Bakan Tex, Başarıya Giden Yolda Asteks ile Ortaklığı Seçti

Asteks’in 201-AF manşon taşlama makinesi Özbekistan’ın en modern iplik tesislerinden Bakan Tex ’te başarıyla çalışmayı sürdürüyor.

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Bakan Tex, Başarıya Giden Yolda Asteks ile Ortaklığı Seçti
Bakan Tex, Başarıya Giden Yolda Asteks ile Ortaklığı Seçti

2017 yılında kurulan firmanın ilk yatırımları arasında yer alan makine, kurulumdan bu yana geçen 1,5 yıllık dönemde yüksek performansı, yüksek kullanıcı dostu ve düşük bakım ihtiyacı özellikleri ile müşterisini yüksek oranda memnun etti.

2017 yılında kurulan Özbekistan ve Orta Asya pazarının en büyük tekstil üretim projesi Bakan Tex, modern üretim tesisi ile kısa sürede yeni pazarlara açılarak kendinden söz ettirmeyi başardı. Günlük 41 ton pamuk ipliği üretme kapasitesine sahip olan firma, yüksek kaliteli ürünler için güvenilir uluslararası teknoloji markalarıyla yatırımlarını gerçekleştiriyor. Taşkent merkezli firma, ‘sürekli yüksek kalite iplik üretimi ve maliyet verimliliği’ mottosuyla yola çıktığı yatırımında rektefiye çözümlerinde Asteks’i teknoloji partneri olarak tercih etti.

68.400 iğlik tamamen kompakt iplik üretimine adanmış modern bir tesise sahip olan Bakan Tex, iplik üretiminde kalite, verimlilik ve güvenilirlik standartlarına sıkı sıkıya bağlı çalışıyor. Asteks’in 2018 yılının başında teslim ettiği ve derhal devreye alınan 201-AF tek kafalı, magazin tipi otomatik beslemeli manşon taşlama makinesi çalışma gücü ve verimliliği ile firmayı memnun etmeyi başardı. Tamamen servo motor, invertör kontrollü olan 201-AF, hem kısa hem de uzun manşon taşlayabilme esnekliğine sahiptir.

Taner Engin; ‘Bakan Tex ’in acil ihtiyacını 201-AF ile karşıladık’

Bakan Tex ile yatırım sürecinin nasıl geliştiği hakkında bilgi veren Asteks Yurtdışı Satış Sorumlusu Taner Engin, firmanın kurulma döneminde manşon taşlama makinesi için acil bir talep aldıklarını açıkladı. Firmanın hammadde girişinden nihai ürün paketlemeye kadar tüm üretim hattı için tam otomasyonla donatılmış bir tesise sahip olduğunun altını çizen Engin şunları söyledi; “Aslında Bakan Tex, yatırımda paket anlaşma olarak ilk önce başka bir marka ile çalışmayı planlamış, ancak zamanında makine tedariki sağlanamamış. Firma iplik üretiminin planlandığı gibi başlayabilmesi için, acilen manşon taşlama makinesi tedariki için bize başvurdu. Biz de, müşteri taleplerindeki olağan hızımız doğrultusunda, kendilerine 201-AF manşon taşlama makinemizi hızlıca sevk ettik ve derhal çalıştırmaya başladılar.”  Engin, firmanın rektefiye dairesinde hem Asteks’in 201-AF modelinin hem de sonradan teslim edilen diğer markanın makinesinin birlikte konuşlandırıldığı bilgisini verdi.

201-AF sorunsuz ve kullanıcı dostu yapısıyla Bakan Tex’i memnun etti

Sorumlu Teknik Departman Mühendisi Mani Selvakumar
Sorumlu Teknik Departman Mühendisi Mani Selvakumar

201-AF’nin kurulum ve ilk çalıştırılması sürecinde Bakan Tex’de özellikle Projenin Uzman Teknologu Sekar Rajan ve Sorumlu Teknik Departman Mühendisi Mani Selvakumar, Asteks ile yakın bir şekilde çalıştı.

Yüksek işlem hızından kaynaklanan yüksek verimliliği sayesinde 201-AF’nin çok iyi çalıştığını söyleyen Mani Selvakumar, kullanıcı dostu özelliğin de altını çizdi. Selvakumar şunları söyledi; “201-AF hem kısa ring, fitil makine manşonlarını hem de uzun cer, penye manşonlarını rahatlıkla ve hızla taşlayabiliyor. 1,5 yıldır kullanıyoruz ve bu süre zarfında makinenin bileşenlerinde ve ana yapısında kalitesinde herhangi bir sorun yaşamadık. Yüksek üretim kalitesine sahip olan 201-AF, sorunsuz ve kullanıcı dostu yapısıyla bizleri memnun etti.”

Makinenin taşlama kalitesine değinen Selvakumar, yüksek kalite standartları çerçevesinde, sürekli yapılan kontrollerde, işlem sonunda aldıkları yüzey düzgünsüzlük (Ra) değerinin her zaman çok iyi seviyelerde olduğunu açıkladı. “Ayrıca iplik kalite değerlerinin sürekliliğini de kontrol ediyoruz. 201-AF ile taşlamalardan sonra neps, tüylülük, ince ve kalın yer gibi düzgünsüzlük değerleri korunuyor” diyen Selvakumar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Genel politika olarak makine yatırımlarımızda güvenilirliğine ve kalitesine inandığımız Avrupa menşeli uluslararası markalar bulunuyor. Ancak iplikhanemizde değişik markaların da bulunuyor oluşu bize Asteks ürünlerini birebir diğer Avrupa markaları ile karşılaştırma şansını sunuyor. Şunu diyebilirim; rakiplerine kıyasla Asteks 201-AF daha yüksek işlem hızına sahip, kısa ve uzun manşonu sorunsuz ve meşakkatsiz aynı makinada işleyebilme esnekliğine sahip, daha kullanıcı dostu bir makine olarak öne çıkıyor.”

Asteks yüksek kalitede müşteri servis anlayışına sahip

Bakan Tex ve Asteks işbirliğinin üstün bir makineye yatırım yapmanın yanı sıra karşılıklı teknik ve ticari güvene dayandığının altını çizen Mani Selvakumar, Asteks ile elde ettikleri en önemli faydanın yüksek kalitede müşteri servis anlayışı olduğunu söyledi. Selvakumar; “Her ihtiyacımız olduğunda hem Asteks’in İstanbul merkezi hem de Özbekistan’daki çözüm ortakları ürettikleri hızlı ve etkili çözümlerle her zaman yanımızdalar. Buradaki yerel servisleri bizler için büyük avantaj sağlıyor. Hem müşteri hem de teknik servis anlayışı bu kalite seviyesinde olmayan markalardan benzer faydayı sağlamakta zorlanıyoruz. Sundukları çözümler çerçevesinde biz Asteks ile mutluyuz.”

Bakan Tex projesinin başarıyla devreye alınmasında önemli katkıları bulunan Projenin Uzman Teknologu Sekar Rajan ise; “Asteks yatırım sürecinde acil makine tedarik talebimizi yanıtlayarak, üretime başlama planlarımıza büyük katkı sağladı” dedi. Bunun yanı sıra Asteks ürünlerinin Avrupalı ürünlere göre çok iyi bir fiyat-kalite dengesine sahip olduğunu kaydeden Rajan; “Yüksek kalite ve ekonomik fiyatları bir arada bulmak çok kolay olmuyor; Asteks yatırım verimi yüksek ürünler sunuyor ve bunu çok güçlü bir müşteri servisiyle birlikte veriyor. Sorunsuz çalışan makine, satış öncesi ve sonrasında verilen güçlü müşteri hizmetleri ve teknik destek; bizlerin Asteks ile çalışmak için doğru karar verdiğimizi gösteriyor” diyerek sözlerini bitirdi.

Asteks apron ve manşonları da başarılarını ispatladı

Projenin Uzman Teknologu Sekar Rajan
Projenin Uzman Teknologu Sekar Rajan

201-AF’ nin tedariki ile birlikte sunulan Asteks apron ve manşon numuneleri Sekar Rajan ve Mani Selvakumar gözetiminde gerçekleştirilen denemelerde kullanıldı. Deneme sürecinde başarılı sonuçlar veren bu ürünler firmaya, apron ve manşon segmentinde de Asteks ile çalışma ilişkilerini genişletme kararı aldırdı. Firmaya, kompakt ring iplik makinalarına özel dizayn Gesa-1/OPS tipi delikli apronlar ve manşonlar ile; fitil, cer ve penye makinaları için de manşonlar tedarik edildi. Günümüzde Bakan Tex’in modern iplik tesisi büyük oranda Asteks apron ve manşonları ile donatılmış bulunuyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler

Küresel tekstil ve moda endüstrisinde süslü efektler ve parlaklığa sahip iplik ve kumaşlara olan talep sürekli artıyor. 300 yıllık...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied