12.9 C
İstanbul
Cuma, Nisan 19, 2024

Türkiye tekstil ihracatında ABD’de ve Orta Doğu’da yükselişte

Türkiye tekstil ve ham maddeleri sektörü ocak-şubat...

Toptan kadın giyim ihracatı e-ticaretle büyüyor

Toptan kadın giyim sektörünün gelişmesi için kurulan...

Deprem bölgesinde hazır giyim üretimi bir yılda yarıya düştü

Türkiye’nin 11 ilini derinden sarsan 6 Şubat...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

Rusya-Ukrayna Savaşı Türk tekstil sektörünü nasıl etkiliyor?

Uzun yıllardır Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim, 2014...

Kiğılı metaverse dünyasındaki ilk mağazasını açtı

Moda ve PerakendeKiğılı metaverse dünyasındaki ilk mağazasını açtı

- Haber Sponsoru -

Erkek giyim moda perakende markası Kiğılı metaverse dünyasındaki yerini alarak, Web3 teknolojilerine yönelik yatırımları kapsamında buradaki ilk mağazasının açılışını yaptı. Türkiye’nin ilk giyilebilir NFT giyim ürünlerini mayıs ayında holografik defileyle tanıtan marka, 2022/23 Sonbahar-Kış koleksiyonu tanıtımını da ilk kez gerçek dünya ve meta evrenin birleştirildiği bir defileyle gerçekleştirmişti. Şimdi ise metaverse mağazası ile müşterilerine AR ile artırılmış alışveriş deneyimi sunan marka, aynı zamanda müşterilerin avatarlarıyla bir araya gelerek, etkileşimde bulunabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir ortam da sağlayacak. 3 aya yakın hazırlık süreci sonrasında açılan mağaza, tasarımından koleksiyonlarına kadar dijital kullanıcılara farklı bir ayrıcalık yaşatmayı amaçlıyor. Mağazayı ziyaret etmek isteyen kullanıcıların GoArt uygulamasını indirerek kendi avatarlarını oluşturmaları gerekiyor. Ayrıca müşterilerin yakın zamanda fiziksel mağazadaymış gibi ürünleri üzerlerinde deneyebilecekleri belirtiliyor.

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem çevrimiçi ve çevrimdışı yaşam arasındaki sınırlar hızla azalmaya devam ederken, müşterilerinin kendileriyle başka kanallar üzerinden de etkileşime geçme arayışında olduklarını gözlemlediklerini dile getirdi. Kiğılı olarak onların bu taleplerini karşılamak için Web3 teknolojilerine yatırımlarını arttırdıklarını söyleyen Suerdem; “Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz ilklerden sonra, bu yıl da ilk Metaverse mağazamızı açarak, erkek giyim moda perakendesindeki öncü rolümüzü dijital moda dünyasına da taşıdık. Perakendenin geleceğini bugünden şekillendirmek üzere, bu teknolojilere yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Kiğılı metaverse mağazası ile alışveriş deneyimini yeni bir boyuta taşıyor

Kiğılı metaverse mağazası ile alışveriş deneyimini yeni bir boyuta taşıyor

Metaverse’de mağaza asistanı tarafından karşılanan müşterilere hem mağaza yapısı hem de koleksiyon ürünleri hakkında bilgi veriliyor. İki kattan oluşan mağazanın giriş katında, fiziksel mağazalarda satışta olan Sonbahar-Kış Koleksiyonu, Kiğılı’nın sahiplendiği bir küresel miras olan Edirne Kırmızısı ürünleri ve smokin koleksiyonları yer alıyor. Sürdürülebilirlik sembolü olarak tasarlanan hareketli bir merdivenle çıkılan üst katta ise ekolojik ve teknolojik ürünlerin yer aldığı Tomorrow koleksiyonu sergileniyor. Koleksiyonda yer alan Ecoline ürün grubunda bitkilerin kök ve yapraklarından elde edilen yüzde 100 doğal boyalı rahat giyim ürünleri ile üretiminde 20 kat daha az su kullanılan kenevir esaslı pantolon ve gömlek yer alıyor. Tecnoline grubunda ise ter tutmayan, leke bırakmayan ve antibakteriyel gümüş iyon teknolojisi ile hayata geçirilen garnili gömlek bulunuyor.

Metaverse mağazasını ziyaret eden Kiğılı müşterileri, aynı zamanda birçok noktaya yerleştirilmiş token, marka NFT’leri ve indirim kuponları ile puanları toplayabiliyor. Yakın zamanda kullanıcılara, bu puanlarla özel etkinliklere giriş ve NFT serileri alma gibi çeşitli haklar da sunulacak. Bunun yanı sıra mağaza portallarından geçerek avatarlarına enerji veren ögeler toplayabilecek olan kullanıcılar, başka portallardan geçerken bunları kullanma fırsatına da sahip olacak.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler