Jakob Müller NH2 53: Elektronik Kumandalı Bant Dokuma Tezgahı

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Jakob Müller NH2 53: Elektronik Kumandalı Bant Dokuma Tezgahı
Jakob Müller NH2 53: Elektronik Kumandalı Bant Dokuma Tezgahı

Jakob Müller NH2 53; hafif ve orta kalınlıktaki elastik ve elastik olmayan bantların sınırsız tekrarlama uzunlukları ile üretiminde kullanılıyor.

Konsept Jakob Müller NH2 53

NH2 53 tipi Jakob Müller bant dokuma tezgahında (çeşitli patentler için kayıt yapılmıştır) hem onlarca yıldır başarılı bir şekilde kullanılan bileşenler, hem de tekstil makine üretiminde çığır açacak olan yenilikler bir arada kullanıldı.

Yeni tahrik konsepti sayesinde makinenin elektrik sarfiyatı son derece düşüktür. Linear motorlar vasıtası ile tahrik edilen şaftların elektronik kumandası, sınırsız rapor uzunlukları ile çalışmanıza olanak sağlıyor. Atkı ipliği yanı sıra yardımcı iplik taşıyıcıları elektronik kumanda vasıtası ile kademesiz olarak ayarlanabiliyor. Bant çekme ünitesi ve ana motor da aynı tahrik sistemi ile donatıldı.

Önemli Özellikler:

 • Az yer kaplayan kompakt tasarım
 • Son derece kolay kullanım
 • Düşük enerji sarfiyatı ( 1kW dan az)
 • Dokuma şaftlarının elektronik tahriki sayesinde sınırsız rapor uzunlukları ile çalışma imkanı
 • Son derece hızlı ürün değişimi yapılabilir, desen zinciri hazırlama ve değiştirme veya desen bakla dizilimi ile uğraşmanıza gerek kalmıyor
 • Pozitif tahrikli, kademesiz ayarlanabilir elektronik kumandalı iplik taşıma sistemi
 • Elektronik bant taşıma sistemi
 • Elektronik kumanda edilen ana tahrik sayesinde kademesiz ayarlanabilen dokuma hızı
 • Elektronik olarak ayarlanabilen yavaş çalıştırma seçeneği
 • Bant çekme ve baskı silindirlerinin kaydırmaz kaplaması sayesinde son derece hassas ve ürüne zarar vermeyen bant çıkış sistemi
 • Az bakım ihtiyacı
 • Sadece az sayıda mekanik bileşenden oluştuğu için daha düşük yedek parça sarfiyatı
 • Az miktarda yağlama ihtiyacı
 • İsteğe bağlı olarak 1 iğneli veya Y(yüksek)-O (orta)-A (alçak) çalışma şekli için 2 iğneli Z sistemi

Makine kumandası

Makine kumandası iki birimden oluşuyor:

 1. Doğrudan makine üzerine kurulu olan, doğrudan dokuma işlemi ile ilgili olan fonksiyonlarla sınırlı olan birim.
 2. Makine ile kablosuz iletişim kurabilen, programlama için kullanılan taşınabilir harici birim. Bant deseni, dokuma hızı, atkı sıklığı, duraklatma zamanları, manuel ayarlanan vardiya değişimleri gibi veriler bu birime depolanır ve istediğiniz herhangi bir zamanda istatistiksel veri hazırlamak için kullanılabilir. Bunun gibi tek bir cihaz ile aynı tipteki birçok makine programlanabiliyor.

Dokuma biriminde çalışan işçilerin işi, makine donanımında yapılan bu ayırım sayesinde bir hayli hafifliyor.

Makine tahriki

Fırçasız bir servo-motordan oluşturulan ana motor, doğrudan ana mil üzerine yerleştirilmiş. Böylelikle ara dişli mekanizması ve kayışlara gerek kalmamaktadır Kumanda printi doğrudan motorun üzerine yerleştirilmiştir. Bu tahrik sistemi sayesinde makine son derece hassas bir şekilde ve az enerji tüketimi ile çalışabilmektedir.

Desenleme

Linear motorlar vasıtası ile tahrik edilen dokuma şaftları sayesinde sınırsız tekrar eden uzunluklar ile çalışmanız mümkün. Bakla sistemi veya desen zinciri uygulamalarına böylelikle gerek kalmadığından, bu parçaların tedariki, stok tutulması ve yıprandığında değiştirilmesinde yapılan masraflar da ortadan kalkıyor. Bu durumda, ürün değişimi kısa süre içerisinde fazla çaba gerektirmeden gerçekleştirilebiliyor.

Yeni ürün bilgileri taşınabilir programlama ünitesi vasıtası ile doğruda makineye aktarılıyor. NH2 53 2/130 tip makineye LAN-arayüz aracılığı ile de desen aktarımı mümkündür. Ürün desen MÜCAD MINI / MICRO / NANO desen yazılımı ile programlanabilir veya doğrudan taşınabilir programlama ünitesi üzerinde hazırlanabilir.

Atkı ve yardımcı iplikler

Atkı ve yardımcı iplikler ayrı adımlı motorlar vasıtası ile tahrik edildiğinden iplik sarfiyatına bağlı olarak kademesiz ayarlanabiliyor. Ürün değişimi esnasında atkı ve yardımcı iplik besleme ile ilgili bilgiler otomatik olarak makineye aktarıldığından, ayrıca bir ayar gerektirmiyor. Bant çekme silindirleri de adımlı motorlarla tahrik ediliyor. Bu sistem sayesinde santim başına 8 ila 60 atkı sıklığı arası kademesiz geçiş yapılabiliyor.

Atkı ve yardımcı ipliklerin konik çağlığı

Atkı ve yardımcı iplikler makinenin yanında duran bağımsız konik cağlık (F tipi) tarafından besleniyor. Dokuma tezgahı opsiyonel olarak makinenin üzerine konuşlandırılan konik cağlık (N veya Z tipi) ile donatılabiliyor.

Tekstil Dokuma Haberleri

Prelle 200 yıllık ipek kumaş geleneğini inovasyonla birleşiyor

Fransa’nın Lyon şehrinin en eski ipek üreticilerinden biri olan, alanında tek aile şirketi Prelle, kralların kumaşı olarak da bilinen...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied