29 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 24, 2024

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

İtalyan tekstil makineleri siparişleri 2024’ün ilk çeyreğinde sabit kaldı

İtalyan tekstil makineleri sektörü için 2024 yılı...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Kadri Uğur Tekstil’in Rotasyon ve Dijital Baskıda Tek Tercihi EFI Reggiani

AdvertorialKadri Uğur Tekstil’in Rotasyon ve Dijital Baskıda Tek Tercihi EFI Reggiani

- Haber Sponsoru -

Kadri Uğur Tekstil EFI Reggiani Ali Uğur Naili Bilol
Kadri Uğur Tekstil’in Rotasyon ve Dijital Baskıda Tek Tercihi EFI Reggiani – Ali Uğur (solda) ve Ritmo Tekstil’den Naili Bilol

Türkiye’nin geleneksel tekstil merkezlerinden Bursa’da faaliyetlerini sürdüren Kadri Uğur Tekstil, bölgenin önde gelen tekstil üreticileri için boya, emprime ve dijital baskı hizmeti sunuyor. 70 yıllık köklü bir geçmişe dayanan ve 1992 yılından bu yana bugünkü kurumsal yapısıyla faaliyette bulunan firma, 3. ve 4. kuşağın yönettiği bir aile işletmesidir. Firma, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur ve oğulları Kadri ve Kerim Uğur’un yönetiminde hem tekstil baskı alanında pazar payını arttıracak çalışmalar gerçekleştiriyor hem de yeni imkanlar sunan dijital fırsatları değerlendiriyor.

Kadri Uğur Tekstil, Avrupa’nın en önemli giyim ve moda markalarına (Inditex, H&M, Marks & Spencer vb.) çalışan Türk müşterilerinin, hem rotasyon hem de dijital baskıda istedikleri kalite ve hızda baskı için EFI Reggiani teknolojisine güveniyor. Aylık 1,5 milyon metre baskı kapasitesine sahip olan firma, 1986 yılından bu yana yatırımlarında EFI Reggiani teknolojilerini tercih ediyor. Firmada Reggiani markasını taşıyan 3 rotasyon, 2 dijital ve 1 adet flatbed makinesi bulunuyor.

Özellikle kadın giyim kumaşlarına dönük boya ve baskı işleri gerçekleştiren firma, yün hariç pamuklu, ipek, viskon, polyester ve karışımları dahil her türlü dokuma ve örme kumaşa baskı yapabiliyor. Kadri Uğur Tekstil, 180cm baskı genişliğine kadar kadın giyim, erkek gömlek ve döşemelik kumaş baskıları da gerçekleştirebiliyor.

Kadri Uğur Tekstil için yatırımı etkileyen iki faktör; üstün makine kalitesi ve tam servis

Tekstil sektöründe 70 yıllık bir birikime sahip olduklarını hatırlatan Ali Uğur, Bursa bölgesinde EFI Reggiani ile çalışmakta olan en eski firma olduklarını belirtti. Rotasyon ve sonrasında geliştirilen dijital baskı makinaları alanında yatırım ihtiyaçlarını sürekli olarak EFI Reggiani’den karşıladıklarının altını çizen Uğur, şunları dile getirdi; “Hem EFI Reggiani’nin kurumsal varlığı hem de Türkiye mümessili Ritmo Tekstil Ltd. Şti. ile güçlü ilişkilerimiz bulunuyor. Sundukları teknolojiler ise bizlerin ve müşterilerimizin taleplerini fazlasıyla karşılıyor,  karşılıklı güvene dayanan ilişkimiz bu nedenle gelişerek devam ediyor.”

Kadri Uğur Tekstil için EFI Reggiani Unica rotasyon baskıda yüksek esneklik

Kadri Uğur Tekstil, bugün Bursa’nın en büyük 3 emprime baskı üreticisinden birisi konumunda bulunuyor. Tekstil baskısı pazarında olduğu gibi kendi üretimlerinde de rotasyon baskının halen egemen olduğunu dile getiren Ali Uğur, EFI Reggiani Unica rotasyon baskı makinesinin 6 yıldır tesislerinde çalıştığını söyledi. Uğur; “Rotasyon yatırımında makinenin kalitesi, satış sonrasında aldığımız hizmet ve EFI Reggiani takımının teknik desteği sayesinde EFI Reggiani’ye inanmamız bizleri partner yapıyor. Makine esnekliği, diğer makinelerin veremediği ayarları sunması ve desen ayarlama kolaylığı ile çok rahat bir baskı makinesidir” dedi.

Yüksek hacimli işler için ideal olan Unica, ev tekstillerinden giyim ve modaya kadar dar ve geniş enlerdeki dokuma ve örme kumaşlar için geliştirilmiş bir rotasyon baskı modelidir. 180, 240 ve 320cm baskı genişliğinde versiyonları bulunan Unica, özel baskı kafa yapısı ile dakikada 90 metre baskı yapabiliyor. Ali Uğur 1,5 milyon metre aylık toplam baskı kapasitesi içinde dijital baskının 200 bin metre sahip olduğunu dile getirdi.

Kadri Uğur Tekstil EFI Reggiani Ali Uğur kumaş
Kadri Uğur Tekstil’in Rotasyon ve Dijital Baskıda Tek Tercihi EFI Reggiani

EFI Reggiani POWER dijital baskı makinesi ile sonsuz olanaklar, düşük bakım ihtiyacı sayesinde üstün performans ve çalışma süresi

EFI Reggiani POWER dijital direkt kumaşa baskı makinelerini 2 yıl önce alan firma, benzersiz güvenilirlik sağlayan ve 32 baskı kafasına sahip olan bu makine ile katma değeri yüksek ve özel koleksiyonların baskılarını gerçekleştiriyor. Moda, ev tekstilleri, otomotiv ve dış mekan uygulamaları için kullanılabilen bu dijital baskı makinesi; pamuk, karışımlar, polyester, poliamid, ipek, viskon ve elastan kumaşlara dispers, reaktif, pigment ve asit boyalarla baskı yapabiliyor.

Dijital baskının neredeyse sonsuz olanaklar yarattığını kaydeden Ali Uğur, müşterilerin elektronik ortamda gönderdiği desenlerin hızla ve azaltılmış işlem adımlarıyla baskıya girdiğini ve en kısa sürede baskılı kumaşı teslim edebilecek hale getirdiklerini vurguladı. Uğur; “Artık perakende sektörü ve hızlı moda nedeniyle kısa terminler söz konusu. Bir yıl içinde en az 4 koleksiyon hazırlanması isteniyor. Dolayısıyla bize gelen ürünlerin 15-20 günde teslim edilmesi gerekiyor. Sektörünün en büyük firmalarından birisi olarak kaliteyi ve zamanında iş teslimini gerçekleştirmede EFI Reggiani’nin hem rotasyon hem de dijital baskı çözümleri en büyük yardımcımızdır” dedi.

Dijital baskı sayesinde şablon hazırlama sürecinin ortadan kalktığını ve tasarımın baskıya dönüşmesi sürecinin hiç olmadığı kadar hızlandığını vurgulayan Ali Uğur; bir saat gibi kısa bir sürede müşteriye numunenin teslim edilebildiğini aktardı. Uğur; “Kısa metrajlı, kısa terminli ve farklı tasarım işlerinde EFI Reggiani’nin dijital baskı çözümlerini kullanıyoruz. 100 bin metre üzeri yüksek hacimli işler içinse EFI Reggiani’nin rotasyon makinalarında çalışıyoruz.”

Dijital baskının bir diğer avantajını ‘atık boya kalmaması’ olarak açıklayan Uğur; dijital baskıda gerektiği kadar boyanın kullanıldığını ve boya israfının önüne geçildiğini söyledi. Uğur; “Dijital baskının proses kısaltan özellikleri ve üretimde tasarruf sağlayan kapasitesine ek olarak; pazarda boya fiyatlarının aşağı yönlü ivmesi, bu teknolojilere olan ilgiyi daha da arttıracaktır” şeklinde konuştu.

‘EFI Reggiani teknolojisi sürdürülebilirlik ile tam uyumludur’

Firmanın 4. kuşak yöneticilerinden Kadri Uğur ise tekstil endüstrisinde artan sürdürülebilirlik taleplerine dikkati çekti. Uğur; “Artık nihai tüketiciler kullandıkları ürünün her aşamasında sürdürülebilirlik kriterlerine uymasını talep ediyor. Özellikle Avrupa pazarına satılacak bir üründe bu özellikler belli standartlara kavuşmuş bulunuyor. Yeşil teknoloji olan EFI Reggiani makinaları kendi işimizde bize bu güvenceyi veriyor. İnsan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, OEKO-TEX ve benzeri sertifikalara sahip boyaları kullanıyoruz; atık su ve kimyasal denetimlerimiz daha sıkılaştı ve bu atık oranları hiç olmadığı kadar düştü. Kısaltılmış dijital baskı adımlarıyla doğaya en az karbon ayak izini bırakıyoruz. Önümüzdeki 5 yılda bu talep ve bilinç daha fazla artacağı için, baskı ve boya proseslerimiz daha fazla önem kazanacak. Biz EFI Reggiani ile bu sürece hazır bulunuyoruz” dedi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler