İlay Tekstil yeni Monforts kurulumuyla enerjiye değer katıyor

Monforts Montex ramı yatırımı yapan İlay Tekstil ciddi enerji tasarrufu elde edebiliyor.

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Fatih Cengiarslan
Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Bursa merkezli İlay Tekstil, 40 binden fazla hazır giyim tasarım modelinden oluşan veri tabanı ve son derece gelişmiş entegre üretim yapısıyla Türk tekstil sektörünün önde gelen oyuncularından birisi konumunda bulunuyor. Tekstil ve konfeksiyon alanlarında yenilikçi üretim vizyonuyla çalışan firma yeni terbiye yatırımında sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği taleplerine Monforts ile yanıt buldu. Moda dünyasının sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı ve yaratıcı çözümler sunma konusunda uzman olan firma, Monforts Montex ram kurulumuyla elini güçlendirdi.

1992 yılında kurulan ve hemen ertesi yıl ihracata başlayan firma, yeni baskı tekniklerinde ve teknolojilerindeki liderliğiyle Avrupa’daki müşterilerinin yanı sıra önde gelen Türk markalar arasında itibar kazandı. 500’den fazla kişiden oluşan özel bir iş gücüne sahip olan İlay Tekstil, 50 bin metrekareyi aşan fabrikasında dokuma, çözgülü örme, boyama, terbiye ve baskı operasyonlarının yanı sıra nihai giysi hazırlama ve paketlemeye bölümlerine de sahip bulunuyor.

İlay Tekstil Üretim Müdürü Fikri Savaş ihracata dönük güçlerini vurgulayarak; “Inditex ve Otto gibi büyük markalar dahil olmak üzere, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya ve İngiltere’deki müşterilere ürün tedarik ediyoruz” dedi. Savaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Coğrafi erişimimizi hem sağlamlaştırmak hem de genişletmek için 2015’te Barselona 2017 yılında da New York ofislerini açtık. Sürdürülebilir üretim hem biz hem de müşterilerimiz için çok önemli. Yaptığımız her yeni teknoloji yatırımıyla bunu geliştirmek istiyoruz.”

Misyon hatasız ve kaynak verimli üretim

Hatasız ve kaynak verimli üretimde sürekli ilerleme misyonuyla çalışan İlay Tekstil, bu nedenle Monforts Montex ramına yatırım yaptı. Teslim alınan iki metre çalışma genişliğine ve sekiz TwinAir kamarasına sahip olan Montex ramı firmanın misyonuna katkı sağlıyor.

Bu kurulumun kendilerine tüm proses parametreleri için çok daha gelişmiş kontrol seçenekleri sağladığını aktaran Fikri Savaş, Montex ramının yerini aldığı eski rama kıyasla ciddi oranda enerji tasarrufu sağladığını ve kendilerini etkilediğini kaydetti.

Montex ramlarda odak noktası enerji tasarrufu

Almanya’daki Monforts tasarımcıları ve mühendisleri için uzun yıllardır Monforts Montex ramlarındaki ana odak noktasını enerji tasarrufu oluşturuyor.

Bir Montex ramı içindeki TwinAir ısıtma kabin sistemi ile, üst ve alt hava akışları birbirinden tamamen bağımsız olarak düzenlenebilir ve ısının yalnızca gerektiği zaman ve yerde uygulanmasını sağlar. Optiscan dengeleme sistemi, son derece ekonomik ve temassız kurutma için nozüller ve kumaş arasındaki mesafenin sürekli otomatik değerlendirmesini sağlar.

Ram içinde ortaya çıkan sabit buharlaşma oranı, optimum enerji kullanımını sağlıyor. Buna ek olarak, TwinAir kamaralarının özellikleri arasında düşük ısı radyasyonu için özel paneller, tüm bağlantı konumlarının ve kamara erişim noktalarının dikkatlice izolasyonu ve hem giriş hem de çıkışta hava kilitleri sayılabilir.

İlay Tekstil yeni Monforts kurulumuyla enerjiye değer katıyor
İlay Tekstil yeni Monforts kurulumuyla enerjiye değer katıyor

Monforts ramları enerji verimliliğinde kriterleri belirliyor

Monforts’un Türkiye temsilcisi Neotek’in kurucusu Ahmet Kılıç; “Monforts ramları enerji verimliği açısından kriterleri belirliyor ve kaynakların korunmasına yardımcı oluyor” dedi. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü; “Kurutmadan önce spesifik bir işlem için ilk nem içeriği gereksinimini otomatik olarak minimum değere ayarlamak; ısı buharlaşmasını ve dolayısıyla enerji tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. Ram makinesinin hermetik (hava geçirmez) izolasyonu, ısıtılmış hava kaybının yanı sıra aşırı soğuk hava girişini de önler; ki bu ilk etapta dışarıda tutulmazsa havanın tekrar ısıtılması gerekir.”

Yeni Montex hattının, İlay Tekstil’de Ağustos 2020’de kurulum ve devreye alması sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Neotek’in sahiplerinin montaj sürecini titizlikle takip ettiğini belirten Fikri Savaş; “En kısa sürede makine ile üretim yapabilmemiz için bize her konuda destek verdiler. Makineyi kuran ve çalıştıran teknisyenler çok sosyaldi ve kendi ekibimizle çok uyumlu bir şekilde çalıştı” diyerek sözlerini bitirdi.

Tekstil Terbiye Haberleri

Sezginler Tekstil TexCoat G4 ile temassız terbiye avantajı elde etti

Türkiye’nin önde gelen örme kumaş baskı ve boyama firmalarından Sezginler Tekstil, terbiye süreci için Baldwin Technology’nin yenilikçi temassız hassas...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied