Hesabım

Ana Sayfa » Fuarlar » Fashion Week Istanbul 2021 sezonunu başarıyla noktaladı

Fashion Week Istanbul 2021 sezonunu başarıyla noktaladı

Türk moda profesyonellerini dünya ile buluşturan Fashion Week Istanbul bu sezon dijital olarak gerçekleştirildi.

Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Bu yıl üçüncü kez dijital olarak gerçekleştirilen Fashion Week Istanbul, modanın görsel sanatla buluştuğu 29 kısa filmi 12-15 Ekim tarihleri arasında dijital platformlar üzerinden modaseverlerin beğenisine sundu. Ünlü tasarımcıların koleksiyonlarının yanı sıra tasarımların sunulduğu kısa filmler de tüm dünyada şovları takip edenler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Dell Technologies ana sponsorluğu ve Altier Academy, Swissotel Bosphorus ve Onedio tedarik sponsorluğunda düzenlenen fuar, ayrıca bu yıl bir ilki gerçekleştirdi; Fashion Week Istanbul 2021 kapsamında, Fashion Week Istanbul presents Istanbul State of Mind sergisi, gala yemeği ile moda ve sanat dünyasındaki birçok ismi bir araya getirdi. Gala yemeği öncesinde misafirler, yine aynı alanda bulunan Kerimcan Güleryüz’ün küratörlüğünü üstlendiği sergiyi izleme imkanı buldu.

Fashion Week Istanbul fuarında pek çok farklı koleksiyon modaseverler ile buluştu

Fashion Week Istanbul, sezona New Gen by İMA defilesi ile başladı. Mehmet Emiroğlu, Selen Akyüz, Y Plus By Yakup Biçer, Arzu Kaprol, TAGG, Dilek Hanif ve DICE KAYEK koleksiyonları gün boyunca kısa filmlerle izleyicilere sunuldu. İkinci gününde podyumu Özlem Erkan ile açan fuar; Mert Erkan, Çiğdem Akın, Niyazi Erdoğan, Gül Ağış, Nihan Peker ve Mehtap Elaidi’nin koleksiyonlarını modaseverler ile buluşturmaya devam etti.

Fuarın üçüncü gününün açılışı, “Hayatı asla kitabına göre yaşamıyorum. Beni kalbim yönlendiriyor, aklım değil” diyen bir prensesin stilinden ilham alarak hazırlanan ‘BE LIKE DIANA’ koleksiyonunun tasarımcısı olan Murat Aytulum defilesiyle gerçekleşti. Fashion Week Istanbul’a bu yıl ilk kez katılan Tuğba Atasoy, Murat Aytulum’dan sonra podyumda yer aldı. Başarılı tasarımcılar NEJ, RED BEARD by Tanju Babacan, Emre Erdemoğlu, DB BERDAN ve Özgür Masur üçüncü günü noktalayan isimler oldu.

Fashion Week Istanbul 2021 sezonunu başarıyla noktaladı

Fuarda son gün Karma by IMA defilesi ile açıldı

Fashion Week Istanbul’un son gününde podyum, İstanbul Moda Akademisi Moda Tasarım ve Teknolojisi Lisans ve Master Class: Moda Tasarımı mezunları genç tasarımcıların yer aldığı Karma by IMA defilesi ile açıldı. Ardından, Şebnem Günay’ın markası olan SBNM ‘La Piscine’ koleksiyonunun moda filmi sahnelendi. Tasarımcının kendi anılarından ilham alarak hazırladığı koleksiyonda, yenilikçi, canlı dokular, spor-couture kesimler, güçlü silüetler ile ikonik renklerin birleşiminden ortaya çıkan sonsuz ve zamansız detaylar dikkat çekti. Tasarımcı Gökhan Yavaş ise çocukluğunun güzel anılarından ilham alarak hazırladığı ‘İMBAT’ isimli koleksiyonunu modaseverler ile buluşturdu.

Fuarda sürdürülebilir tasarımlar da yer aldı

İlhamını pandemi sonrası yaşanan coşku ve enerjiden alan, Nedret & Yasemin Taciroğlu tarafından hazırlanan Nedo by Nedret Taciroğlu DEMI-COUTURE ‘Euphoria’ koleksiyonu, zamansız tasarımların yansıtıldığı feminen ve çarpıcı detayların yer aldığı parçalarla fuarda yer aldı. Ceren Ocak, yeni sezon tasarımlarında, iki yıldır hayatımızı esir alan pandemiden çıkışı ve bir anlamda umudu temsil eden çok renkli bir koleksiyona imza attı. ‘Lila / Karanlıktan Çıkış’ adıyla yayınlanan koleksiyonda, mint, lila, sarı, fuşya ve turuncu gibi canlı renklerin hakimiyeti dikkat çekti.

Sudi Etuz, memleketi Adana’dan yükselen Anavarza Efsanesi’nden esinlenerek hazırladığı ve tüller, sürdürülebilir denim kumaşlar, ketenler, geri dönüşüm polyester fistoların yer aldığı koleksiyonunu  modaseverlerin beğenisine sundu. Özlem Kaya, İlkbahar-Yaz 2022 koleksiyonu ile geçmişi bugüne taşırken, gelecek yıllar için de zamansız parçaları moda tutkunlarıyla Fashion Week Istanbul kapsamında paylaştı.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) organizasyonuyla düzenlenen Fashion Week Istanbul; T.C. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nezdinde kurulmuş olan Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) tarafından destekleniyor ve Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ile İstanbul Moda Akademisi (İMA) iş birliğinde yürütülüyor.

Fuar Haberleri

İlk Metaverse Moda Haftası gerçekleşti

Dünyanın ilk Metaverse Moda Haftası (MVFW22) 24-27 Mart tarihleri arasında Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen merkezi olmayan bir sanal...

Özel Haberler