27.7 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Dijital çözümler tekstil baskı pazarındaki payını artırıyor

BaskıDijital çözümler tekstil baskı pazarındaki payını artırıyor

- Haber Sponsoru -

Grand View Research tarafından yayınlanan rapora göre, küresel dijital tekstil baskı pazarı büyüklüğü 2022 yılında 2.669,9 milyon dolar olarak değerlendirilirken, bunun 2023’ten 2030’a kadar %14,4’lük bir yıllık büyüme oranında (YBBO) genişlemesi bekleniyor. Baskılı tekstillere yönelik talepteki artış nedeniyle sektörün önemli ölçüde büyüyeceği tahmin ediliyor. Halihazırda dijital teknoloji, tekstil baskı endüstrisinde %10’dan daha az bir paya sahip bulunuyor. Bununla birlikte, dijitalleşmenin benimsenmesi önemli ölçüde artıyor ve dijital tekstil baskısının on yıl içinde tekstil baskı endüstrisinin en az dörtte birini (%25) elinde tutması bekleniyor.

Gelişmekte olan ülkelerde kişi başına harcanabilir gelirdeki artış ve dijital baskılı tasarım trendlerinin hızla benimsenmesi nedeniyle pazarda büyüme bekleniyor. Baskılı tekstillerin araç içi dekor ve araç giydirmede artan kullanımının da hedef pazarın genişlemesine katkıda bulunması öngörülüyor. Ancak, boya ve baskı kafaları gibi ham maddelerin dalgalanan maliyeti, boyaların zararlı etkileri ve dijital tekstil baskı makinelerinin yüksek maliyetinin pazarın genişlemesini belirli bir ölçüde kısıtlaması tahmin ediliyor. Bununla birlikte, tekstil uygulamaları için katmanlı üretim gibi teknolojik gelişmelerin gelecekte pazar için yeni fırsatlar yaratması bekleniyor. Sektördeki büyümenin hızla değişen moda trendlerine ve üreticilerin gündemde kalmak için bu trendleri hızla benimseme ihtiyacına da bağlanabileceği belirtiliyor.

Dijital çözümler tekstil baskı pazarındaki payını artırıyor

Asya-Pasifik en hızlı büyüyen bölge olacak

Asya-Pasifik bölgesinin, bölgede çok sayıda tekstil merkezinin bulunması nedeniyle tahmin dönemi boyunca en hızlı büyüyen segment olması beklenirken, Çin ve Hindistan bölgesel pazarın büyümesine en büyük katkıyı sağlayan iki ülkeyi oluşturuyor.

Mimaki Engineering, Seiko Epson Corporation, Kornit Digital ve Konica Minolta sektördeki kilit oyunculardan birkaçını oluşturuyor. Tüketici tercihinin çevre dostu ve yüksek kaliteli ürünlere doğru kayması nedeniyle, kilit oyuncular geleneksel boyalara göre çevre dostu seçenekler olan eko-solvent boyalarla yeni ürün lansmanlarına odaklanıyor. Pazar oyuncuları hedef sektördeki paylarını genişletmek için satın almalar, iş birlikleri ve yeni ürün lansmanları gibi girişimlerde bulunuyor.

Dijital tekstil baskısında en büyük pay DTF baskının

Doğrudan Kumaşa (DTF) baskı yöntemi, 2022 yılında %67’nin üzerinde bir oranla en büyük pazar payına sahip oldu. Bu yöntemde, tasarımlar ve desenler doğrudan büyük bir kumaş rulosu üzerine basılıyor. Kumaş rulosu basıldıktan sonra, kumaş kesiliyor ve perdeler, duvar kağıtları vb. gibi çok çeşitli giyim ve ev dekoru ürünlerine dikiliyor. DTF baskı, pigment boyalar, reaktif boyalar, boya süblimasyon boyaları ve asit boyalar gibi çok çeşitli boyalar kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Üreticiler, her iki tip baskı makinesine olan talep önemli ölçüde arttığı için her ikisini de sağlıyor.

2022’de küresel pazar payının %62’sinden fazlasını elinde bulunduran multi-pass operasyon segmenti küresel pazara hakim oldu. Single-pass operasyon segmentinin, tahmin dönemi boyunca %14,6’lık büyüme ile en hızlı büyüyen segment olacağı öngörülüyor. Özelleştirilmiş baskı hizmetlerinde boya süblimasyonuna yönelik artan talep nedeniyle, süblimasyon segmenti 2022 yılında küresel pazarda %52’den fazla pazar payına sahip oldu. Reaktif boya türünün, tahmin dönemi boyunca %14,4’lük bir oranla en hızlı büyüyen ikinci segment olması bekleniyor.

Dijital tekstil baskısında en büyük pay DTF baskının

Giyim/konfeksiyon segmenti pazarın yaklaşık yarısını oluşturuyor

Uygulamaya dayalı olarak, küresel dijital tekstil baskı pazarı giyim / konfeksiyon, ev dekorasyonu, soft signage ve endüstriyel olarak bölümlere ayrılıyor. Giyim/konfeksiyon segmenti 2022 yılında %53’ün üzerinde bir oranla en yüksek pazar payına sahip oldu. Moda endüstrisinin dinamik yapısı, segmentin büyümesine katkıda bulunan temel unsur olarak değerlendirilirken, giyim/konfeksiyonun da tahmin dönemi boyunca en hızlı büyüyen segment olması öngörülüyor. Tahmin dönemi boyunca beklenen %14,6’lık YBBO ile ev dekorasyonu en hızlı büyümesi beklenen ikinci segment olarak yer alıyor.

2022’de küresel pazar payının %52’sinden fazlasını elinde bulunduran pamuk segmenti küresel pazara hakim durumda bulunuyor. Bununla birlikte, polyesterin tahmin dönemi boyunca %15,2’lik bir oranla en hızlı büyüyen tekstil malzemesi olması bekleniyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler