17.9 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 15, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

EURATEX sektörel rekabeti korumak için manifesto yayınladı

GüncelEURATEX sektörel rekabeti korumak için manifesto yayınladı

- Haber Sponsoru -

Yeni Avrupa Komisyonu’nu oluşturacak yeni Avrupa Parlamentosu için haziran ayında yapılacak seçimler yaklaşırken, Avrupa Hazır Giyim ve Tekstil Konfederasyonu (EURATEX), rekabetçi bir Avrupa tekstil ve hazır giyim endüstrisinin sağlanmasına yardımcı olabilecek 15 talep sunan bir manifesto yayınladı. Bildiride, sektörün ve politika yapıcıların, politika tedbirleri ile girişimler üzerinde birlikte çalışmaları gerektiği bildirildi. Bu politika tedbirleri ile girişimler şirketler için hem şeffaf hem de öngörülebilir bir çerçeve sunarak onları daha dirençli ve rekabetçi hale getiriyor.

Tekstil ve hazır giyim sektörü Avrupa’nın refahına, istihdamına ve büyümesine önemli bir katkı sağlıyor. Avrupa’da, 167 milyar avro ciro ve 67 milyar avronun üzerinde ihracat ile 1,3 milyon işçi çalıştıran 192 bin şirket bulunuyor. EURATEX, girişimciliğin; hem yenilikçilik, yaratıcılık, tasarıma dayalı hem de yüksek kaliteli ve sürdürülebilir ürünler sunan rekabetçi bir tekstil endüstrisinin temeli olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizerek şu açıklamayı yaptı: “Avrupalı politikacılar, tekstil ve hazır giyim şirketlerinin bu rolünü tanımalı. İç ve küresel pazarlarda faaliyet göstermek için daha iyi koşullar yaratmak üzere açık bir diyalog kurmalılar.”

EURATEX Başkanı: “Bu dönüşüm sadece bir bölge tarafından gerçekleştirilemez” 

EURATEX Başkanı Alberto Paccanelli, bu seçimlerin Avrupa’nın ve sanayi tabanının geleceği için bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek, “Dünyanın bazı bölgeleri sanayilerini desteklemek için şimdiden tedbirler alırken, Avrupa geride kalıyor. Bizi daha yeşil ve zengin bir geleceğe taşıyacak net bir vizyona ihtiyacımız var. Bu iki hedefi bağdaştırmamız ve büyük küresel ortakları yanımıza almamız gerekiyor; çünkü bu dönüşüm sadece bir bölge tarafından gerçekleştirilemez” dedi

EURATEX Başkanı Alberto Paccanelli Görsel Kaynak: EURATEX

Manifestoda politikaların dört madde etrafında odaklanması gerektiği belirtiliyor:

“Akıllı” bir AB sanayi politikası geliştirilmesi ve uygulanması 

Avrupa, idari yükler yaratmak yerine rekabet gücünü artıran politikalar oluşturmalı. EURATEX’e göre, her yeni mevzuat parçası, yeni kuralların etkisini eleştirel bir gözle incelemek üzere bir “rekabetçilik testinden” geçmeli. Avrupa’nın sektörde eğitim ve istihdamı teşvik etmek için elverişli bir ortam yaratması gerekiyor. AB tekstil endüstrisi şu anda %30’u 50 yaşın üzerinde olan 1,3 milyon kişiyi istihdam ediyor. Tekstil endüstrisi için kritik nokta; (genç) insanları cezbetmek ve bu insanların değişen tekstil ekosisteminde faaliyet göstermek için doğru becerilere sahip olmalarını teşvik etmektir. EURATEX ayrıca AB’den inovasyon ve dijitalleşmeye yatırım yapmasını istiyor; çünkü bu alanlar Avrupa’nın rekabet avantajı için kilit öneme sahip. Son yıllarda kanıtlandığı üzere, Avrupa sadece şirketlere daha düşük fiyatlarla sürdürülebilir enerjiye erişim sağlamakla kalmamalı.

Rekabet gücü olmadan sürdürülebilirlik olmaz 

AB Sürdürülebilir Tekstil Stratejisi, sektörü daha düşük çevresel ayak izine sahip yeni iş modellerine doğru itiyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için, her biri farklı bir zaman çizelgesine sahip ve Avrupa Komisyonu’nun farklı departmanları tarafından yönetilen en az 16 yasal düzenleme teklifi gündemde. EURATEX sürdürülebilirlik konusunda kararlıyken ekonomik gerçekçilik de talep ediyor. Bu yeni düzenlemelerin tutarlı, KOBİ’ler için uygulanabilir olması ve tekstil şirketlerini pazarın dışına itmemesi gerekiyor. Dahası, bazı üye devletler bu konuda daha hızlı ilerliyor. Bu bağlamda bazı mevzuatlara ulusal düzeyde karar verilmesi pazarda bölünme meydana getirebilir. Bu tür senaryolar Avrupa’yı ve büyüme olanaklarını sekteye uğratabilir.

Serbest ve adil ticaretin sağlanması 

224 milyar dolarlık mal satışıyla Avrupa, Çin’den (321 milyar dolar) sonra dünyanın ikinci büyük tekstil ve giyim ihracatçısı konumunda. Bu nedenle sektörün gelişmeye devam edebilmesi için küresel pazarın açık, serbest ve adil olması önem taşıyor. Genel olarak Serbest Ticaret Anlaşmalarına verilen desteğin yanı sıra EURATEX, tüm ticaret anlaşmalarının AB şirketleri için etkin bir pazar erişimi ve bu pazarlarda eşit bir oyun alanı sunması gerektiğini vurgulamak istiyor. Serbest ve açık bir pazarın bedavacılığa karşı tedbirlerle de birlikte yürütülmesi önem taşıyor. AB’nin yeni yasalar çıkarırken her zaman yaptırım ve uygulanabilirliği göz önünde bulundurması gerekiyor. Ayrıca daha iyi bir koordinasyon için Gümrük İdareleri arasındaki uyumlu eylem kriterleri ile üye devletlerle birlikte hareket edilmeli.

Sürdürülebilir tekstil ürünlerine olan talebin teşvik edilmesi 

Sürdürülebilir tekstil ürünleri genellikle yüksek fiyatlı olduğundan, birçok tüketici ve alıcı için bu tür ürünleri satın almak zorlaşıyor. Avrupa genelinde yapılan birçok anket, görüşülen kişilerin yaklaşık %50’sinin sürdürülebilir moda ürünlerini satın almadığını ve bunun ana nedeninin fiyat olduğunu doğruluyor. EURATEX, bir talep yaratmak ve tüketicilerin (gerçek) sürdürülebilir tekstil ürünlerini satın almalarına yardımcı olmak için standart şartlar ve mali teşvikler olması gerektiğine inanıyor. Kamu otoritelerinin de değerlendirme tablolarında sürdürülebilirlik kriterlerinin önemini artırarak yeşil kamu alımlarını hayata geçirmesi gerekiyor.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler