19.5 C
İstanbul
Pazar, Eylül 25, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Ulucak Höyüğü ve tekstilde geleneğin keşfi

M.Ö. 6800 yıllarına uzanan geçmişiyle en eski...

Archroma ve Huntsman Textile Effects birleşiyor

Sürdürülebilir özel kimyasallar ve çözümlerde önde gelen...

Avrupa tekstil sektörü enerji krizi karşısında alarmda

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte doğal...

ATA Freight tekstile özel lojistik çözümler sunuyor

Yenilikçi ve tam entegre tedarik zinciri çözümleri...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü...

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı yayınlandı

Textilegence Temmuz Ağustos 2022 sayısı her zamanki...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

GüncelITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

- Haber Sponsoru -

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen anket çalışması, salgının tekstil değer zincirine etkileri, büyüme beklentileri ve ciro rakamları ile ilgili önemli sonuçlar ortaya koydu. İlki Mart 2020’de yapılan araştırma, bu kez toplamda 196 şirketin katılımıyla gerçekleşti.

7. araştırma, 2021 ve sonraki yıllar için 2024’e kadar, ciro beklentilerinin önceki anketlere kıyasla genel olarak değişmediğini ve olumlu bir beklentinin olduğunu ortaya koydu. Buna göre, küresel düzeyde, özellikle 2021 ve 2022 için güçlü ciro beklentileri görülürken bu, şirketlerin güçlü bir iyileşme beklediğinin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

2020 için %9 daha düşük ciro bekleniyor

Araştırmada, Nisan 2020’de ilk Covid-19 dalgasının zirvesinde yapılan 3. ankette beklenen %33’lük düşüşten önemli ölçüde daha iyi bir rakam elde edildiği yer aldı. 2020’deki gerçek cironun 2019’a kıyasla %9 daha düşük olduğunu ortaya koyan ankette, 2020 yılının küresel tekstil ve giyim endüstrisi için en kötü yıllardan biri olarak tarihe geçeceği açıklandı. 20 Kasım – 14 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen 6. ITMF araştırmasında ifade edilen beklentilere kıyasla ise, 2019’a göre 2020 için gerçek cirosu 3 puan gerileyerek -%12’den -%9’a yükseldi.

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı
ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

2020’de olumlu etkilenen iki segment: nonwoven ve elyaf

Tekstil makineleri üreticileri de dahil olmak üzere tüm tekstil değer zinciri salgından sert bir şekilde etkilenirken, hemen hemen incelenen tüm segmentler 2020’de farklı derecelerde olumsuz etki gördü. Araştırmaya göre olumlu olarak öne çıkan iki segment ise, %0 ile nonwoven ve %10 artış ile elyaf üreticileri oldu. Buna göre, 2020 yılında bu iki segmentin olağanüstü maske talebinden faydalandığı, bunun da otomotiv veya konfeksiyon gibi diğer alanlardaki kayıpları önemli ölçüde telafi ettiği saptandı.

En fazla büyüme Afrika’dan bekleniyor

Araştırmaya katılan şirketler, 2023 ve 2024 yılları için büyüme beklentilerinin daha zayıf olduğunu açıkladı. Bununla birlikte çeşitli bölgelere bakıldığında ortaya çıkan en çarpıcı sonuç Afrika’daki şirketlerin olumlu beklentileri oldu. Buna göre %12 ile % 21 arasında değişen oranlarda büyüme öngörülen diğer bölgelere kıyasla, Afrika’da 2024’e kadar %31 artış beklendiği açıklandı.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler