OERLIKON Hakkında - OERLIKON Türkiye

Oerlikon
Oerlikon

Yapay elyaflarla ilgili işlerde gereken teknolojiler için Oerlikon en bilinen markalar arasındadır. Oerlikon bu çözümler için Türkiye pazarında Tekstil Servis Mümessillik aracılığıyla yer alıyor.

Endüstriyel uygulamalar için yenilikçi çözümler sunan Oerlikon Group, 1850’ye kadar uzanan bir köklü bir geçmişe dayanıyor. 1869 tarihinde ilk nakış (brode) makinesini üreten firma 1907 yılında Schweizerische Werkzeugmaschinenfabrik Oerlikon (SWO) adını aldı. 1936 yılında firma adını Werkzeugmaschinenfabrik Oerlikon olarak değiştirdi. 1980 yılına gelindiğinde Oerlikon-Bührle Group 37 bin civarında çalışanı ile bu alanda rekor seviyeye ulaştı. İlk kaplama merkezini İtalya’da 1983’te kuran grup, 2006 yılında markasını bugünkü haline getirerek, Oerlikon olarak tekrar yeniledi ve kurumsal yapısını yeniden düzenledi. Grup, 2012 senede Çin merkezini Şanghay’da açtı. 2013 yılında Oerlikon, doğal ve komponent işletmelerinin satışını tamamlayarak, yapay elyaf endüstrisine odaklandı. Grubun Tekstil Segmenti bu süreç sonunda Manmade Fibers Segment olarak yeniden adlandırıldı.

Günümüzde grup şu iki segmente sahip bulunuyor; Yüzey Çözümleri ve Manmade Fibers (Yapay Elyaflar). Grup; otomotiv, havacılık, giyim ve endüstriyel tekstil ekipmanları, tarım, endüstriyel çözümler, katmanlı üretim, inşaat ve enerji gibi sektörler için uygulamalara dönük çözümler geliştiriyor. Her segment, köklü endüstri uzmanlığına sahip markaları ile kendi pazarlarının ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine uygun stratejilerle kapsamlı ve gelişmiş teknolojiler geliştiriyor.

Oerlikon faaliyet alanları

Oerlikon Group, küresel olarak, 37 ülkedeki 180 tesisinde faaliyetlerini sürdürüyor. İsviçre Borsası’nda hisseleri işlem gören grup, Avrupa’daki sağlam inovasyon tabanı ve müşteri ilişkilerinin yanı sıra, özellikle Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlarda öne çıkıyor. Oerlikon ayrıca yenilik ve üretim merkezlerine sahip olduğu ABD’de de faaliyet gösteriyor.

Oerlikon’un müşterileri özellikle otomotiv, havacılık, enerji, alet, giyim ve endüstriyel tekstil ekipmanları ve tarım sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Grup 2017 yılında 107 milyon CHF gelirinin %4’ünü AR-GE çalışmalarına ayırmıştır.

Grubun en önemli iş kollarını başında tekstil çözümlerini kapsayan Manmade Fibers Segment geliyor. Eriyikten ipliğe, yapay elyaf üretimindeki tüm adımları kapsayan uçtan ucu sistemler sunan bu segment Oerlikon Barmag ve Oerlikon Neumag markalarıyla, yapay (suni) elyaf üretim sistemleri geliştiriyor. Sentetik tekstil elyafları; fonksiyonel giysiler, halılar ve döşemeliklerin (furnishing) yanı sıra, yol yapımı ve diğer endüstriyel uygulamalar için jeotekstil malzemeleri olarak ve hava yastığı ile emniyet kemeri gibi teknik tekstillerde giderek daha fazla kullanılıyor. Bu segmentin dünya çapındaki 11 tesisinde 2,500’den fazla çalışanı bulunuyor.

Oerlikon Barmag markası, polyester, poliamid ve naylonun üretimi ve işlenmesi için büyük ölçekli filament eğirme ve dokuma sistemlerinde uzmandır. Oerlikon Neumag ise, kesintisiz (sürekli) filament (BCF) halı iplikleri, sentetik elyaflar ve nonwoven yüzeylerin üretimi için ileri teknoloji üretim sistemlerini geliştiriyor.

En Son OERLIKON Haberleri

BCF S8 Platformu Halı İpliğinde Yeni Fırsatlar Sunuyor

Oerlikon Neumag yenilikçi ürünü BCF S8 platformunun dünya lansmanını Hannover’deki Domotex Dünya Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’nda gerçekleştirdi. 11-14 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşen fuarda ziyaretçiler; Salon 11 Stant B36’da bu yenilikçi sistemi yakından inceleyebildi.

İster emtia isterse niş ürünlerde, BCF halı ipliği imalatçılarına; sürekli artan maliyet baskısına ve şiddetli rekabet eden pazarlarda daha yüksek verimlilik hakkındaki belirleyici argümanlara  ve kalite trendine cevap verme için; yeni BCF S8 platformu teknolojisi yeni olanaklar sunuyor. Dünya rekoru: Sistem daha önce görülmemiş eğirme hızlarına ulaşıyor; ve aynı anda 700 filamente kadar eğirme yapabiliyor, 2,5 dpf.’ye kadar ince titreler üretebiliyor. Bu üstün performans, yeni platformdaki sayısız tekil yenilikler ve ilk kez, geniş çaplı akıllı halı ipliği üretiminin dijital çağına kapı açan; yeni bir insan-makine arayüzü (HMI) tabanlı kontrol sistemi ile garanti ediliyor. ITMA ASIA 2018’de Oerlikon Manmade Fibers segmenti; 2019’da hem donanım hem de yazılım alanında devrimci çözümler sunacağını duyurmuştu. Domotex bunun yalnızca başlangıcını işaret etti… devamını oku.

Oerlikon Veri Merkezini Tek Bir Kutuya Sığdırıyor

Oerlikon Manmade Fibers Segmenti Berlin’deki OpenStack Zirvesi’ne katıldı. ‘Datacenter in a box – bir kutuda veri merkezi’; geleceğin tekstil endüstrisi için yeni, güçlü, esnek ve güvenli BT altyapısı çözümüdür.

Polyester, naylon ve polipropilen üretimi için Oerlikon Manmade Fibers Segment Endüstri 4.0 çözümleri; üretim ortamının dijitalleştirilmesine ve bu şekilde üretilen veri akışının akıllı işlenmesine dayanıyor. Bu segment gelecekte, müşterilerine güçlü, esnek ve hepsinden önemlisi; güvenli yeni bir BT (bilgi teknolojisi) altyapısı sunacak. ‘Datacenter in a box – bir kutuda veri merkezi’ ilk defa; Almanya’nın Berlin kentindeki OpenStack Zirvesi’nde geniş bir uzman kitlesine sunuldu. Bu kompakt veri merkezi, güvenli bir özel bulut ortamında sanal bilgi işlemi sağlayan OpenStack açık işletim sistemi temelinde çalışıyor… devamını oku.

Oerlikon ve Shaoyang Textile Machinery Güçlerini Birleştiriyor

Firma gelecekteki Spunmelt hat çözümleri için Shaoyang Textile Machinery ile işbirliği yapacak. Oerlikon’un Nonwoven iş birimi, hijyen pazarında nonwoven çözümleri için Çinli makine ve tesis üreticisi Shaoyang Textile Machinery ile işbirliği yapacak. Bu işbirliği, ITMA ASIA + CITME 2018’de Manmade Fibers Segment tarafından duyuruldu.

Manmade Fiber Segment, nonwoven sektöründeki faaliyetlerini genişletiyor. Her iki kuruluşun işbirliğindeki ortak amacı, Çin dışındaki tek kullanımlık nonwovenlar alanında hijyen uygulamaları için Spunmelt hatlarının uluslararası satışını ortaklaşa ilerletmektir… devamını oku.

Silme Robotu Operatörün Hayatını Kolaylaştırıyor

Otomatik bir çözümün en iyi örneği düzelerin temizlenmesidir. Akıllı kontrol sistemi sayesinde, Oerlikon Manmade Fibers, silme robotu sadece üretim prosesini, çalışma ve işletme maliyetlerini düşürmüyor, aynı zamanda İK ve sağlık yönetimi için de fayda sağlıyor.

Elbette, manuel çalışmaların da faydaları var. Bununla birlikte, özellikle operatörler olmak üzere hiç kimse, eğirme kafalarındaki düzeleri elle silmek için hevesli değildir. Son derece sıcak bir ortamda, ekstrüde edilmiş filamentlerden kalan eriyiklerin püskürtme düzesinden çıkarılması için bir pirinç alet kullanılması gerekiyor. Burada, bir çok silikon yağı aerosol kovalarda atomize edilir. Bu son derece ayrıntılı genel ölçü ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, üretim yöneticileri bu görevi yerine getirme olasılığı, üretim yöneticilerini pek de heyecanlandırmaz… devamını oku.

Dijital İplik Fabrikaları İçin Yeni Teknolojiler

“Eriyikten İpliğe, Elyafa ve Nonwoven’a – Hayata Geçir”  mottosu ile Oerlikon Manmade Fibers Segment kendisini, inovasyon liderlerinden birisi olarak kimyasal elyaf üretimi için dijital makineler ve tesisler üreticisi bir şirkete dönüştürecek.

15-19 Ekim tarihleri arasında Şanghay’da gerçekleştirilecek bu yılki dünyanın en büyük tekstil makineleri fuarı ITMA ASIA + CITME 2018’de, firma 750 metrekarelik stant alanında, trend belirleyici “Eriyikten İpliğe, Elyafa ve Nonwoven’a” dijital ürün ve hizmetlerini duyurmak için sanal bir gösteri yapacak. Dijital iplik fabrikaları na giden yolda, yapay zeka, makine öğrenimi ve akıllı HMI (İnsan Makine Arayüzü) çözümleri gibi teknolojiler, müşteri değeri için malzeme ve veri akışı arasındaki köprü oluşturmayı vaat ediyor. Bu konular, aynı zamanda fuar standının ziyaretçileri için günde birkaç kez İngilizce ve Çince sunumların yapılacağı ‘Oerlikon İnovasyon Forumu’nun da temel noktası olacak.

Tedarik zincirinden sevkiyata kadar bütün tekstil üretiminin, tam ağ bağlantılı Fabrika 4.0 ile bağımsız olarak kontrol edilmesi geleceğin senaryosudur. Üretilen ürün, gömülü sensörleri kullanarak prosesi kontrol eder ve izler. Üretim veya sipariş durumu her zaman bilinir, hammaddeler otomatik olarak yeniden düzenlenir; üretim sürecinin ayrılmaz parçaları olarak aşınma ve bakım planlanır; ve hata süreçleri tanımlanır, azaltır veya gösterilir. Bu, maliyetleri düşürmeli, üretim hatlarını daha esnek hale getirmeli; ve arıza sürelerini ve israfı azaltmaya yardımcı olmalıdır. Bunun için makine üretim sektörü, uygun şekilde akıllı ve web-erişimli üretim sistemlerini sağlamalıdır. Kolay başarı yoktur, çünkü bu, tüm sistemlerin arasındaki arayüzleri; ve gerçek zamanlı olarak çok büyük hacimli verilerin harmanlanmasını, kanallaştırılmasını ve değerlendirilmesini gerektirir… devamını oku.

OERLIKON Ürünleri

OERLIKON Yapay Elyaf Segmenti

Polimer İşleme

Homojen eriyik, yüksek kaliteli iplik ve diğer tüm plastik malzemeler için temel malzemedir. Bunu üretmek, diğer polimerlerin yanı sıra, elyaf sınıfı ve şişe sınıfı polyester için verimli ve yüksek kaliteli kesintisiz polikondansasyon sistemlerinin ve ekstrüzyon hatlarının işidir. Polikondansasyon tesisleri eriyiği kimyasal bir reaksiyonla üretirken, ekstrüzyon tesisleri eriyiği mekanik bir işlemle üretir. Polikondansasyon veya ekstrüzyon seçimi, üretim hızı, malzemenin yapısı ve nihai ürünün boyutu gibi birçok faktöre bağlıdır… ürüne git.

Kesintisiz Polikondansasyon Tesis Çözümleri

Bağlı şirketleri Oerlikon Barmag Huitong Engineering’in (OBHE) verimli ve yüksek kaliteli kesintisiz polikondansasyon tesisleri, farklı monomerleri polimerlere dönüştüren kimyasal bir reaksiyon kullanarak homojen bir eriyik üretir… ürüne git.

Ekstrüzyon Tesis Çözümleri

Bağlı şirketleri BB Engineering’in ekstrüderlerinde, mekanik bir işlemle yüksek kaliteli, homojen bir eriyik üretilir; plastik granüller erime hattına doldurulur ve yavaş yavaş ısıtma şeritleriyle sıvılaştırılır… ürüne git.

Poliamid: CP

Poliamid sayısız günlük üründe kullanılır; giyim, diş fırçaları, halılar ve otomobil aksesuarlarından PC gövdelerine, dübellere ve borulara kadar. Poliamid 6’dan (PA6) çok esnek ve yüksek performanslı ürünler üretmek için Oerlikon Manmade Fibers; şirketin daha da genişlettiği geniş bir makine ve sistem yelpazesi sunmaktadır… ürüne git.

Eriyikten…

… iplik, elyaf ve nonwovenlara – Oerlikon Barmag ve Oerlikon Neumag markaları ile Oerlikon Manmade Fibers Segment; yapay elyaf filamentli eğirme sistemleri, tekstüre makineleri, BCF sistemleri, kesikli elyaf sistemleri, nonwoven kumaş üretimi için çözümlerinde dünya lideridir;  – bir servis sağlayıcı olarak – tekstil katma değer zincirinin tamamı için mühendislik çözümleri sunar… ürüne git.

Filament İplik (POY/FDY)

Bir iplik üretmenin arkasındaki prensip her zaman aynıdır; eğirme pompaları, polimerin çok ince bir basınç altında mikro ince iplik düzelerinin içinden geçerek erimesini sağlar. Oluşturulan filamentler daha sonra iplikler halinde birleştirilir, godetler üzerine çekilir ve bir sarıcı kullanılarak sarılır… ürüne git.

Tekstüre İplik (DTY)

Yapay elyaflar üretildiğinden beri, insanlar bu pürüzsüz, sentetik filamente doğal elyaf benzeri bir karakteristik kazandırmaya çalışıyor… ürüne git.

Endüstriyel İplik (IDY)

Endüstriyel iplikler, filament üretiminde en üst düzey disiplin olarak kabul edilir. Yüksek mukavemet, aşırı boyutsal stabilite, çok çeşitli titrelerle birlikte muazzam dayanıklılık; meşakkatli üretim süreci yüksek marjlar vaat etmesine rağmen; aynı zamanda hem iplik üreticisi hem de sistem kurucu için büyük bir zorluktur… ürüne git.

Halı İpliği (BCF)

Tüm halı ipliği üretim süreci üzerinde hakimiyet… ürüne git.

Kesikli Elyaf

Dünya genelinde 4 milyon tondan fazla kurulu üretim kapasitesi bulunmaktadır… ürüne git.

Nonwoven Materyaller

Çok çeşitli nonwoven teknolojilerine sahip bir mühendislik şirketi olan Oerlikon Neumag; hemen hemen her tür nonwoven ürünü için bağımsız makineler ve anahtar teslim üretim hatları sunmaktadır… ürüne git.

PET Şişe Sınıfı Granüller

Dünya nüfusunun seri bir şekilde artması ile içme suyu kıt bir kaynak haline geldi. Optimum koruma ve verimli bir ulaşım, bu değerli kaynak için daha önemlidir. Sentetik polietilen tereftalattan (PET) yapılan şişeler sadece pratik ve kırılmaz değil; düşük ağırlıklarından dolayı, taşınmaları için de daha az enerji harcanır. Diğer bir avantaj ise, malzemenin kolayca geri dönüştürülebilmesidir… ürüne git.

Yazılım Çözümleri

Başarı için yazılım… ürüne git.

Bir Kutuda Veri Merkezi

Oerlikon Manmade Fibers Segment polyester, naylon ve polipropilen üretimi için Endüstri 4.0 çözümleri; üretim topografyasının dijitalleştirilmesine ve bu şekilde üretilen veri yoğunluğunun akıllıca işlenmesine dayanmaktadır. Gelecekte, bu segment müşterilerine yeni, güçlü, esnek ve hepsinden önemlisi güvenli bir BT altyapısı sunacak. “Bir kutuda veri merkezi” ilk kez, Berlin’deki OpenStack Zirvesi’nde geniş bir uzman kitleye sunuldu. Kompakt veri merkezi, güvenli bir özel bulut ortamında sanal bilgi işlem yapılmasını sağlayan; OpenStack açık işletim sistemi temelinde çalışıyor… ürüne git.

Tesis Operasyon Merkezi (POC)

Tesis Operasyon Merkezi (POC), Oerlikon Tekstil’in her yönüyle iş akışını yöneten sistemidir. Bir üretim aşamasındaki üretim süreçlerini tespit etmek ve optimize etmek için tasarlanmıştır; hammaddeden başlayarak nihai ürüne kadar – eğirme veya tekstüre ve/veya genel üretim aşamaları… ürüne git.

Çoklu Makine Erişim Merkezi (MMAC)

Yenilikçi Çoklu Makine Erişim Merkezi, kısaca MMAC, Oerlikon Neumag tekstil makinelerinin izlenmesini sağlıyor. Görselleştirme kapsamı, müşterinin bireysel isteklerine yöneliktir. MMAC, proses kontrol sistemine bağlı olduğundan, en yüksek sürümde sistem tarafından sağlanan tüm uygulamalara merkezi bir bakış sunar… ürüne git.

Tam Otomatize Sistem (FAUS)

Eriyikten üfleme (meltblown) sistemlerini otomatikleştirmek için kullanılan yeni FAUS işletim ünitesi hem verimlilik hem de güvenilirlik artışı sağlar… ürüne git.

Yapay Zekayla Üretim (AIM)

Yapay elyaf üretimi, 4. endüstri devrimi tarafından görmezden gelinmiyor. Oerlikon Manmade Fibers segmenti, ‘Eriyikten İpliğe, Elyafa ve Nonwoven’lara’ proses zincirini şimdiden başarıyla dijitalleştiriyor… ürüne git.

Otomasyon Çözümleri

Kimyasal elyaf endüstrisi için son derece sofistike ve kanıtlanmış robotlu taşıma, paketleme, nakliye ve depo sistemleri sunan, entegre MFC/MES sistemlerine sahip en son teknolojiye sahip OPC-UA iletişim platformu ile birlikte, AC-Automation, mükemmel bir şekilde entegre üretim ve lojistik bir çözüme ihtiyaç duyan müşterilere, çok erken bir fazdan itibaren anahtar teslim çözümleri garanti altına almaktadır… ürüne git.

Otomasyon

Oerlikon, büyük ölçekli sistemler için otomasyon çözümleri olan Bernkastel-Kues merkezli AC-Automation GmbH & Co. KG’yi teknoloji portföyüne entegre ediyor. Böylece şirket, Endüstri 4.0 çözümlerini tek bir kaynaktan kullanarak dijital ağa bağlanmış tam otomatik fabrikalar sunabilme yolunda geleceğe doğru önemli bir adım atıyor… ürüne git.

Eğirme Makineleri için Doferler

Dofer işlemi, otomatik filament işleme hatlarının ilk adımıdır… ürüne git.

Tekstüre Makineleri için Doferler

Modern otomatik Tekstüre Makinalarınıda otomatik dofer işlemi için AC-Automation, zemin tabanlı bir AGV (Otomatik Kılavuzlu Araç) sistemi kullanılmasını sağlar. Bu sistemler, bu alandaki günlük manuel işlemlere müdahale edecek hiçbir mekanik ray veya kılavuz gerektirmez… ürüne git.

Nakliye

Dofer işleminden sonraki ikinci adım, bobinlerin ara depoya veya bazı uygulamalarda doğrudan paketleme sistemine taşınmasıdır. AC-Automation, bu işlevselliği elde etmek için iki farklı temel kavram kullanır… ürüne git.

Çok Raflı Depolama

Otomatik bir filament işleme hattının üçüncü basamağı, ara depolamadır… ürüne git.

Otomatik Paketleme

Paketleme hattı, otomatik bir filament taşıma sisteminin dördüncü basamağıdır. Burada en yüksek derece kişiselleştirme gerekir. Bu nedenle AC-Automation genel tasarım konseptinden en fazla burada yararlanılır. Bobin kutulama ve kutu paletleme ile ilgili son kullanıcının gereksinimleri son derece değişkendir… ürüne git.

Palet Son İşlemi

Paketlenmiş palet sonlandırma hattında sevkiyata hazır hale getirilir, yani kapatılır, tartılır, etiketlenir ve son olarak bir teslimat tamponu ile işlemeye alınmaya sunulur… ürüne git.

Yüksek Raflı Depolama

Genellikle manuel yoldan halledildiğinde çok zaman ve alan tüketen depolamayı basitleştirmek; ve depolama yönetimini otomatik ürün akışına entegre etmek için; teslimat aralığı, bağlı bir devreye alma sektörüne sahip tam otomatik yüksek bölmeli; ve kamyona yüklemeye hazır bir depolama sistemi ile tamamlanmaktadır… ürüne git.

Silme Robotu

Silme robotu operatörün hayatını kolaylaştırır. Otomatikleştirilmiş bir çözümün ana örneği; temizlik düzeleri. Akıllı kontrol sistemi sayesinde Oerlikon Manmade Fibers; silme robotu sadece üretim zamanından, iş ve işletme maliyetlerinden tasarruf etmekle kalmaz; aynı zamanda insan kaynakları ve sağlık yönetimi için de faydalar sağlar… ürüne git.

Dişli Ölçüm Pompaları

Oerlikon Barmag dişli ölçüm pompaları, dünya çapında kimyasal, plastik, boya ve mürekkeplerin yanı sıra PUR içeren uygulamalarda proses mühendisliği bileşenleri olarak kullanılmaktadır… ürüne git.

Yapay Elyaf Uygulamaları

Tekstil üretiminde dişli ölçüm pompaları oldukça popülerdir. Bu, hepsinden önemlisi, sayısız sistemin verimliliği ve uzmanlığı bakımından modernleştirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Ve tam da burada, Oerlikon Barmag pompalarının, her uygulama için mükemmel bir çözüme sahip oldukları için devreye alındığı açıktır… ürüne git.

Tekstil Dışı Uygulamalar

Oerlikon Barmag, tekstil dışı segment için çok çeşitli dişli ölçüm pompaları sunar. Silikon döküm, dinamik karışım ve yağ püskürtme dahil, yüksek verimli pompaları ile çok çeşitli alanlara hizmet sunarlar… ürüne git.

İletişim

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied