Ana Sayfa » Güncel » Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

15 bin tonluk artışla birlikte tesisin toplam kapasitesi 40 bin tona çıkacak.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı. Firma Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan tesisine 52.9 milyon dolarlık (60 milyon won) ek yatırım yapacak. 350’den fazla kişinin çalıştığı tesiste kapasite artışına dönük yatırımın 2021 yılı Temmuz ayına kadar tamamlanması bekleniyor. 15 bin tonluk artışla birlikte tesisin toplam kapasitesi 40 bin tona çıkacak.

Küresel pazarda kimya, endüstri makineleri, bilişim, ticaret ve inşaat dahil olmak üzere birçok endüstri segmentinde faaliyet gösteren Hyosung Corporation’ın Türkiye’deki yeni yatırımına ilişkin Hyosung Yönetim Kurulu Başkanı Cho Hyun-joon açıklama yaptı. Hyosung’un spandekste dünyanın bir numaralı üreticisi olarak rakipleriyle arasındaki farkı açmak için bu yatırımı yapacağını belirtti. Hyun-joon; “Bu karar grubun küresel giyim pazarında son zamanlarda bir iyileşme gösteren Avrupa pazarında üstünlük sağlamak için daha proaktif bir yatırıma ihtiyaç duymasına dayanıyor” dedi.

Türkiye yatırımı ile Avrupa pazarının artan talebine yanıt verilecek

Covid-19 nedeniyle Avrupa’daki işletmeler üretimlerini düşürdü, devam eden kapanmalar nedeniyle pazara yeni ürünlerin girişleri ertelendi, bu ise stok sıkıntılarına yol açtı. Hyosung TNC, üretim kapasitesinin artırılmasıyla iyileşen Avrupa pazarında 750 trilyon won değerinde tekstil talebini karşımayı bekliyor. Cho Hyun-joon şu yorumda bulundu; “Dünyanın 1 numaralı üreticisi olarak, rakiplerimizle aramızı açmalı, Avrupa’nın üretim üssü olarak hizmet veren Türkiye’deki üretim tesislerimi genişleterek Avrupa premium pazarındaki hakimiyetimizi güçlendirerek konumumuzu sağlamlaştırmalıyız” dedi.

Hyosung TNC, 2008 yılında kurulan Türkiye’deki fabrikasını iki kez genişleterek Avrupa’daki pazar hakimiyetini güçlendirmişti. Şirket, Avrupalı müşterilere mal tedarik ederek rakiplerine göre şu konularda avantaj elde etmişti; coğrafi avantaja dayalı olarak hızlı teslimat, müşterilerin özelleştirilmiş ihtiyaçlarını karşılama gücü ve premium pazara uyacak saf teknolojik donanım.

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor
Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Küresel spandeks talebi yılda %6-7 artıyor

Business Wire’e göre spandeks talebi yıllık %6-7 artarken, sıradan tekstiller %2-3 büyüme kaydediyor. Covid-19 döneminde, küresel giyim pazarında ev giyimi ve spor giyimi ön plana çıkıyor. Bunlar, evden çalışma veya benzeri şeyler için evde daha fazla zaman geçiren tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Spandex giysilere olan talep de giyilmeleri kolay olduğu için artıyor. Covid-19 sonrası dönemde bile bunun gibi trendlerin devam etmesi bekleniyor.

Bu arada Hyosung TNC, dünyanın 1 numaralı spandeks üreticisi konumunu sağlam bir şekilde sürdürüyor. Küresel bir fabrika ağındaki Çin fabrikası 1999’da açıldı. Avrupa pazarı için Türkiye’de, ABD ve Latin Amerika pazarları için Brezilya’da, gelişen Asya ülkeleri için Hindistan’daki ve tüm Asya kıtası için Vietnam’da tesisleri bulunuyor. Firma spandeks alanında küresel pazara creora markası ile tedarik sağlıyor.

Güncel Haberler

Arjen Evertse, Mimaki EMEA Satıştan Sorumlu Genel Müdürü olarak atandı

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki, bugün yaptığı bir açıklamayla, 1 Eylül 2021 tarihinden...

Textilegence Mayıs – Haziran 2021 sayısı yayınlandı

Pazarlar tekrar canlanıyorken, Textilegence’ın 48. sayısı güncel gelişmelerden haberleri ve özel editoryal içeriğiyle sizi bu ‘yenilenmeye’ hazırlıyor. Textilegence Mayıs...

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil...

Türk tekstil sektörü 2021 yılında 11 milyar dolar ihracat hedefliyor

Tekstil sektörü bugün 200’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. 2020 yılını %2-2,5’luk...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied