Geri Dönüştürülmüş PET ’ler Endüstride Birçok Avantaj Sunuyor

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Geri Dönüştürülmüş PET ’ler Endüstride Birçok Avantaj Sunuyor
Geri Dönüştürülmüş PET ’ler Endüstride Birçok Avantaj Sunuyor

2015 yılında küresel olarak üretilen 10,2 milyon ton nonwoven malzemeden yaklaşık 2,3 milyon tonu polyester PET kesikli elyafından elde edildi ve bu üretimin yaklaşık %32’si yani 725 bin tonu, içecek şişelerinden geri dönüşümlü PET elyafından (endüstride rPET olarak biliniyor) yapıldı.

Bu çevre için olumlu bir durum, ancak geri dönüştürülmüş PET endüstrisi bakir PET’in fiyatının çok düşük olduğu basit nedenden ötürü şu anda gerilemeye devam ediyor, özellikle aşırı kapasitesi olan Çin bunda etkili oldu.

PCI Wood Mackenzie’nin analizine göre,  2016’da yaklaşık 10,9 milyon ton PET şişe ve kaplar toplandı, bu yeniden kullanılabilir toplamın yarısı kadardır. 2020’ye kadar bunun 14 milyon tona çıkması bekleniyor. %50’den fazlası Asya’da toplanıyor ki Çin tek başına küresel toplamanın %28’ini temsil ediyor ve sürekli olarak en yüksek toplama oranına sahip bulunuyor. Batı Avrupa %18, Kuzey Amerika ise %13 toplama gerçekleştiriyor.

Teşvikler

Çin’in buradaki başarısının nedeni, ülkenin büyük PET işleme endüstrisinin bir sonucu olarak PET şişelerin derhal yeniden satış değerine sahip olması gerçeğidir, bununla birlikte, daha sonra mali teşvikler de getirildi. Örneğin, 2012 yılında Pekin’de geri dönüşüme atılan plastik şişe ve kaplar karşılığında metro biniş kredisi ödemesi yapan geri dönüşüm otomatları şehir genelinde tanıtıldı.

Buna karşılık, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da, geri dönüşümün kolaylaştırılması için altyapının mevcut olması ve bilinçli vatandaşlığa rağmen hala çok aşağılardadır. Geri dönüşümden satış konseptini Almanya’nın belli şehirlerinde yer alan Aldi süpermarket zinciri benimsedi.

Bununla birlikte Çin, PET atıklarının net bir ithalatçısı ve küresel olarak toplananların neredeyse yarısını işliyor.

Bu küresel atığın tahmini %67’si elyaflara geri dönüştürülüyor, daha küçük miktarı ise hava üflemeli kalıplama endüstrisi, kaplama ve bant için PET’e dönüştürülüyor.

PICI Wood Mackenzie 2016’da Çin’in PET atıklarının yaklaşık 4.2 milyon tonunun geri dönüştüreceğini ve bunun %90’ından fazlasını elyaf olarak yeniden kullanacağını öngörüyor. Fakat şu anda endüstri, Çin’deki rPET üreticilerine uygulanan sıkı çevresel kontrollerinin yanı sıra, üretimdeki zayıf talepten ciddi şekilde etkileniyor.

PCI Wood Mackenzie danışmanı Angie Lu şunları söyledi; “İşlem maliyetleri ve enerji fiyatları yükselirken, Rpet’in değeri Çin’de düşmeye devam ediyor ve bu nedenle kar marjları her zaman daralıyor. Sonuç olarak, birçok PET geri dönüşüm işlemi; maliyetleri düşürmek veya hatta üretim faaliyetlerindeki maliyetleri azaltmak için (offshoring) tesislerini Çin’in batısına taşıyor.”

Otomotiv Başarısı

Yine de, Cenevre’deki INDEX 2017’de görüleceği gibi, önde gelen nonwoven üreticilerinin çoğu, özellikle otomotiv sektöründe kullanım için rPET’i koleksiyonlarına dahil etmeye devam ediyor.

Foss tarafından üretilen yeni bir all-PET nonwoven %75’e kadar rPET içeriyor. Ürün örneğin, gövde astarları, yalıtım bileşenleri gibi; termoform iç kısımlar ve hatta dış tekerlek kemer gömlekleri için otomotiv markalarında popülerliğini kanıtlıyor.

Ürün; needlepunched bir PET yüz kumaşı ve bir PET bezi arasında sıkışmış bir polipropilen plastik içeren geleneksel kompozitlerin yerini alıyor; bu da bir takım avantajlar sağlıyor.

“Yeni Foss tek elyaf yapılı nonwoven, gürültüyü ve titreşimi önlemek için paneller ve araç gövdesi arasında daha faza izolasyon malzemesini ihtiyacı ortadan kaldırıyor” diyen Foss’in İngiltere’deki temsilcisi Warren Nonwovens’ın Satış ve Pazarlama Müdürü Richard Stockton, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ayrıca yerini aldığı kompozitden çok daha hafif. Aynı performans için metrekare başına 1,800gramı, metrekarebaşına 1,200 gram ağırlığında bir ürün ile değiştirebiliriz. Çok genişleyebilen bir üründür, %150’e kadar genişleyebilir ve elbette %100 geri dönüştürülebilir.”

Foss Eco-fi polyester elyafları, %100 onaylı geri dönüştürülmüş plastik PET şişelerden üretiliyor; ve bu ABD şirketi artık milyarlarcasını depolama alanından uzak tutma kapasitesine sahip. Eko-fi elyafları kimyasal v e işlevsel olarak bakir PET elyaflarına neredeyse özdeştir.

Avrupalı Liderler

Avrupa’da nonwoven üreticisi Freudenberg, her yıl 377 milyondan fazla PET içecek şişesini geri dönüştürüyor. İtalya’da 2, Fransa’da bir geri dönüşüm tesisi ile, yaklaşık 70 bin ton üretim; başta otomotiv tavan döşemesi ve daha az oranda filtre malzemesi olmak üzere; Avrupa nonwoven üretimine gidiyor, geriye kalan 10 bin ton ABD’deki fabrikalarına gönderiliyor.

Alanında önemli bir diğer oyuncu Wellman International; elyaflarının üretimi için yılda 2,2 milyar plastik şişeyi geri dönüştürüyor; ve Avrupa’nın en büyük PET şişe geri dönüştürücüsüdür. Ayrıca, PET kesikli elyafının önde gelen Avrupalı üreticisi konumundadır. Ürünleri için son kullanım pazarları otomotiv, yalıtım ve filtrsayon ürünlerinden, ev eşyaları ve kişisel bakım ürünlerine kadar uzanıyor.

İrlanda’dadaki Cavan tesisindeki elyaf kapasitesini genişletmesi; şirkete spunlace gibi inceliğin çok önemli olduğu kişisel bakım alanında; daha geniş bir yelpazede ihtiyaçları karşılamak için; 1,7 dtex’e kadar daha iyi geri dönüştürülmüş PET elyafı sunma olanağı sağladı.

Şirket Hollanda ve Fransa’da geri dönüşüm için mevzuatla desteklenmiş etkili yapıları bulunan geri dönüşüm tesislerine sahiptir.

Teknik Tekstiller Haberleri

Küresel teknik tekstiller pazarı katlanarak büyüyecek

Küresel teknik tekstiller pazarı katlanarak büyüyecek. İnşaattan tarıma, otomotivden uçak endüstrisine, günlük hayatın her aşamasının ayrılmaz bir parçası haline...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied