GNA Tekstil Baskı Endüstrisinde Yeni Standartları Belirliyor

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

GNA Tekstil Baskı Endüstrisinde Yeni Standartları Belirliyor
GNA Tekstil Baskı Endüstrisinde Yeni Standartları Belirliyor

Su bazlı mürekkeplerin önde gelen üreticilerinden MagnaColours, tekstil baskı endüstrisi için yeni ve sağlam bir sürdürülebilirlik standardı oluşturdu. Kendi yüksek çevresel standartlarına bağlı kalmakla yetinmeyen Magna, tekstil baskı endüstrisinde sürdürülebilir ve çevre dostu yöntemlerin kullanımını teşvik etmek için GNA (Green, Neutral, Awesome / Yeşil- Doğal-Harika) normunu yarattı. GNA, Ocak ayında gerçekleşen sektörün önemli etkinliği ISS Long Beach’de lanse edildi.

Magna, uygun herhangi bir mürekkep üreticisi tarafından kullanılmak üzere tasarlanan yeni markayı tanıttı, böylece müşteriler satın aldıkları ürüne nelerin katıldığını tam olarak bildiği gibi, ayrıca endüstride daha çevre dostu yöntemleri de teşvik eder. GNA standartlarını karşılamak için, mürekkepler PVC ve APEO (AlkylPhenyl Ethoxylates- Alkil Fenil Etoksilatlar) gibi zararlı kimyasalları içermez ve su bazlı formülasyonlar olmalıdır,  bu onları çevre ve tüketiciler için daha güvenli hale getiriyor.

Bu evrensel uygunluk sertifikası, endüstrideki en sert akreditasyon olarak tasarlanan GNA standardına ulaşmanın müşterilerini rahatlatacakları ve işlerini koruyacakları anlamına geldiği için, giyim/konfeksiyon baskıcılarının yararına olacaktır. Bu, ürünlerin her bir farklı perakendeci için test edilmesine duyulan ihtiyaç ortadan kaldıracak ve daha geniş bir marka yelpazesine hitap etmelerinde yardımcı olacaktır.

MagnaColours Yönetim Kurulu Başkanı Tom Abbey şunları söyledi; “Magna’da sektöre öncülük etmeye her zaman gayret gösterdik ve GNA’nın gelişiminin bu işi devam ettireceğini umuyorum. Tekstil mürekkepleri yüksek uygunluk riskine sahip ve bu nedenle markalar için büyük bir endişe kaynağı olabiliyor, bu standart müşterilere olduğu kadar onlara da güvence getiriyor. GNA, hazırgiyim/konfeksiyon baskı sektörünü daha sürdürülebilir ve çevre dostu uygulamalar haline getirme yönlendirme ve sektörü daha iyiye dönüştürmeye yolumuzdur. Kendi markamızdan daha büyük düşünmek istedik ve GNA’nın gelişimin gerçekten neyle karşı karşıla olduğumuzu vurguladı.”

Abbey; “Bluesign ve Eco Passport gibi endüstride halihazırda yürürlükte olan belgelendirme sistemlerinin bazılarını analiz ettik; en iyi standartları oldukları halde daha uygun olanını sağlayabileceğimizi düşündük” dedi.

GNA Sistemi

GNA sistemi özellikle su bazlı mürekkepler için tasarlandı. Mevcut standartlar CAS numaralarını kullanıyor; su bazlı mürekkepler genelde CAS olmayan polimerleri kullanır, bu nedenle farklı bir yaklaşım benimsendi.

Sistem sadece baskıcılar için değil aynı zamanda perakendeciler ve tüketiciler açısından da avantaj sunuyor. Daha fazla baskıcı bu sıkı çevresel standartlara uyarsa, perakendeciler ürünlerini tedarik ederken daha fazla üreticiye ulaşabilecektir. Tüketiciler ayrıca GNA ile iç rahatlığı kazanıyor, bir ürünün GNA tarafından akredite edildiğini görürlerse, en katı standartlara uyduğunu bilirler.

Magna neredeyse yirmi yılda, su bazlı mürekkeplerin geliştirilmesinde ön planda; serigrafi baskısında formaldetih de dahil olmak üzere zararlı kimyasalların kullanımının gerekliliğini ortadan kaldırmak için görev yapıyor. Günümüzde, daha sürdürülebilir ürünler için tüketicilerin talebi katlanarak artıyor.

Yardımcı Materyaller

Pandemi Lupamat Kompresör’ü durduramadı

Basınçlı hava çözümleriyle kompresör sektörünün önde gelen üreticilerinden Lupamat Kompresör, kurumsal yapısının verdiği güçle Covid-19 pandemisi karşısında hızlı ve...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied