25 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

Giriş Yap / Kayıt ol

Tekstil sektöründe beklentiler ilk kez düşüşte

Mayıs 2021’den bu yana firmalarla iş durumları,...

Ulucak Höyüğü ve tekstilde geleneğin keşfi

M.Ö. 6800 yıllarına uzanan geçmişiyle en eski...

Archroma ve Huntsman Textile Effects birleşiyor

Sürdürülebilir özel kimyasallar ve çözümlerde önde gelen...

Avrupa tekstil sektörü enerji krizi karşısında alarmda

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte doğal...

ATA Freight tekstile özel lojistik çözümler sunuyor

Yenilikçi ve tam entegre tedarik zinciri çözümleri...

Kordsa yılın ilk yarısında 61 milyon dolar net kar elde etti

Lastik, inşaat ve kompozit güçlendirme çözümlerinin güçlü...

Korteks projesi Ufuk Avrupa Programı’na kabul edildi

EğirmeKorteks projesi Ufuk Avrupa Programı'na kabul edildi

- Eğirme Haber Sponsoru -

Zorlu Grubu bünyesinde yer alan, dünyanın önde gelen iplik üreticilerinden Korteks, Avrupa Birliği’nin araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerini yürüttüğü Ufuk Avrupa (Horizon Europe) Programı kapsamında PLASTICE Projesi’ni hayata geçirecek. Firmanın ilk Ufuk Avrupa projesi olan PLASTICE, ayrıştırılması çok zor olan kompleks yapıdaki tekstil ve plastik atıkların teknoloji ve inovasyon ile geri dönüştürülmesi ve bu yolla elde edilen ham maddelerden düşük karbon ayak izine sahip nihai ürünlerin imalatını hedefleyen bir döngüsel ekonomi modelini gerçekleştirecek.

Avrupa Birliği tarafından 15 milyon 122 bin 601 Euro destek almaya hak kazanan PLASTICE Projesi’nde; 7 farklı ülkeden, 25 partner kuruluş 4 yıl boyunca iş birliği içinde çalışacak. Projenin paydaşları arasında atık yöneticileri, geri dönüşümcüler, kimyasal ve tekstil endüstrileri, teknik ve bilimsel otoriteler, kamu, sivil toplum ve toplumun tamamı yer alıyor.

Korteks Genel Müdürü Barış Mert

Korteks proje ile geri dönüşüm sorunlarına odaklanıyor

Korteks Genel Müdürü Barış Mert, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak benimsemiş bir şirket olarak, çevre dostu projeler geliştirmeye odaklandıklarını belirtti. Küresel ısınma, iklim değişikliği, atık problemleri temiz su ve gıdaya ulaşmadaki sorunların toplumun sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetini her geçen gün daha da artırdığına dikkat çeken Mert; “Bu sebeple özellikle atık problemine yönelik olarak son dönemde, hem devletler ve uluslararası kurumlar hem de şirketler tarafından acil aksiyonlar alınmaya ve yeni projeler oluşturulmaya başlandığını görüyoruz. Biz de Korteks olarak, bu probleme yönelik olarak kendi çatımız altında birçok çalışma yapıyor ve yeni projeler üretiyoruz. PLASTICE Projesi de bu anlamda bizim için önemli bir milat olacak” dedi.

PLASTICE Projesi’nin dünyadaki atıkların geri dönüşümünde yaşanan sorunların çözümü için tasarlandığını aktaran Mert, dünyada geri dönüştürülen ürünlerin miktar olarak halen düşük olduğunu söyledi. Mert, bunun en temel nedenin, karmaşık yapılı/bileşenli/karışımlı plastikler ve tasnif edilmemiş diğer atık karışımlarının işlenmesindeki teknik ve ekonomik zorluklar olduğunu belirtti.

Bununla birlikte bu projede kullanacakları kimyasal geri dönüşüm yönteminin, atık sahalarında, atıkların sürdürülebilir olmayan şekilde geri dönüştürülme problemini bütünleyici biçimde çözebildiğini söyleyen Mert; “PLASTICE Projesi bu sorunu çözmek amacıyla Avrupa seviyesinde yeni kimyasal geri dönüşüm sistemlerini yaratma potansiyeli açısından büyük bir önem taşıyor” dedi.

Korteks, Avrupa Birliği’nin araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerini yürüttüğü Ufuk Avrupa (Horizon Europe) Programı kapsamında PLASTICE Projesi’ni hayata geçirecek

‘Pamuk’ ve ‘PET’ karışımlı ürünler ekonomiye kazandırılacak

PLASTICE Projesi’nin tekstille ilgili bölümlerinde öncelikle tekstil atığı olarak daha çok ‘Pamuk’ ve ‘PET’ karışımlı ürünler toplanacak ve ayrıştırılacak. Pamuk iplikleri enzimatik prosesle yapı taşı olan selüloz/şekere ayrıştırılacak ve daha sonra bu şeker etanole dönüştürülecek. Bu yöntemle ayrıştırılamayan tekstiller ya direkt olarak geri dönüştürülecek ya da üzerindeki diğer kontamine olmuş ürünlerin ayrıştırılması için yıkama prosesine tabi tutulacak. PET polimeri ise kimyasal geri dönüşüm yöntemiyle yapı taşı olan PTA ve MEG’e ayrışacak ve sonrasında yeniden polimerizasyon prosesiyle granül formatına dönüştürülecek.

Korteks projenin bu aşamasında devreye girecek olup öncelikle geri dönüştürülen PET (rPET) granülünün kimyasal yöntemlerle analiz ederek bunun filament iplik çekimine uygunluğunu araştıracak. Spektleri onaylanan geri dönüşümlü rPET granüllerinden eriyikten çekim prosesinde POY ve FDY filament iplik türleri üretecek, sonrasında POY ipliklerden yalancı büküm tekniğiyle doğal elyaflara benzetilmiş Tekstüre iplik kaliteleri üretecek. Korteks ürettiği tüm ipliklerin fiziksel ve kimyasal analizlerini gerçekleştirecek ve ipliklerin spektlerini oluşturacak.

“Grubumuzun dünyadaki paydaş temelli dönüşüme cevap verdiği yenilenen Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda benimsediği ‘sorumlu yatırım holdingi’ anlayışıyla; biz de Korteks olarak sürdürülebilirliği odağımıza alarak tüm iş süreçlerimizde çevresel ve sosyal etkimizi hesap ederek hareket ediyoruz” diyen Barış Mert, tüm bunlarla birlikte döngüsel ekonomiye katkı sağlayacak projeler geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. PLASTICE Projesi’nin de bunlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Mert sözlerini şöyle sürdürdü; “Daha güzel işler ortaya çıkarmak ve daha yaşanılabilir bir dünyanın inşasına katkı sağlamak için bu tarz projelerde yer almaya devam edeceğiz. Bu anlamda desteklendiğimizi ve yaptığımız işlerin fark edildiğini görmek ve bunun neticesinde Ufuk Avrupa Programı’ndan destek almış olmak bizim için çok kıymetli.”

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler