32.9 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

İplikhanenin Kalbinde Bir Uster Çözümü

Eğirmeİplikhanenin Kalbinde Bir Uster Çözümü

- Eğirme Haber Sponsoru -

İplikhanenin Kalbinde Bir Uster Çözümü
İplikhanenin Kalbinde Bir Uster Çözümü

İplikhanenin Kalbinde Bir Uster Çözümü – 70 yıl boyunca,  USTER® Tester, iplik üretiminde kalitenin vazgeçilmez dinamosu oldu.

Ünlü USTER® Tester, bu yıl 70. yıldönümünü kutluyor ve dünya çapındaki tekstil kalitesinin bir yönlendiricisi olarak elde ettiği benzersiz itibar her zamankinden daha güçlü durumda. En eski versiyonunda bile, bu dikkate değer cihaz, iplik kalitesine yeni bir odaklanma getirerek iplik işletmelerinde büyük bir başarı elde etti. 20. yüzyıl boyunca yapılan sürekli geliştirmeler ile; USTER® Tester’in tekstil laboratuvarları için gerekli bir ekipman olarak kullanıldığı ve ‘Uster’ kelimesinin düzgünlük testi için iplikhanelerdeki personel arasında genel bir terime dönüştüğü görüldü.

Yeni binyılda devan eden ilerlemeler ile, tüm iplik üretim sürecinin entegre kalite yönetimine kapı açın Total Testing Center’ın (Toplam Test Merkezi) sunulmasıyla USTER® Tester 6’nın ayar standartları daha da yükseldi. Birçok tekstil uzmanı için, artık tüm iplikhanenin tartışmasız kalbi olarak kaderini tam anlamıyla yerine getiren, tek bir düzgünlük test cihazı var. Burada, 3 USTER çalışanı temel gelişim aşamalarını anlatıyor.

İplikhanenin kalbinde bir Uster çözümü

Peter Hättenschwiler, bir dizi tekstil test cihazları üreten sağlam yapılı ve büyük bir İsviçre şirketi olan Zellweger Uster’in hassas mühendislik bölümünde çalışan 20 yaşında bir çıraktı. Yıl 1948’di ve Uster Technologies’in öncüsü olan Zellweger, dört yıllık bir geliştirme sürecinden sonra, dünyanın ilk iplik düzgünlük test cihazı USTER® GGP’yi pazara sunmaya hazırdı.

Hättenschwiler, şimdi 91. yılında, bu tarihi aracın yapılışını hatırlıyor; “GGP® tümü son teknoloji bir ahşap kasada özenle yerleştirilmiş kapasitif bir sensör ve bir diyagram kaydediciden oluşuyordu. Cihaz aslında erken radyolara oldukça benziyordu, ancak önümüzdeki on yıllarda tekstil endüstrisinde büyük bir başarı öykülü olduğu ortaya çıktı.”

USTER firmasının 2. Dünya Savaşı sonrasında çeşitlendirme arayışından kaynaklanan GGP®, günün en son teknolojisini içeren elektronik bir üründü. Çok geçmeden tekstil profesyonellerinin birçok nesli için vazgeçilmez bir araç haline gelen cihaz, iplik düzgünlüğü için küresel standart haline geldi.

Bugün, 2018 yılında, USTER düzgünlük test cihazı yıllar boyunca görülmemiş bir başarıya imza atarak 70. yıldönümünü kutluyor. Şu ana kadar 65 ülkede 16.000’den fazla USTER® Tester cihazı satıldı. Ve, dünyanın her yerindeki binlerce operatör, cihazın bilinen U% ve CVm sonuçları gibi temel değerline bağlıdır.

USTER® STATISTICS için temel

USTER® GGP iplikçiler tarafından düzgünlük testine yeni bir ilgi uyandırdı ve daha fazla kalite yönetim araçları talep edildi. Yanıt, Uster çözümü olan USTER® STATISTICS’in öncüsü USTER® STANDARDS’ın 1957 yılında yayımlanmasıyla geldi. Bu, GGP® test sonuçlarından dünya genelinde bir araya getirilen, taraklanmış veya penye iplikler için %U ve CV rakamları olarak listelenen düzgünsüzlük verilerini gösteriyordu. İlk kez, iplikçiler iplik kalitesini, objektif ölçümler kullanarak diğer fabrikalardakine göre kıyaslayabildiler.

Bugün bile sektörde düzgünlük hale bir kalite standardıdır. USTER® STATISTICS içinde bulunan farklı iplik parametrelerinin sayısı, kalitenin geliştirilmesi için daha fazla USTER® cihazının piyasaya sürülmesiyle birlikte zaman içinde genişledi. USTER® Tester cihazı daha da geliştirilmiştir ve ‘tekstil laboratuvarının kalbi’ kabul edilerek, daha da popüler hale geldi.

En çok satan test cihazı

Düzgünlük testinde bir başka önemli dönüm noktası, 1987’de Paris’te gerçekleşen ITMA’da USTER® TESTER 3’ün lansmanı ile geldi. Uster Technolojies (Hindistan) Başkanı Rathnam V. Rama, bundan bir yıl önce şirkete katıldı. Rama; “Yeni nesil USTER® Tester, fuarda ürün ödülünü aldı. ITMA sırasında en çok konuşulan ürün oldu ve büyük müşterileri USTER standına çekti” dedi.

ITMA ziyaretçileri, test teknolojileri alanında USTER’in ön sıralardaki yerini teyit eden nesil USTER® Tester 3’ün ürün tasarımı ve benzersiz özelliklerinden etkilendi. Bu cihaza ilk tüylülük ölçümü (H) entegre edildi ve kullanıcıların aynı zamanda düzgünlük ve tüylülük testi yapabilmelerini sağladı. Daha sonra tüm zamanların en çok satan Uster çözümü düzgünlük test cihazı olan bu makinenin fuarda birkaç sipariş alması ise sürpriz olmadı.

İplik testinden toplam iplikhane yönetimine

Güncel teknolojinin zirvesine en son USTER® TESTER 6 ile ulaşan USTER’in geleceğe dönük vizyonu ve müşteri ihtiyaçlarına odaklanması yenilikçi hızın sürekli olmasını sağladı. Yepyeni dijital Kapasitif Sensör CS ile başlayarak, ölçümlerin hızı, gamı ve hassasiyeti her zamankinden daha da büyüktür. Yeni bir tüylülük uzunluğu (HL) sensörü, iplik tüylülüğü üzerinde tam kontrole izin vermek için OH sonuçlarıyla birleşirken, çap değişimi için OM, toz ve çöp için OI ve iplik inceliği için FA genişletilmiş test seçeneklerini tamamlar.

USTER’in İplik Testi Ürün Müdürü Gabriela Peters; 2015’TE Milano’da ITMA fuarında pazara lanse edilen son USTER® TESTER 6’nın yaratılmasında lider rol oynadı. Temel bir laboratuvar aracı olarak daha önceki rolüne göre; altıncı nesildeki USTER® TESTER cihazı artık ‘iplikhanenin kalbi’ olarak adlandırılmayı hak ediyor.

USTER® TESTER 6, bağlı USTER® test ve izleme cihazlarından gelen verilerin merkezi analizi için Toplam Test Merkezi’ni (Total Testing Center) bünyesinde barındırıyor. Bu, tüm iplik işletmesinin toplam kalite yönetimini mümkün kılıyor.

Gabriela Peters sözlerini şöyle sürdürdü; “Veri toplamanın ötesine geçen bir sistem istiyorduk. Yeni Test cihazı, her işlem adımı için otomatik alarmlar dahil olmak üzere yeni akıllı veri analizi sunmalıydı. Kullanıcılar ayrıca, Asssistant Q aracılığıyla sağlanan yerleşik bilginin de yararınadır. Bu sistematik yaklaşım, zamanında problem çözmeyi yönlendiriyor ve kalite şikayetlerinden kaçınmak içi hayatı bir katkı sağlıyor.

Bu sürekli göze çarpan geliştirmeler, USTER® Test cihazının lider bir küresel marka statüsünün altını çiziyor. USTER® TESTER 6 ayrıca, 2016 yılında prestijli Red Dot Tasarım Ödülü kazanarak; yüksek teknolojiye mükemmeliyet katan estetik beğeniyi de elde etti.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler