Ana Sayfa » Güncel » Dünya Ekonomisinde İbre Asya’yı Gösteriyor

Dünya Ekonomisinde İbre Asya’yı Gösteriyor

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Dünya Ekonomisinde İbre Asya’yı Gösteriyor
Dünya Ekonomisinde İbre Asya’yı Gösteriyor

Cebr’in yayınladığı rapora göre bu yıl Hindistan İngiltere ve Fransa ekonomilerini geride bırakarak 5. sıraya yükselecek. Çin 2032 yılında ABD’yi geride bırakarak en büyük ekonomi olacak.

Londra merkezli Ekonomi ve İş Dünyası Araştırmaları Merkezi (Cebr), 2018 Dünya Ekonomik Ligi Tablo’sunu (WELT2018) yayımladı.  Araştırmada 192 ülkenin 2032 yılına kadarki ekonomik gelişmeleri ve görünümü tahmin edildi.  Cebr’nin düzenli olarak yaptığı bu araştırma, iş oluşturma sürecinde yatırımcılara güvenli analiz ve uzun menzilli tahminler sağladığı için genel bir kabul görüyor.

192 ülkeyi kapsayan WELT2018 araştırması küresel pazarlara büyüme yönünde umutlu ve net fikirler sundu. Rapor ayrıca enflasyon ve döviz tahminlerine de yer vererek kapsamını genişletti. Her biri ayrı veriler ile 192 ülke için 2002-2032 yıllarını kapsayan 30 yıllık bir ekonomik görünüm elde ediliyor. Küresel pazarlarda önemli değişimlerin olduğu dönemde özellikle büyüme, istihdam ve üretkenlik için önemli olan inşaat ve mühendislik sektörlerinde gelişmeler vurgulanıyor. Özellikle Çin ve Hindistan’ın mega yol ve altyapı projelerinin muhtemelen dünya ekonomisinin şeklini değiştireceği kaydediliyor.

Rapor üzerine bir değerlendirme yapılan Reuters, WELT2018 tahminlerine göre 2018 yılında Hindistan’ın ekonomik büyüklüğü İngiltere ve Fransa’yı geçecek. Cebr Başkan Yardımcısı Douglas McWilliams şunları söyledi; “Geçici sıkıntılara rağmen, Hindistan ekonomisi halen Fransa ve İngiltere ile yarışıyor. 2018’de onları her ikisini de dolar açısından geride bırakarak, en büyük 5. ekonomi haline gelecek.” McWilliams, Hindistan’daki büyümenin yüksek değerli banknotlar ve yeni bir satış vergisi kısıtlaması nedeniyle yavaşladığını belirtti.

Hindistan böylece dünyanın en büyük beşinci ekonomisi haline gelecek.  Hindistan’ın bu yükselişi aynı zamanda, önümüzdeki 15 yılda Asya ekonomilerinin gelişerek, dünyanın en büyük 10 ekonomiye sahip olma trendinin bir parçası olarak değerlendiriliyor. 2032 yılında Hindistan dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahip olacak. Rapora göre 2030 yılında en büyük ekonomiler, Çin, Japonya ve Hindistan üçlüsü olacak. 2032 yılında ilk 10 ekonomi arasında Kore ve Endonezya’da yer alacak.

Çin 2032’de En Büyük Ekonomi Olacak

Cebr’in WELT2018 raporu, Çin’in 2032 yılında ABD’yi geride bırakarak, dünyanın en büyük ekonomisi olacağı tahminini paylaştı. ABD Başkanı Trump’un ticaret üzerinde beklenenden daha az etkiyi sahip olduğu belirtilirken, ABD’nin en büyük ekonomik güç olma konumunu beklenenden daha uzun süre koruduğu kaydediliyor.

WELT2018’e göre önümüzdeki birkaç yıl içinde İngiltere ekonomik büyüklük açısından Fransa’nın gerisine düşecek. Ayrıca İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının (Brexit) İngiliz ekonomi üzerindeki etkilerinin korkulan kadar olmayacağı tahmin ediliyor. Buna göre 2020 yılında İngiliz ekonomisinin tekrar Fransa’nın önüne geçmesi öngörülüyor.

Reuters’in rapor incelemesinde Rusya’nın düşük petrol fiyatlarına karşı savunmasız kaldığı ve enerji sektörüne fazla bağımlı kaldığı belirtiliyor. Dünya ekonomisinde 11.sırasında yer alan Rusya’nın 2032 yılında 17. sıraya düşeceği tahmin ediliyor.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied