Ana Sayfa » Güncel » Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

Salgın nedeniyle Çin’de ve birçok ülkede çeşitli fuarlar ve etkinlikler ertelendi veya iptal edildi.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da görülmeye başlanan coronavirüs salgını, beklenmedik bir hızla yayılıyor. Virüs nedeniyle iki aylık sürede binden fazla kişinin öldüğü, 35 bin vakanın tespit edildiği dile getiriliyor. Çin hariç 27 ülkede daha yüzlerce kişiye bulaşan virüs, başta Wuhan olmak üzere Çin’de geniş bir alanda günlük hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. 30 Ocak tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) coronavirüs salgını için küresel bir acil durum ilan etti.

Dünyanın en büyük üretim gücüne sahip olan Çin, salgın nedeniyle milyar dolarlar seviyesinde önemli ekonomik kayba uğradı. Duran üretim ve azalan tüketim rakamlarının yanı sıra, ulaşım ve turizm gibi alanlarda durma noktasına geldi. Birçok küresel marka Çin’den yaptığı ürün tedarikini durdurdu, Çin’den gelen ürünler gümrüklerde bekletiliyor. Başta tekstil ve hazırgiyim sektörleri başta olmak üzere birçok firma alternatif üreticilere ve pazarlara yönelmiş bulunuyor.

Coronavirüs nedeniyle Çin’deki birçok fuar ve etkinlik ya haziran sonrasına ertelendi, ya da iptal edildi.  Yılın ilk yarısı, özellikle bahar ayları Çin’de önemli fuarların yapıldığı dönemdir. Bu fuar erteleme ve iptalleri Çin ekonomisine ciddi zarar vermiş durumda. Küresel tedarik açısından hayati öneme sahip tekstil ve baskı fuarları da ertelenen etkinler arasında yer alıyor.

Messe Frankfurt fuarlarını erteledi

Messe Frankfurt Şanghay’daki üç tekstil fuarının coronavirüs salgını nedeniyle Mart ayından sonraki bir tarihe erteleneceğini duyururken, kesin bir tarih açıklamadı. Bu ertelemeler, 11-13 Mart tarihlerinde Şanghay Ulusal Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Intertextile Shanghai Apparel Fabrics Bahar Edisyonunu, Yarn Expo Spring’i ve Intertextile Shanghai Home Textiles Bahar Edisyonunu içeriyor. Messe Frankfurt (HK) önümüzdeki iki ay içerisinde Çin’de gerçekleşecek olan tekstil sektörü dışındaki teknoloji ve otomotiv fuarlarını ertelediğini kamuoyuna duyurdu. Bunlar arasında 26-28 Şubat tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan katmanlı üretim teknolojilerine adanan Asiamold fuarı sayılabilir.

Messe Frankfurt (HK) Genel Müdürü Wendy Wen, Messe Frankfurt’un 30 yılı aşkın süredir Çin pazarında aktif bir oyuncu olduğunu hatırlatarak, Çin hükümetinin salgını kontrol altına çabalarının tamamen arkasında olduklarını dile getirdi. Wen bu nedenle bazı şehirlerde gerçekleşen büyük ölçekli iş ve ekonomi etkinlerinin askıya alındığını kaydetti. Wen; “Şanghay’da yaklaşan tekstil fuarlarımızı daha sonraki bir tarihe yeniden planlama kararı aldık. Ekiplerimiz uygun alternatifler bulmak için her türlü çabayı gösteriyor, ancak bu fuarlara devam etme kararını sadece güvenli olduğu kabul edildiğinde alacağız” dedi.

Messe Frankfurt fuarlarıyla eş zamanlı olarak gerçekleştirilmesi planlanan Milano Unica da bir erteleme kararı duyurdu.

Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi
Coronavirüs salgını nedeniyle Çin’deki birçok fuar ertelendi

ISPO Beijing 2020 fuarı iptal edildi

12-15 Şubat tarihlerinde NCIEC Beijing’de organize edilmesi planlanan spor giyim ve spor teknolojileri, malzemeleri fuarı ISPO Beijing 2020 ise iptal edildi. Organizasyon firması katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığı ve güvenliğini korumak için Pekin’deki fuarın iptal edildiğini duyurdu. Açıklamada 24 Ocak 2020’den itibaren Pekin ile ilgili önemli halk sağlığı acil durum önlemleri alındığı ve büyük çaplı etkinliklerin iptal edildiği, yerel yönetimden bu yönde talimat alındığı belirtildi. ISPO Beijing fuarının sonraki edisyonunun 14-16 Ocak 2021 tarihinde yapılacağı açıklandı.

Halı ve zemin ürünleri fuarı Domotex asia CHINAFLOOR fuarı da 24-26 Mart tarihlerinde yapılması gerekirken, katılımcı ve ziyaretçilerin sağlık endişeleri nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

11-13 Mart tarihleri arasında yapılması planlanan Çin Uluslararası Moda Fuarı Chic Shanghai ‘katılımcıların sağlını etkin bir şekilde korumak için’ ertelendi. Organizatörler fuarın sonraki tarihi için yetkili makamlarla görüşmeler yapıldığını duyurdu.

31 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında Hong Kong’da düzenlenmesi planlanan deri fuarı APLF’nin de ileri bir tarihe ertelenmesi konusu organizatörler tarafından ele alınıyor.

Dijital baskı teknolojileri fuarı Sign China 2020 (24-26 Şubat) ve APPPEXPO 2020 fuarı da (4-7 Mart) coronavirüs nedeniyle ertelendi. 12-15 Mart tarihleri arasındaki Design Shanghai fuarı da 26-29 Mayıs tarihine ertelendi. Guangzhou’daki 45. Çin Uluslararası Mobilya fuarı da (18-21 Mart) ertelenen etkinlikler arasında yer aldı. Plastik ve kauçuk endüstrileri fuarı Chinaplas 2020 de katılımcılarına 21-24 Nisan tarihleri arasındaki fuarın ertelendiği bilgisini verdi.

Çin dışında da coronavirüs salgını nedeniyle fuarlar erteleniyor

Coronavirüs salgını yüzünden sadece Çin’deki fuarlar ertelenmiyor, çevre bölgedeki ve diğer Asya ülkelerindeki fuarlarda da ertelemeler söz konusu. Örneğin Pakistan’ın en önemli tekstil fuarı IGATEX coronavirüsü yüzünden ertelendi.  Organizasyon firması FAKT, 13. Uluslararası giyim ve tekstil makinaları fuarı ve konferansı IGATEX Pakistan’ın 11-14 Mart tarihleri yerine, 1-4 Temmuz tarihleri arasında Lahor’da gerçekleşeceği bilgisini paylaştı. IGATEX ile eşzamanlı gerçekleşen 7. Uluslararası kimyasal ve boya fuarı ICADEX Pakistan da aynı tarihlere ertelendi.

Bangladeş’te düzenlenen Dhaka Uluslararası Tekstil ve Giyim Makineleri Fuarı (DTG) coronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. 20-23 Şubat tarihlerinde düzenlenmesi gereken fuarın yeni tarihi olarak 11-14 Haziran tarihleri duyuruldu.

Hindistan’ın Bengalura şehrinde 20-22 Şubat tarihleri arasında düzenlenmesi gereken Apparel Sourcing Week 2020 etkinliği de salgın nedeniyle iptal edildi. Moda haftasının yeni tarihi olarak 18-20 Haziran açıklandı.

4-5 Mart tarihlerindeki Denimandjeans Tokyo fuarı da ertelenen fuarlar arasında bulunuyor. 18-20 Şubat 2020’de Berlin’de gerçekleşecek olan Asia Apparel Expo ise 23-25 Haziran tarihlerine ertelendi.

American Events firması coronavirüs endişesiyle Boston’da 5-6 Şubat’ta yapılacak NE Materials Show ile Portland’da 12-13 Şubat tarihlerindeki Materials Show’un ertelendiğini duyurdu. Coronavirüsü vakalarının yaşandığı ABD’de yönetim, halk sağlığı için çeşitli tedbirleri yürürlüğe koydu. Ayrıca, ABD’nin küresel markaları Disney, McDonalds ve Starbuck gibi önemli firmalar Çin’deki operasyonlarını geçici olarak kapatmış bulunuyor. Çin pazarında mağazaları bulunan Nike, H&M ve Adidas gibi giyim markaları birçok mağazasını kapattı, çalışma sürelerini azalttı. Bu ise salgının sadece Çin ekonomisini değil, küresel ekonominin büyük bölümünü etkileyeceğini gösteriyor.

Durak Tekstil’in acı kaybı

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied