12.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Textilegence Kasım Aralık 2022 sayısı yayınlandı

Türkiye ve dünyadan en son tekstil ve...

Türk tekstil ihracatında artış oranları azalmaya devam ediyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)...

Tekstil endüstrisinde beklentiler olumsuza döndü

Eski adıyla ITMF Corona Anketi olarak bilinen...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Hugo Boss dördüncü fabrikasıyla Türkiye’de gücünü artırıyor

GüncelHugo Boss dördüncü fabrikasıyla Türkiye’de gücünü artırıyor

- Haber Sponsoru -

Alman hazır giyim devi Hugo Boss, Ege Serbest Bölgesi içindeki Tekstil Sanayi kampüsünde dördüncü tesisini açarak 4 bin 700 kişilik istihdama ulaştı. Grubun kendi bünyesindeki tek üretim tesisi olan Türkiye’de İzmir’de bulunan tesisi, 1999 yılından bu yana markanın global üretiminin yaklaşık yüzde 45’ini karşılıyor. Özellikle salgın süreci sonrası penye üretimini de Türkiye’ye yönlendirme hedefi doğrultusunda 4,5 milyon euro’luk yatırımla devreye alınan yeni fabrikada ilave 500 kişilik istihdam oluşturuldu.

Yeni tesisin açılışı hakkında AA’ya açıklamada bulunan Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdürü Arif Kaya, buradaki tesislerin, grubun üretiminde Türkiye’nin önemini artırdığını söyledi. Hugo Boss’un yüksek kalite standartlarında üretim yaptığını, bu beklentiyi karşılayan Türkiye tesislerinin yıldızının parladığını belirten Kaya, yatırım sürecine ara vermeyeceklerini aktardı.

Hugo Boss 2025 için yeni yatırım sinyali verdi

Yeni tesiste bu yıl 1,8 milyon, gelecek yıl 2,5 milyon parça üretim yapılacağını, çalışan sayısının yıl sonunda 4 bin 800’e ulaşacağını dile getiren Arif Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, bizim için yolculuğun daha yarısı. Yaklaşık bine yakın daha istihdamımız olacak. Üretim hatlarımız büyüyor, özellikle erkek giyim, gömlek tarafında yatırımlarımız olacak. Bir dahaki yıl 5 bin 700 kişilik bir istihdama ulaşacağız. Erkek, kadın giyim ve gömlek üretimimiz de büyüyecek. Benim umudum 2024 yılında penye ve gömlek hattımızı bir miktar daha büyütmek ama artık alanımız da yetmiyor olacak. Elimizde 10 bin metrekarelik bir boş alan var. Kim bilir 2025’te bir yatırımımız daha olur.”

Hugo Boss dördüncü fabrikasıyla Türkiye’de gücünü artırıyor

Üretim tesislerinde kadın istihdam oranının yüzde 62’ye ulaştığını, üst yönetimde de kadınların yüzde 50 paya sahip olduğunu söyleyen Kaya, İŞKUR ile bu konuda güzel bir iş birliği yaptıklarını, gelecek yıl toplam kadın çalışan oranını yüzde 70’e ulaştırmayı öngördüklerini belirtti.

“Enerji kriziyle ilgili ülkemizin ve şirketimizin bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum”

Türkiye’deki büyümenin Almanya merkezli firmanın bu ülkeye güveninin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Arif Kaya şunları aktardı: “Dünyanın global bir krize girmek üzere olduğu söylentileri geliyor ama ülkemize, fabrikamıza güven sonsuz, o yüzden ben bu tür senaryolardan üretimimizin etkileneceğini düşünmüyorum. Biz tam gaz yolumuza devam ediyoruz. Enerji kriziyle ilgili ülkemizin ve şirketimizin bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum, biz o konuda rahatız. Zaten buraya yapılan yatırımların da en büyük sebebi bu. Enerji tarafında da bir sıkıntı yaşamayacağımızı gösteriyoruz. Ben bir daralma olacağını düşünmüyorum. Her ne kadar globalde bir resesyondan bahsediliyor olsa da bunun üst seviye segmenti etkileyeceğini düşünmüyorum.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler