Ana Sayfa » Teknik Tekstiller » Endüstriyel İplik Sistemlerine Talep Artıyor

Endüstriyel İplik Sistemlerine Talep Artıyor

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Endüstriyel iplik sistemlerine talep artıyor
Endüstriyel iplik sistemlerine talep artıyor

Oerlikon Barmag endüstriyel iplik sistemleri, çok çeşitli uygulamalar için filament iplikleri üretiyor; hava yastıkları, emniyet kemerleri, lastik kord, jeotekstiller, emniyet kemerleri, konveyör bantlar.

Remscheid merkezli sistem üreticisi Oerlikon Barmag geçen yıl ortalamanın üzerinde bir sayıda endüstriyel iplik projesi tedarik etti. Genel trend bir kez daha Ekim 2016’da ITMA ASIA + CITME bağlamında doğrulandı. Bu, tüm endüstriyel ipliklerin ürün programı için sunulan kapsamlı yenilikçi proses çözümleri yelpazesinin sürdürülebilir başarısını gösteriyor. Küresel ağıyla birlikte Oerlikon Barmag kendisini lider bir partner ve verimli ‘eriyikten ipliği – from melt to yarn’  üretim süreçlerinin bir çözüm sağlayıcısı olarak konumlandırıyor.

Bu yıl içinde devreye alınacak yeni sistemler öncelikle Asya bölgesi üzerinde yoğunlaşıyor; bununla birlikte, endüstriyel iplik üretimi, Avrupa’daki üreticiler için, yüksek marjlar (kazançlar) ve özel uygulama alanları nedeniyle ilgi çekicidir. Oerlikon Barmag Bölgesel Satış Direktörü Oliver Lemke; “Endüstriyel iplik sistemleri için büyük talep yaşıyoruz. Müşteriler örneğin özel ve endüstriyel iplikler gibi ilgi çekici bir marj (kazanç) sunan ürünler talep ediyor” dedi.

Kıdemli Uzman Araştırma ve Geliştirme Müdürü Stefan Becker ise şunları dile getirdi; “Örneğin, müşterilerimiz tarafından çok olumlu bulunan şey, endüstriyel ince titer’de (iplik numarasında) naylon iplikler için mevcut makine konseptimizin, bu ipliklerin çadırlar, tenteler, paraşütler gibi son uygulamalarının ürün gereksinimlerine özel olarak konfigürasyonlar sunmamıza izin vermesidir. Burada, makine tasarımının odak noktası hem 20 ila 70 den arasındaki tipik iplik numarası (titre) aralığındaki ipliklerin ürün kalitesine hem de üretim verimliliğine, ve her şeyden önce dönüşüm maliyetlerinin optimizasyonu üzerinedir.”

Endüstriyel iplik, çok çeşitli uygulamalar

Polyester ve poliamid ipliklerin fazladan üretim miktarının büyük çoğunluğu otomotiv sektöründe (hava yastığı, emniyet kemeri, lastik kord) kullanılacaktır. Bir başka uygulama alanı, jeotekstillerin geniş yelpazesine ve tekstil  yapılı ürünlere odaklanıyor.  Ve örneğin hava yastığı gibi pek çok ürün kategorisinde yaygın olan poliamid yerine polyeter ipliklere yönelik trend Oerlikon Barmag projeleri tarafından teyit edildi. Bu, her şeyden önce, oldukça düşük hammadde maliyetleri ile eş zamanlı olarak polyesterin sürekli gelişen özelliklerinden kaynaklanıyor. Tüm bunlara rağmen, endüstriyel iplikler pazarı, belirli son uygulamalar doğrultusunda çeşitlenmeye gelişmeye devam ediyor. Burada, yüksek performanslı lastiklere olan talebin artması; hem PET HMLS ipliklerine olan talebin artmasına hem de kaplama tabakası için PA66 ipliklerinin daha yüksek üretimine neden oluyor.

Oerlikon Barmag, tüm ürün kategorileri için mükemmel dönüşüm maliyetleri ile bu gereksinimleri verimli bir şekilde karşılayan esnek ve ürün odaklı makine konseptleri sunuyor. Bu amaçla, PET ve PA hava yastığı, lastik ve emniyet kemerleri için iplik üreten sistemler, otomotiv sektöründe başarılı bir şekilde çalışırken, döşeme ve halı gibi tekstil uygulamaları için de sistemler kullanılıyor. Bununla birlikte, Oerlikon Barmag çözümleri tüm otomotiv sektörü uygulamaları için iplik üretimini kapsıyor.

Oerlikon Barmag endüstriyel iplik sistemleri, çok çeşitli uygulamalar için filament iplikleri üretiyor; hava yastıkları, emniyet kemerleri, lastik kord, jeotekstiller, emniyet kemerleri, konveyör bantlar.

Teknik Tekstiller Haberleri

Massebeuf Textiles’in Silicotex ipliği yüksek kaymazlık sağlıyor

Özellikle çorap, medikal ve spor için kaplamalı iplikler konusunda 40 yılı aşkın deneyime sahip olan Massebeuf Textiles, tekstil sektöründe yüksek katma...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied