mantar ve küf oluşumunun önüne geçmesi olacak.

Textilegence’a özel açıklamalarda bulunan Aksa Akrilik Genel Müdürü Cengiz Taş, Everfresh’i geliştirmek için uzunca bir süre çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Antibakteriyel özellikteki farklı maddeler ve uygulama yöntemleri konusunda derin araştırmalar yaptıklarına değinen Taş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Araştırma ve karar alma süreçlerimiz yaklaşık 1 yıl kadar sürdü. Araştırmanın ardından gerek insan sağlığı üzerindeki etkileri gerekse çevresel etkileri değerlendirerek, çinko pritiyonu elyafımızın içine yerleştirmeye karar verdik. Geri kalan dönemin ise uygulama, etkinlik ölçümü, karışımlarda etkinlik gibi ölçümler ve proses uyarlamalarıyla geçtiğini söyleyebiliriz.”

Antibakteriyel Everfresh sağlık ve konforu birlikte sunuyor
Antibakteriyel Everfresh sağlık ve konforu birlikte sunuyor

Çinko ile gelen antibakteriyel özellikler avantaj sağlıyor

Cengiz Taş, 14 kişilik alanında uzman AR-GE ekibinin yanı sıra proje ekibinin de Everfresh’in geliştirilmesi ve uygulanması konusunda yoğun çaba harcadığını ve disiplinler arası bir çalışma yürüttüğünü kaydetti. Everfresh’in teknik özellikleri hakkında bilgi veren Taş, çinko pritiyon sayesinde ürünlerin antibakteriyel özellik kazandığını ifade etti. Bu özellik sayesinde bakteri oluşumunun yanı sıra, küf ve mantar (fungal) oluşumunun da minimum seviyeye indiğini belirten Taş, ayrıca ürünlerin yıkanmadan daha uzun süre kullanılabildiğini de aktardı.

Benzer ürünlerde antibakteriyel etki için gümüşün kullanıldığını belirten Taş, gümüşün hem insan sağlığı ve çevre için sorunlu bir malzeme olduğunu hem de yüksek maliyet oluşturduğunu dile getirdi. Everfresh’in çevreye duyarlı bir ürün olarak geliştirildiğinin altını çizen Taş, bunu şöyle açıkladı; “Bu ürünümüz insan vücudunda demirden sonra en fazla metal olan çinkoya dayanıyor. Genellikle, antibakteriyel etkiler için tekstillere terbiye aşamasında uygulanan malzemeler sebebiyle, etken maddenin zamanla yıkama sularıyla denizlere, kullanım esnasında ise cilde geçmesi mümkündür. Buna karşın ürünümüzdeki çinko pritiyonu üretim aşamasında elyafa ekleniyor, yani bu bir terbiye işlemi değildir. Elyafın içinde yer aldığı için de ürün kullanım ömrü boyunca ilk günkü antibakteriyel özelliğini muhafaza ediyor, yani sonsuz yıkama dayanımı sunuyor. Everfresh’in ağır metal salımı yapmadığı ve cilde zararı bulunmadığı yapılan testlerle kanıtlandı. Ürünümüz ilgili ağır metal salımı ve skin extraction testlerinden başarıyla geçti.”

Taş; “Tekstil ürünlerinin çevreye verdiği etkinin üçte ikisinin ürünün yıkama, kurutma ve benzeri gibi kullanım aşamalarında oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca kullanım ömrünü tamamlayan ürünlerin atılması da doğaya büyük zarar veriyor. Biz bu noktada, ürünümüzün kötü koku oluşumunu önlemesini sağlayarak yıkama ihtiyacını azalttık ve kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağladık. Öte yandan, hızlı kuruma, su buharı geçirgenliği, hava geçirgenliği, termal izolasyon, yumuşak, hafif ve konforlu yapısıyla da tüm beklentilere cevap veriyor” dedi.

Pandemi nedeniyle toplum sağlığı konusunun daha fazla öne çıktığını ifade eden Taş, Aksa Akrilik olarak Everfresh ile bu ihtiyaca yanıt vermekten gurur duyduklarını kaydetti. Korunma amacıyla kullanılan maskelerin bir süre sonra nemlenmeye ve bakteri üretmeye başladığını söyleyen Taş; “Everfresh hem nem yönetimi özelliği hem de elyafın içine hapsolmuş etken maddesiyle maske kullanımınızı daha güvenli ve konforlu kılıyor” diye konuştu.

Antibakteriyel Everfresh sağlık ve konforu birlikte sunuyor
Antibakteriyel Everfresh sağlık ve konforu birlikte sunuyor

Everfresh 3 ayda başarısını pazarda teyit etti

Everfresh’in 3 ay önce pazara sunulduğunu hatırlatan Aksa Akrilik Genel Müdürü Cengiz Taş, bu kısa sürede çok olumlu tepkiler ve dönüşler aldıklarını açıkladı. Antibakteriyel özelliği ve konforu birlikte sunan Everfresh’in pazarda kendi kategorisini yarattığını belirten Taş, ürünün yakında Aksa Akrilik’in satışlarında kritik bir role sahip olacağını dile getirdi.

Acryluna ürün ailesi içinde yer alan Everfresh ile kullanım alışkanlıklarını değiştirmek istediklerini ifade eden Taş; antibakteriyel etki ve koku kontrolü sayesinde Everfresh ile konfor algısının daha ileriye taşındığını kaydetti. Taş; “Şu anda sektörde öncü markaların Everfresh ile ürettiği el örgü yumakları mağazalarda bulunabilir. Mağazalarda görmeye yakın olduğunuz diğer ürün grupları; battaniye, aktif giyim, çorap, maske, kot, içlik, havlu, halı, gömlek ve döşemelik olarak özetlenebilir. Yani günlük hayatımızda kullandığımız neredeyse tüm tekstil ürünlerinin içeriğine Everfresh çözüm ortağı olarak katılabilir. Everfresh ile bu ürünler daha sağlıklı ve güvenli hale geliyor” şeklinde konuştu.

2020’nin ilk yarısında AR-GE çalışmalarına 9,7 milyon TL bütçe ayrıldı

‘AR-GE Merkezi Belgesi’ne sahip olan Aksa Akrilik; akrilik elyafının yeni kullanım alanlarını bulmak ve inovatif ürünler geliştirmek için yoğun AR-GE çalışmalarına devam ediyor. Firma 2020 yılının ilk yarısında bu çalışmalar için 9,7 milyon TL pay ayırdı. Bu oran geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla %54’lük bir artışa karşılık geliyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil Aramid İplikleri Yüksek Isıya Karşı Başarılı Performans Gösteriyor

Durak Tekstil geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid®...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied