Kelheim Fibres Yenilikçi Endüstriyel Fikirleri Ortaya Koydu

Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı yayınlandı

Tekstil ve baskı endüstrilerinin önde gelen dergisi Textilegence Ocak – Şubat 2021 sayısı ile okuyucularına ulaştı. Endüstri profesyonellerinin yakından...

Savio’nun yeni sahibi Vandewiele oldu

Tekstil endüstrisinde önemli bir satış gerçekleşti. Alpha Private Equity, iplik makineleri uzmanı Savio Group’un, Belçikalı Vandewiele şirketine %100’ünün satışı...

Sürdürülebilir üretim modeli bir seçenek değil ‘zorunluluk’

Tekstil sektörü yılda 1.2 milyon ton karbon emisyonuna neden oluyor. 2030’da ise karbon emisyonunun yüzde 60’ını oluşturacağı tahmin ediliyor....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Kelheim Fibres Yenilikçi Endüstriyel Fikirleri Ortaya Koydu
Kelheim Fibres Yenilikçi Endüstriyel Fikirleri Ortaya Koydu

Kelheim Fibres inovasyon yönetiminde yeni bir çığır açıyor- viskon elyaf uzmanı açık inovasyonu uyguluyor.

Yeni fikirler için ‘%100 selüloz elyaflar- yeniden düşünmek’ başlığıyla bir yarışma düzenleyen viskon elyaf üreticisi Kelheim Fibres, yenilik yönetiminde yeni bir alan oluşturdu. Bu yarışma, Bayvera Ekonomik İlişkiler Bakanı Franz Josef Pschierer himayesinde organize edilen ‘Plan B- Biyokütle. İş. Bayyera’ isimli yarışmanın açılışını bir parçası oldu.

“AR-GE’de sadece hayalimizdeki yeni ürünler veya yeni uygulamalar için fikir edinmeye güvenmiyoruz, aynı zamanda odaklanmış ve metodik bir şekilde gelişiyoruz” diyen Kelheim Fibres AR-GE Müdürü Walter Roggenstein, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizim için, Biocampus Straubing ile işbirliği içinde bu yarışma, inovasyon sürecimizi canlandırmak ve onu şirketimizin sınırlarının ötesine taşımaya yönelik bir girişimdir.”

Kelheim Fibres Ticari Müdürü Matthew North; “Yarışma sadece spesifik fikirler hakkında değil, tamamen yeni kavramsal yaklaşımlar gördük ve daha önce bilmediğimiz sanayi sektörlerinde ve uygulama alanlarında iletişim kurduk. Ve süreci yabancılara açarak, operasyonel körlük riskinden kaçınabiliriz” dedi.

Kelheim bu deneyin sonuçlarından, özellikle geniş fikir yelpazesinden son derece memnun kaldı; Çok basit, açıkça tanımlanmış uygulama fikirlerinden vizyoner geleceğin ürünlerine kadar 20’den fazla farklı plan/teklif sunuldu. Bu fikirlerin arkasındaki insanlar da,  okul öğrencilerinden tecrübeli esnaflara v e akademisyenlere kadar aynı derecede çeşitliydi.

Yarışmanın galibi ‘Straubinger Entwässerung und Reinigung’ (yerel atık su yetkilisi) Dr. Jürgen Pettrak  2.500Euro ile ödüllendirildi. Onun fikri, atık su arıtma tesislerinde dördüncü saflaştırma aşaması olarak fonksiyonelleştirilmiş viskoz elyaflardan yapılmış filtrelerin atık suda bulunan artan miktardaki endokrin (iç salgı )maddelerin filtrelenmesi için kullanılmasıydı. Bu endokrin maddeleri, insan ilaçlarından ve büyük ölçekli tarım ilaçlarının artan kullanımı nedeniyle suya karışıyor ve eğer filtrelenmezse, sonunda genetik yapımızı etkileyebilir.

Kelheim Fibres ve diğer sunumlar

Ayrıca Kelheim Fibres; viskoz elyaflarının çevreye duyarlı biçimde kullanılmasının yanı sıra; kişiye özel yara bakımı, yarı bitmiş baskılı elektrik devreleri, çevre dostu keçe kalemler, inşaat uygulamaları için sıkıştırılmış saman paneller vb; gibi konularla ilgili diğer sunumlar için de heyecanlıydı. Ve bölgesel üretilen elyaf ürünleri için yerel bir pazarlama fikri de yer alıyordu. Bu fikirlere daha fazla ödül verildi.

“Bu harika önerileri bir çekmeceye koymayacağız” diyen Walter Roggentein sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu fikirlerden bazılarının projelere ve nihayetinde yeni ürünlere yol açacağına inanıyorum. Bu yarışmanın başarısı, içimizde olduğu kadar dış tarafta da yenilik sürecimizin daha da açılmasını sağlamasıdır.”

Tekstil Eğirme Haberleri

Geri dönüştürülmüş elyafların Rieter ile eğrilmesi kazandırıyor

Giysilerin ancak %1’inin geri dönüştürüldüğü ve dünyadaki giysilerin dörtte üçünün çöplükte kalıyor. Bu nedenle tekstil endüstrisi, aktif olarak üretim...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied