Ana Sayfa » Güncel » ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

IMTF 7. anketi, 2020 küresel cirosunun beklenenden önemli ölçüde daha az bir düşüş yaşadığını ortaya koydu.

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen anket çalışması, salgının tekstil değer zincirine etkileri, büyüme beklentileri ve ciro rakamları ile ilgili önemli sonuçlar ortaya koydu. İlki Mart 2020’de yapılan araştırma, bu kez toplamda 196 şirketin katılımıyla gerçekleşti.

7. araştırma, 2021 ve sonraki yıllar için 2024’e kadar, ciro beklentilerinin önceki anketlere kıyasla genel olarak değişmediğini ve olumlu bir beklentinin olduğunu ortaya koydu. Buna göre, küresel düzeyde, özellikle 2021 ve 2022 için güçlü ciro beklentileri görülürken bu, şirketlerin güçlü bir iyileşme beklediğinin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

2020 için %9 daha düşük ciro bekleniyor

Araştırmada, Nisan 2020’de ilk Covid-19 dalgasının zirvesinde yapılan 3. ankette beklenen %33’lük düşüşten önemli ölçüde daha iyi bir rakam elde edildiği yer aldı. 2020’deki gerçek cironun 2019’a kıyasla %9 daha düşük olduğunu ortaya koyan ankette, 2020 yılının küresel tekstil ve giyim endüstrisi için en kötü yıllardan biri olarak tarihe geçeceği açıklandı. 20 Kasım – 14 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen 6. ITMF araştırmasında ifade edilen beklentilere kıyasla ise, 2019’a göre 2020 için gerçek cirosu 3 puan gerileyerek -%12’den -%9’a yükseldi.

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı
ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

2020’de olumlu etkilenen iki segment: nonwoven ve elyaf

Tekstil makineleri üreticileri de dahil olmak üzere tüm tekstil değer zinciri salgından sert bir şekilde etkilenirken, hemen hemen incelenen tüm segmentler 2020’de farklı derecelerde olumsuz etki gördü. Araştırmaya göre olumlu olarak öne çıkan iki segment ise, %0 ile nonwoven ve %10 artış ile elyaf üreticileri oldu. Buna göre, 2020 yılında bu iki segmentin olağanüstü maske talebinden faydalandığı, bunun da otomotiv veya konfeksiyon gibi diğer alanlardaki kayıpları önemli ölçüde telafi ettiği saptandı.

En fazla büyüme Afrika’dan bekleniyor

Araştırmaya katılan şirketler, 2023 ve 2024 yılları için büyüme beklentilerinin daha zayıf olduğunu açıkladı. Bununla birlikte çeşitli bölgelere bakıldığında ortaya çıkan en çarpıcı sonuç Afrika’daki şirketlerin olumlu beklentileri oldu. Buna göre %12 ile % 21 arasında değişen oranlarda büyüme öngörülen diğer bölgelere kıyasla, Afrika’da 2024’e kadar %31 artış beklendiği açıklandı.

Güncel Haberler

İsveç otomasyonu ile Avrupa tekstil endüstrisi dışa bağımlılığını azaltıyor

Avrupa tekstil endüstrisi dışa bağımlı yapısını gözden geçirdiği bu günlerde otomasyon çözümlerinden faydalanıyor. Yüksek kaliteli yaka bandı kesme makinelerini...

Arjen Evertse, Mimaki EMEA Satıştan Sorumlu Genel Müdürü olarak atandı

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider markası Mimaki, bugün yaptığı bir açıklamayla, 1 Eylül 2021 tarihinden...

Textilegence Mayıs – Haziran 2021 sayısı yayınlandı

Pazarlar tekrar canlanıyorken, Textilegence’ın 48. sayısı güncel gelişmelerden haberleri ve özel editoryal içeriğiyle sizi bu ‘yenilenmeye’ hazırlıyor. Textilegence Mayıs...

Teksel Tekstil sadece makine değil, güven ve tecrübe sunuyor

Türk tekstil sektörünün güçlenmesinde teknolojik yeniliklerin hızla ve en uygun koşullarda elde edilmesi büyük bir önem taşıyor. Teksel Tekstil...
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied