Ana Sayfa » Eğirme » Dornbirn-MFC 56. Kez Kapılarını Açacak

Dornbirn-MFC 56. Kez Kapılarını Açacak

Yapay elyafların geleceğine konuşmak üzere, 56. Dornbirn Yapay Elyaflar Kongresi ( Dornbirn-MFC 56 ) 13-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Her yıl, Dornbirn–MFC 30’dan fazla ülkeden (%80’i Avrupa’dan, %15’i Asya’dan ve %5’i Amerika’dan) ve 700’ün üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapıyor. Gelen kayıtlar, katılımcı sayısının 2017’da biraz daha yüksek olacağını gösteriyor.

Elyaf endüstrisi ve sonraki üretim aşamaları için bu Avrupa liderliğindeki yenilik platformu, her katılımcının etkinliğin başarısına katkıda bulunması ile birlikte, bir fikir üreticisi ve ağ aracı olarak işlev görüyor.

100’den fazla uzman sunumu (%50’si endüstriden ve %50’si akademik dünyadan) şu alanları kapsayacak;

  • Elyaf yenilikleri
  • Sağlık ve hijyenik uygulamalar için elyaf, tekstil ve nonwovenlar
  • Koruyucu uygulamalar için elyaf, tekstil ve nonwovenlar
  • Spor giyim amaçlı kullanılan elyaf, tekstil ve nonwovenlar

Dornbirn-MFC 56; Açılış gününde üst sınıf sunumlar

Roma Kulübü Üyesi ve Ulm Üniversitesi Uygulama Odaklı Bilgi İşlem Araştırma Enstitüsü (Forschungsinstitut für anwendungsorientierte Wissensverarbeitung) Başkanı Profesör Franz Josef Radermacher, ‘Küreselleşme, Sürdürülebilirlik, Gelecek: Hala Umut Var mı?’ konusunu ele alacak.

ABD merkezli Veolia Water Technolgies’den Hervé Buisson “Su Yönetimi Alanında Yenilikçi Elyaflar ve Tekstiller” konusunda rapor verecek. Avrupa Yapay Elyaflar Derneği (CIRFS) Başkanı Dr. Heinz Meierkord ise “Yapay Elyafların Küresel Kaynakların Dengeli Kullanımı Üzerine Katkısı” başlıklı çalışmayı sunacak.

Elyaf yenilikleri alanında katılımcılar çok ilginç birkaç bildiriyi heyecanla bekleyebilir. Bunlar arasında; ‘deniz çöpü- mikroplastikler’ konusundaki üç sunum ve geri dönüşüm, biyopolimerler ve yüksek performanslı elyaflar gibi konuların gözden geçirilmesi yer alıyor.

Sağlık ve hijyen uygulamaları alanındaki son gelişmeler, implantoloji’nin yanı sıra hastane ve genel sağlık bakımından da tartışacak. Büyük markaların yanı sıra, sağlık hizmetleri alanında saygın ‘özel markalar’ da temsil edilecek.

Koruyucu uygulamalarla ilgili tanıtıcı bir sunum, NASA’nın (ABD) bir konuşmacısı tarafından yapılacak bu kişi alev geciktirici tekstil elyaflarının uzay araştırılması bağlamında kullanılmasını hakkında konuşacak. Dünya çapında tanınmış bir koruyucu kıyafet üreticisinin temsilcisi ise, diğerlerinin yanı sıra, sonraki işlem aşamalarında yer alan gerekliliklerdeki son gelişmeler hakkında konuşacak.

Spor ve spor giyim alanındaki yeniliklerde ise, dekore edilmiş dış mekan markası VAUDE ve global üretici MAS Holding ilginç sunumlar yapacak. Sanayi ve araştırma temsilcileri de, işlevsellik ve ekolojik üretim yöntemleri hakkında sunum yapacaklar.

Dornbirn-MFC 56. Kez Kapılarını Açacak
Dornbirn-MFC 56. Kez Kapılarını Açacak

Dornbirn-MFC 56: İnteraktif panel tartışmaları:

Programın daha canlı ve etkileşimli hale gelmesi, Dornbirn-MFC için bir dizi kilit konu üzerinde panel tartışmaları planlandı.

Açılış gününde, ‘Deniz Kirliliği- bir sorun yenilikçi bir fırsat haline dönüştü’ konusu hakkında tam zamanında bir yönetim konuşması yapılacak. Panel SYNGROUP Danışmanlık’ın ortağı Walter Woitsch tarafından yönetilecek. Diğer panel üyeleri; Prof. Franz Josepf Daremacher (Ulm Üniversitesi), Philipp Meister (Adidas), Wilhelm Rauch (IVC), Robert van de Kerkhof (Lenzing), Uday Gill (Indorama).

Spor ve spor giyim amaçlı olarak Perşembe öğlen arasından hemen önce ‘Sürdürülebilirlik v e Performans- bu endüstrideki bir çelişki’ konulu bir panel düzenlenecek. Giuseppe Gherzi’nin başkanlık edeceği panelin konuşmacıları arasına; Rene Bethmann (VAUDE), bir Adidas temsilcisi, Ranil Vitarana (MAS Holding) ve diğer markalar olacak.

Koruyucu Uygulamalar Segmentinde, ikinci gün ‘Ultra hafif ve usta işi yüksek performans özelliklerin sonsuz destanı: Sırada ne var?” panelinin moderatörü Dr. Isa Hoffmann olacak. Konuşmacılar ise; Evelyne Orndoff (NASA), Michael Stanhope (Tencate), Oliver Spöcker (Lenzing AG), Pierluigi Bernardi (Nilit) ve DSM Dyneema’dan bir temsilci bulunacak.

Genç Bilim İnsanları Forumu:

Geçen yıl düzenlenen ‘Genç Bilim İnsanları Forumu’nun olağanüstü başarısı, bu kez Kongre’nin son gününde etkinliğin tekrarlanmasına neden oldu. Yine Indenstrieberatung SYNGROUP (A) Yönetici Ortağı Walter Woitsch başkanlığındaki workshop (çalıştay), ‘Dijital Evrim/Devrim’in Araştırma ve Geliştirme Üzerindeki Etkisi’ konusuna ayrılmış olacak.

Uzman Paneli/Çalıştayı “Döngüsel Ekonomi; Tekstil ve Nonwoven Atıkları- bir tehdit mi yoksa fırsat mı?’ kongreden önceki gün gerçekleşecek.

Bu son derece hassas konu, elyaf endüstrisinden ve sonraki üretim aşamalarından, ticaret alanından ve ilk kez atık yönetimi şirketlerinden alınan uzmanlardan oluşan bir grup tarafından incelenecek.

Bu yegane etkinlik, Dornbirn-MFC tarafından, CIRFS (Avrupa Yapay Elyaf Derneği)  ve ISWA (Atık Yönetim Şirketleri Küresel Birliği) ortaklığıyla gerçekleştirilecek. Etkinlik, Avusturya’nın en önemli yönetim danışmanlık grubu SYNGROUP tarafından Walter Woitsch başkanlığında yönetilecek.

Tekstil Eğirme Haberleri

Uster Quantum 4.0 ile daha fazla güvenlik, önleme ve esneklik

Elyaftan kumaşa kadar kalite yönetim ve kontrol çözümleri sunan Uster Technologies, iplikçilere yeni çözümler sunmayı sürdürüyor. Firmanın Quantum iplik...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied