Ana Sayfa » Güncel » AR-GE ve Tasarım Harcamalarının Yarısına Hibe Desteği Geliyor

AR-GE ve Tasarım Harcamalarının Yarısına Hibe Desteği Geliyor

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Stäubli and its Brand Schönherr at Domotex 2017
Stäubli and its Brand Schönherr at Domotex 2017

İTA İstanbul AR-GE Merkezi’nin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, özel sektörün AR-GE ve tasarım harcamalarının yarısına hibe desteği vereceklerini açıkladı.

Tekstil ihracatçı birlikleri ve Alman RWTH Aachen Üniversitesi Tekstil Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle kurulan Türk tekstil sektörünün ilk AR-GE inovasyon merkezi İstanbul Tekstil Araştırma-Geliştirme ve Eğitim A.Ş. (İTA İstanbul) kapılarını açtı. Açılış törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, RWTH Aachen Üniversitesi İTA Enstitüsü Direktörü Prof. Thomas Gries ve çok sayıda sektör mensubu katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tekstil ve hazırgiyim sektörüne yatırım desteği müjdesi verdi. Hayata geçirilecek yeni bir destek mekanizmasına değinen Özlü, Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri (RIP) Destek Programı’nı hayata geçireceklerini açıkladı. Özlü sözlerini şöyle sürdürdü; “RİP kapsamında projeler için bütçe sınırı olmayacak. En az biri işletme olmak üzere iki veya daha fazla kuruluş tarafından ortaklık içinde yapılacak projeler destekten yararlanabilecek. Projelerle ilgili AR-GE ve tasarım harcamalarının yarısına hibe desteği vereceğiz. Harcamaların kolay yapılması için proje bütçesinin %20’sini ön ödeme olarak gerçekleştireceğiz. Proje ortakları, bu desteklerin yanı sıra, AR-GE kanunu kapsamındaki diğer vergi indirimlerinden ve istisnalardan da yararlanabilecek.”

“İTA İstanbul ile 150 milyar dolarlık ihracat sınırı kırılacak”

Türkiye’de AR-GE, inovasyon ve tasarımın önemli olduğunun farkına varıldığını savunan İTHİB Başkanı İsmail Gülle, buna karşın halen 150 milyar dolarlık ihracat hacminin aşılamadığına dikkati çekti. Gülle; “Orta gelir tuzağına katıldığımız gibi bu ihracat hacmine de takıldık kaldık” diyerek açılan bu merkezde ortaya çıkacak fikirlerin üretime geçerek bu ihracat sınırını kıracağını belirtti. Açılan İTA İstanbul ile, tekstil sektörünün Sanayi 4.0’ın da öncüsü olacağını kaydeden Gülle; “Sanayi 4.0, Türkiye için düşük katma değerli üretimdeki kısır döngüsünü kırabilmesi için önemli bir fırsat” diye konuştu.

Türkiye’de halen 250 adet AR – GE merkezi bulunduğuna işaret eden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi; 2023 yılına kadar 500 AR – GE merkezi oluşturacaklarını dile getirdi.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied