32.5 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Durak Tekstil yatak ve mobilya üretiminin merkezi Kayseri’de sektörle buluştu

EğirmeDurak Tekstil yatak ve mobilya üretiminin merkezi Kayseri’de sektörle buluştu

- Eğirme Haber Sponsoru -

Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticilerinden Durak Tekstil, Kayseri’de gerçekleştirdiği iki günlük gezi programıyla hem yatak ve mobilya sektöründeki müşterileriyle bağını güçlendirdi hem de mesleki eğitimin önemine dikkat çekti. Sektörle buluşma adına büyük önem verilen etkinliğe Durak Tekstil Marka Birim Yöneticisi Serhat Dilekçi, Ar-Ge ve Kalite Kontrol Yöneticisi Naime Sertaç Çavuşoğlu ve İç ve Güney Anadolu Bölge Satış Yöneticisi Erdinç Bolat katıldı.

Kayseri gezi turunun ilk durağı, lise ve üniversite düzeyinde Türkiye’nin tek yatak imalatı yapan okulu konumundaki Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Yatak imalat bölümü dahil olmak üzere okuldaki çeşitli departmanların incelendiği gezi boyunca, Okul Müdürü Osman Yücel ve bu etkinlikte aktif olarak görev alan öğretmen Mehmet Çelik tarafından okul ve çalışmalar hakkında detaylı bilgi verildi. Gezi kapsamında düzenlenen konferansta Serhat Dilekçi ve Naime Sertaç Çavuşoğlu tarafından yapılan sunum öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Konferansta iplik üretiminde kullanılan teknolojiler ve Durak Tekstil’in yüksek kaliteli iplikleri hakkında detaylar ele alındı.

Kayseri programının ikinci aşamasında ise, Doqu Ev Tekstil San. Ve Tic. A.Ş. ve Mundo Yatak firmaları ziyaret edilerek, satın alma, üretim, Ar-Ge, Ür-Ge ve planlama birim yöneticileri ve idari personelleriyle bir araya gelindi. Durak Tekstil temsilcileri bu ziyaretlerde firma yetkililerine iplikler ve uygulamalar konusunda detaylı sunumlar yaptı. Erciyes Holding bünyesinde bulunan Doqu Ev Tekstil San. Ve Tic. A.Ş. ziyaretinde Satın Alma Şefi Emre Yetgin, Durak Tekstil temsilcileri ile oldukça sıcak bir görüşme gerçekleştirdi. Diğer yandan yatak endüstrisinin köklü firmalarından Mundo Yatak’ın İşletme Müdürü Ömer Taşkın tarafından ağırlanan Durak Tekstil ekibi, tesisi yakından inceleyerek değerlendirmelerde bulundular.

Durak Tekstil sektörün yarınları için iş birliklerini artırıyor

Durak Tekstil sektörün yarınları için iş birliklerini artırıyor

Ziyaretlere dair değerlendirmede bulunan Serhat Dilekçi, Kayseri’nin yatak ve mobilya sektöründe merkezi konumda olması nedeniyle yoğun iplik tüketim miktarıyla da göze çarptığını söyledi. Firma olarak bu şehre büyük önem verdiklerini kaydeden Dilekçi; “İstikbal, Bellona, Mondi, Yataş, Kilim Mobilya gibi ulusal markalar bu şehirde üretim yapıyor. İç ve Güneydoğu Anadolu bölgesi sınırları içinde yapılan cirosunun üçte ikisini Kayseri tek başına gerçekleştiriyor. Bölgeye yaptığımız ziyaretler bu bağlamda pazarla bağlarımızın gücünü teyit etmek için de bir fırsat oldu. Hem yeni çözümlerimizi birebir anlatabilmek hem de karşılıklı diyaloğumuzu geliştirmek açısından çok yararlı iki gün oldu” dedi.

Durak Tekstil’in geleceğin profesyonellerinin yetiştiği eğitim kurumlarıyla da iş birliğine büyük önem verdiğini belirten Dilekçi, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemizde alanında tek olan Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hem bir eğitim kurumu hem de bir üretim merkezi olarak örnek noktada duruyor. 2023 yılı başında faaliyete geçen kapitone ve yatak üretim parkurunda öğrenciler ve öğretmenler iş birliği içinde çalışarak öğrendikleri teknik bilgileri gerçeğe dönüştürüyor. Burada yatak endüstrisinin geleceğine yön verecek gençlerle ve öğretmenlerle buluşmak bizlere de heyecan verdi. Konferansta kendi bilgi ve deneyimlerimizi onlara aktardığımız kadar onlardan da ilham verici fikirler aldık. Teknik ve akıllı tekstil uygulamalarındaki dikiş ve nakış işlemlerine ilişkin sorular bize çok sağlam bir neslin geldiğini gösterdi.  Başta okul müdürü Osman Yücel olmak üzere tüm eğitim camiasına destekleri ve katılımları için teşekkür ederiz” dedi.

TTSİS Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Yücel de Durak Tekstil temsilcilerinin ziyareti ve yaptıkları sunumu sayesinde öğretmenler ve öğrencilerin tekstil sektöründeki iplik üretimi, dokumadaki yenilikler ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi edindiğini söyledi.  Yücel; “Tekstil sektöründe ipliklerin nerelerde kullanıldığı bilgileri doğrudan üretici olan Durak Tekstil yetkilileri tarafından yakın gelecekte sektörün çalışanı olacak gençlerimize sunu ve görsel materyallerle tanıtıldı” dedi. Bu tür okul- iş birlikteliklerinin öğrencilerin endüstriye adaptasyon sürecini hızlandırdığına dikkati çeken Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sektörün okulumuzu ziyareti ve öğrencileri bilgilendirmesi öğrencilerimizi pozitif olarak motive etmektedir.  İplik ve dokuma alanında öğrencilerimizin ufkunu açan bu etkinlikler sayesinde öğrencilerimizin yeni ürünlere ve işletmelere olan ilgisi artmaktadır. Gelecekte sanayide aranan eleman olmanın önemini fark etmektedirler.”

Doqu Ev Tekstil ile aynı kalite ve güven kriterini paylaşıyoruz

Doqu Ev Tekstil ile aynı kalite ve güven kriterini paylaşıyoruz

Doqu Ev Tekstil firmasının sadece Kayseri’nin değil Türkiye’nin de önde gelen tekstil işletmelerinden biri olduğunu belirten Erdinç Bolat, firmanın hem kendi markası hem de uluslararası perakendeciler için üretim yaptığını hatırlattı. Bolat; “Ev tekstili alanında çok önemli bir parkura ve üretim kapasitesine sahip olan Doqu Ev Tekstil firması 2019 yılında kuruldu. Ancak bizlerin onlarla iş birliği firma henüz İstikbal çatısı altında üretim yaptıkları döneme, 15 yıl öncesine kadar uzanıyor. Kendilerine kapitone işleri için yoğun olarak Durabobbins 70/2 mekik ipliği tedarik etmeyi sürdürüyoruz. Doqu için kalite ve güven temel kriter durumunda ve biz Durak Tekstil olarak bu konuda onlara en iyi desteği vermeyi sürdüreceğiz. Firmada yaptığımız toplantıda sadece mevcut ürünlerimizi ve çalışmaları ele almadık, aynı zamanda Ar-Ge ve Ür-Ge konusunda neler yapılabileceğini de değerlendirdik. Doqu ile tam bir uyuşma içinde olduğumuzu ve güçlü bir sinerjiye sahip olduğumuzu söyleyebilirim” diye konuştu.

Doqu Ev Tekstil Satın Alma Şefi Emre Yetgin ise, iki firma arasındaki yakın iş birliğine dikkat çekti. Yetkgin; “Durak Tekstil yetkilileri ziyaret sırasında tüm sorularımıza içtenlikle ve samimiyetle cevap verdiler ve iplikle alakalı olarak fabrikamızda farkındalık yarattı. Özellikle denge sağlayan iplik ve elektrik ileten iplik gibi ufuk açıcı çalışmalar tüm personelimizin ilgisini çekti” dedi. Durak Tekstil’in iş birliği konusunda hızlı, çözüm odaklı ve fiyat rekabetinde gelişen bir seyir izlediğini belirten Yetgin; “Bu ziyaret Durak Tekstil’i daha yakından tanımak konusunda çok faydalı oldu, ayrıca iplik sektörü hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladıkları için teşekkür ederim” diye sözlerini tamamladı.

Durak Tekstil yatak ve mobilya üretiminin merkezi Kayseri’de sektörle buluştu

Mundo Yatak %100 Durak Tekstil iplikleri kullanıyor

Kayseri Serbest Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mundo Yatak’ın uzun yıllardır sektörde yer aldığını dile getiren Erdinç Bolat, firmanın yatak ve ev tekstilleri alanında ciddi yatırımlar yaptığını kaydetti. Bolat sözlerini şöyle noktaladı; “%100 ihracat yapan bir firma olarak Mundo Yatak, üretim kapasitesini sürekli artıyor. Yüksek kaliteli, dayanıklı ipliklerimiz ve hızlı servisimiz nedeniyle firma bizleri tercih ediyor ve bundan büyük bir gurur duyuyoruz. Üretime başladıkları günden bu yana, beş yıldır birlikte çalışıyoruz ve yatak kapitone ipliklerimiz Confil 60(3), Durafix 60 ve Durabobbins 100/2 ürünlerimizi kullanıyorlar. Üretimde %100 Durak Tekstil ipliklerini tercih ettikleri ve bizleri ağırladıkları için tekrar teşekkür ederiz.”

Durak Tekstil yetkililerinin ziyaretinden çok memnun olduklarını söyleyen Mundo Yatak İşletme Müdürü Ömer Taşkın, sıcak, iletişimi güçlü, fikir alışverişini rahatlıkla yapabilen, açık görüşlü ve dürüst yaklaşım için teşekkür etti. Bu ziyaretin ipliğe bakış açılarını çok farklı bir boyuta getirdiğini kaydeden Taşkın; “Durak tekstil yaratıcı, müşteriye ve sektöre yönelik araştırmalar yapan, inovatif çalışan bir üretici firma olmakla birlikte bizlerin tasarımlarına yönelik, üretim kalitemiz açısından katkı sağlamaktadır” dedi. Durak Tekstil’in taleplerine kısa sürede dönüş sağladığını, fikir alışverişleri ve müşteri ziyaretleri ile bağını güçlü tuttuğuna dikkat çeken Taşkın, müşteri odaklı bakış açısının kendilerine memnun ettiğinin altını çizdi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler