Ana Sayfa » Güncel » Kordsa İnteraktif Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Kordsa İnteraktif Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Kordsa, 2018 yılındaki yönetsel, sosyal, ekonomik ve çevresel performansını açıkladığı beşinci sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Bu rapor aracılığıyla paydaşlarına sürdürülebilirlik eksenindeki faaliyetlerini izleme ve değerlendirme imkânı sunan Kordsa’nın geçen yılki raporu yurt içi ve yurt dışında farklı ödüller almıştı.

Fatih Cengiarslanhttps://www.textilegence.com
Fatih Cengiarslan; Akademik İngilizce eğitimini Batı Avustralya Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılık bölümünü bitirip, Litvanya – Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nde interaktif media üzerine 8 aylık eğitim aldı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi girerek İşletme Fakültesini başarıyla tamamladı. CNNTURK’ kanalında stajını tamamladıktan sonra Referans Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 2 yıl sonra Textilegence markasıyla tekstil endüstrisine yönelik kendi medyasını kurdu. Şu anda Textilegence.com, Printing3D ve NEFA PR Ajansı’nın 6 yıldır yönetimini yapmaktadır.

Kordsa interaktif Sürdürülebilirlik Raporu ’nu Yayımladı
Kordsa interaktif Sürdürülebilirlik Raporu ’nu Yayımladı

Kordsa interaktif sürdürülebilirlik raporu yayımlandı. ‘Yaşamı Güçlendiriyoruz’ vizyonuyla pazar çalışmalarını ve yatırımlarını sürdüren Kordsa, beşinci sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Küresel pazara güçlendirme teknolojileri ve çözümleri sunan Kordsa’nın 2018 yılı sürdürülebilirlik performansını önceki yıllarla karşılaştırmalı olarak içeren raporda, şirketin öncelikli sürdürülebilirlik konuları olan yönetsel, ekonomik, sosyal ve çevresel faaliyetlerine yönelik hedefler, alınan aksiyonlar, kaydedilen ilerlemeler ve çalışanların geliştirdiği örnek uygulamalar yer alıyor.

2018 Sürdürülebilirlik Raporu’nda, önceki yıllardan farklı olarak lastik güçlendirme ile kompozit teknolojileri; iş kollarının değer zincirlerine ve sürdürülebilirlik etkilerine şemalarla yer verildi. Önceki yıllara nazaran daha özet ve odaklı hale getirilen raporda; sürdürülebilirlik hedeflerine hizmet eden Ar-Ge ve toplam üretken bakım (TPM) projelerinin sonuç ve kazanımları birlikte yer aldı. Ayrıca raporun içeriği, bilgilere daha kolay ve pratik şekilde ulaşılabilmesi için destekleyici web sitesi, doküman ve videolara verilen linkler ile zenginleştirildi.

Raporun sunuş bölümünde Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Alper, 2018 yılında yürütülen çalışmalara değinerek şunların altını çizdi; “Kordsa olarak bugün, sürdürülebilirlik taahhütlerimizi, Sabancı Topluluğu’nun  ‘Yeni Neslin Sabancı’sı vizyonunu temel alarak ve tüm faaliyetlerimizin ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini, hedeflerle yöneterek gerçekleştiriyoruz.”

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan ise rapor sunuşunda; “Sürdürülebilirliğin ilk adımının kendi sürdürülebilirliğimizi sağlamak olduğunun bilinciyle çalışanlarımızın gelişimine, sağlığına ve güvenliğine daime öncelik veriyoruz” dedi. Çalışkan mesajında iş süreçlerinin iyileştirilmesine dönük çalışmalar ve ürün geliştirmelerini anlattı.

Kordsa interaktif sürdürülebilirlik raporu: Kordsa’nın patent portföyü %22 büyüdü

1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihi arasındaki dönemdeki çalışmaları kapsayan Sürdürülebilirlik raporuna göre; Ar-Ge’yi ve inovasyonu iş süreçlerinin temeline koyan Kordsa, 2017’den 2018’e patent portföyünü %22 oranında arttırdı. Daha az enerji ve malzeme ile daha hafif ve dayanıklı lastik ve kompozit malzemeler üretmek için yaptığı çalışmalar sonucunda Kordsa’nın 2018 yılsonu itibariyle, patent başvurusu sayısı 670’e, buluş sayısı ise 183’e ulaştı. 2018 yılında yeni ürünlerden elde ettiği ciro 64 milyon ABD doları oldu. Güçlendirme devi, attığı yeniden kazanım adımlarıyla yaklaşık 3 milyon bobini yeniden kullanarak 1,82 milyon ABD doları tasarruf etti. Emisyon yönetimi, atık yönetimi ve eğitimler ile 790 bin ABD doları değerinde çevresel yatırım gerçekleştirdi. Çalışanlarına büyük önem veren şirket, onlara ortalama 36 saat eğitim sağladı ve çalışan devir oranını %1 düşürdü.

Kordsa 2016 yılında Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne kabul edilmişti. Çevre ile ilgili kriterlerde notunu iyileştiren firma, Kasım 2018-Ekim 2019 döneminde bu endeksteki 3. yılına girdi.

Güncel Haberler

Textilegence Temmuz Ağustos 2021 sayısı ile yaz canlanıyor

Yeniden normalleşmenin başladığı haziran ayından itibaren birçok sektörde ciddi bir canlanma görülüyor. Yaz aylarına denk gelen bu dönemde tekstil ve...

Yeşim Tekstil Ağrı ilinde yatırımlarını sürdürüyor

Hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil Ağrı yatırımlarıyla bölgenin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimini desteklemeyi sürdürüyor....

TGSD rekabette sürdürülebilirlik ve dijital dönüşüme vurgu yapıyor

Türk tekstil ve giyim sektörünün önde gelen çatı örgütlerinden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yarısından...

Aksa Akrilik akıllı tekstile yatırım yapıyor

Aksa Akrilik ‘Girişimciliğe Değer’ programı ile yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiler geliştiren projelere destek olmaya yeni İltema yatırımıyla devam ediyor....
error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied