Hesabım

Ana Sayfa » Fuarlar » Dijital baskı sektörü FESPA GPE 2022 ile canlandı

Dijital baskı sektörü FESPA GPE 2022 ile canlandı

FESPA GPE 2022 fuarı 4 günde 1.3 milyar euroluk iş hacmi yarattı.

Yağmur Melis Şimşek
Yağmur Melis Şimşekhttps://www.textilegence.com/
Yağmur Melis Şimşek, Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde eğitim görmüş, ardından Anadolu Üniversitesi’nde iki yıllık Fotoğrafçılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde sürdürmüş, mezuniyetin ardından ise 2017 yılında iş hayatına atılmıştır. Pek çok farklı projede, fotoğrafçılık ve grafik tasarımcılığın yanı sıra teknoloji alanında içerik ve haber yazarlığı gibi çeşitli pozisyonlarda yer alan Şimşek, 2021 yılından bu yana Textilegence’da dış haberlerde yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Avrupa’nın önde gelen endüstriyel reklam ve baskı fuarlarından FESPA Global Print Expo (GPE) 2022, 31 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Messe Berlin’de sektörü bir araya getirdi. Serigrafi, dijital, geniş format ve tekstil baskısı konusunda yeniliklerin sergilendiği fuar 1.3 milyar euroluk iş hacmi yaratarak sektöre canlılık getirirken, aynı zamanda baskı endüstrisinin son iki yılında yaşanan zorlukları geride bırakmaya hazır olduğunu ortaya koydu. 2019 yılından bu yana merakla beklenen ve 375 katılımcı firmanın yer aldığı fuar, Almanya, İtalya, Polonya, Hollanda ve İngiltere’den yoğun bir ziyaretçi sayısına ulaştı. Fuarın her alanından ve her ölçekten katılımcılar, FESPA etkinliğine geri dönmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek fuarın sektöre ticari olarak yeniden can vereceğini belirtti.

Katılımcılar FESPA GPE 2022 fuarından güçlü iş fırsatıyla ayrıldı

FESPA İş Geliştirme Yöneticisi Michael Ryan katılımcılar ve ziyaretçiler için çok yönlü bir FESPA deneyimi sunabildiklerini ve fuardaki havanın bunun gerçekten inanılmaz olduğu yönünde olduğunu söyledi. Her sektörün pandemi nedeniyle oldukça etkilendiğini ve tabi ki bu sürecin baskı sektörü adına da zor geçtiğini aktaran Ryan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bu fuar baskının dayanıklı, yaratıcı, çevik ve geleceğe odaklı olduğunu şüphesiz kanıtladı. Ziyaretçilerin yüzde 60’ından fazlasının nihai satın alma yetkisine veya etkisine sahip olmasıyla, birçok katılımcı, birçok pozitif iş fırsatı yaratacak görüşme fırsatı bulurken, FESPA 2022’den kısa ve orta vade için onaylanmış satışlar, yeni dağıtım ortaklıkları ve güçlü iş fırsatları ile ayrıldı.”

Etkinliğin Platin Sponsoru Durst’un CEO’su Christoph Gamper ise yaptığı açıklamada; “Ben ve ekip üyelerim adına şunu söyleyebilirim ki şimdiye kadar bir ticaret fuarında yaşadığım en iyi deneyimlerden biriydi. Bu yüzden teşekkürler Berlin, teşekkürler FESPA!” ifadelerini kullandı.

Dijital baskı sektörü FESPA GPE 2022 ile canlandı

1.3 milyar euroluk iş hacmi

FESPA GPE 2022, European Sign Expo ile birlikte, 2021 Sonbahar etkinliğine göre %48 artışla 11 bin 647 tekil ziyaretçiyi çekmeyi başarırken, yapılan geziler ile toplam katılım ise 15 bin 969 ziyarete ulaştı. Yatırım bütçelerini açıklamayı seçen ziyaretçilerin %53’ü tarafından sağlanan etkinlik öncesi kayıt verilerinin analizi, fuarda veya fuardan hemen sonra yatırım yapmaya önemli ölçüde hazır olduklarını doğruladı. Bu delegeler arasında, toplam iş hacmi, planlarını belirtmeyen ziyaretçiler hariç, 1,3 milyar euro olarak açıklandı.

Kornit Digital Europe EMEA Satış ve Pazarlama Direktörü Kathrin Buhl, etkinliğin ticari etkisini şu sözlerle vurguladı: “Gerçekten şimdiye kadarki en çok satan şova tanıklık ettik! İnsanlar buraya imza atmak ve iş yapmak için geldiler, bu yüzden bizim için çok başarılı bir şov ve geri döndüğümüz için mutluyuz.”

Caldera Pazarlama ve Operasyon Başkan Yardımcısı Sebastien Hanssens ise, “Gerçek projelerle gelen, yenilikler arayan gerçek talepler, yeni uygulamalar arayan olağanüstü kalitede insanlar var, o yüzden gerçekten olması gereken yer burası” dedi.

“Ticaret hacmi, küresel topluluğumuzda bir toparlanma olduğuna dair güçlü kanıtlar sunuyor”

“Ziyaretçi tabanımızın ve geniş uluslararası izleyici kitlemizin ticaret hacmi, küresel topluluğumuzda bir toparlanma olduğuna dair güçlü kanıtlar sunuyor” diyen FESPA CEO’su Neil Felton, güvenin geri geldiğini, iş liderlerine yatırım yapmaya ve ayrıca iş seyahatlerine, canlı etkinliklere ve yüz yüze ağ oluşturmaya devam etmelerine ilham verdiğini ve bunun kendileri için somut bir değer sağlayacağını söyledi. Felton sözlerini şöyle sürdürdü: “Berlin’deki katılımcılardan ve ziyaretçilerden gelen parlak geri bildirimler bize şunu gösteriyor ki baskı sektörünün profesyonelleri FESPA’nın bir araya geldikleri tek yer olduğunu söylüyor. Şimdi Meksika, Avrasya ve Brezilya’daki güçlü FESPA etkinliklerinin geri dönüşünü ve Mayıs 2023’te Münih’te gerçekleştireceğimiz bir sonraki Küresel Baskı Fuarı’nın ötesine geçmeyi bekliyoruz. Özel baskı topluluklarında aynı enerjiyi ve iyimserliği teşvik etmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Fuar Haberleri

Intex South Asia Bangladesh iddialı bir dönüş yapacak

Bangladeş 16-18 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında, Güney Asya’nın en büyük uluslararası tekstil tedarik fuarlarından olan Intex South Asia’ya ev...

Özel Haberler