Hesabım

Ana Sayfa » Eğirme » Lenzing REFIBRA™ Teknolojili Elyaflar Geri Kazanım Oranını Arttırıyor

Lenzing REFIBRA™ Teknolojili Elyaflar Geri Kazanım Oranını Arttırıyor

REFIBRA™ teknolojili TENCEL™ Lyocell elyaflarının hamurunda artık yüzde 30’a varan oranda giysilerin üretim sürecinden arta kalan ileri dönüştürülmüş pamuk artıkları kullanılıyor. Sürdürülebilirliği attırarak çevre dostu giyim ve ev tekstili uygulamalarını teşvik eden Lenzing REFIBRA™ teknolojili TENCEL™ Lyocell elyafları ayrıca %99,5 oranında geri kazanılabiliyor.

Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.
Lenzing REFIBRA Teknoloji Elyaflar Geri Kazanım Oranını Arttırıyor
Lenzing REFIBRA Teknoloji Elyaflar Geri Kazanım Oranını Arttırıyor

Lenzing Grubu (Lenzing), öncü Lenzing REFIBRA teknolojisinde yüzde 30’a varan oranda geri kazanılmış hammadde kullanımıyla tekstil sanayinde döngüsel ekonomiyi teşvik edecek yeni bir kilometre taşını duyurdu. Düşük fibrilasyon özellikli bu yeni ürün, TENCEL™ Lyocell elyaflar serisinden piyasaya sürüldü.

Yüzde 100 biyobazlı olan yeni elyaflar, sürdürülebilirlik gözetilen ormanlık alanlardan elde edilen ağaç hamurundan, çevreye duyarlı üretim prosesleri ile kapalı döngü bir sistemde üretiliyor. Ayrıca bu elyafların hamurunda yüzde 30’a varan oranda giysilerin üretim sürecinden arda kalan ileri dönüştürülmüş pamuk artıkları kullanılıyor. Düşük fibrilasyon ve nem yönetimi özelliklerinin yanı sıra, yeni elyafların nefes alabilme, ipeksi pürüzsüzlük ve mukavemetleri de artırıldı. Bu elyaflarla birlikte, REFIBRA™ teknolojili TENCEL™ Lyocell elyafları portföyü; denim, spor-şık giyim, konfeksiyon ve ev tekstilindeki mevcut uygulamaların yanı sıra, örme giysiler, iç çamaşırı ve havlularla da genişleyerek çevreye duyarlı bir alternatif haline gelecek.

Tekstilde sürdürülebilir malzemelere talep artıyor

Lenzing Tekstil Grubu Global İş Yönetimi Başkan Yardımcısı Florian Heubrandner yıllardır moda ve ev tekstili markaları ile tüketicilerin sürdürülebilir malzemeler talebinde bir artış gözlemlediklerini dile getirdi. “Öncü REFIBRA™ teknolojimizle geri kazanılmış hammadde kullanımını yüzde 30’a kadar artırarak sadece bu trende cevap vermekle kalmıyor, aynı zamanda çevreyi koruma taahhüdümüzün bir göstergesi olarak markalara ve tüketicilere daha doğa dostu elyaflar sunuyoruz” diyen Heubrandner, sözlerini şöyle sürdürdü;

“REFIBRA™ teknolojili elyaflarımızın üretiminde daha yüksek oranda ileri dönüşümlü pamuk kullanılması; pamuk artıklarına ikinci bir şans vererek giyim veya ev tekstili ürünlerinin daha sürdürülebilir olmalarına katkıda bulunuyor. REFIBRA™ teknolojisi ile üretilen elyafların giysilerde ve tekstil ürünlerinde tespit edilmesine olanak sağlayan yeni tanıma sistemi ile tedarik zincirinin tam şeffaflığını da sağlayabiliyoruz. Böylece markalar ve tüketicilere ürünlerin sürdürülebilir elyaflardan yapıldığına dair tam güvence verebiliyoruz. Gelecekte de sürdürülebilir elyafların inovasyonuna devam ederek tekstil sanayisi ekosisteminde döngüsel ekonominin önünü açacağız”.

Lenzing REFIBRA teknolojili elyaflar %99,5 oranında geri kazanılıyor

Düşük fibrilasyon özellikli bu yeni elyaflar, defalarca yıkamadan sonra dahi ciltte yumuşaklığını ve pürüzsüzlüğünü koruyor. REFIBRA™ teknolojili diğer TENCEL™ Lyocell elyaflar gibi; bu elyafların hamurunda da giysi üretim sürecinden arda kalan ileri dönüştürülmüş pamuk artıkları kullanılıyor; ve böylece pamuk artıklarının çöp sahalarında depolanmasının ya da yakılmasının önüne geçiyor. Biyobazlı elyafların yüksek kaynak verimliliği ve düşük çevresel etki ile üretiminde su ve çözücüler; yüzde 99,5’in üzerinde bir oranla geri kazanılıyor.

Elyaf kökenini tespit eden yenilikçi özel tanımlama teknolojisi ile REFIBRA™ teknolojili TENCEL™ Lyocell elyafları; iplik, kumaş ve bitmiş giysilerde ayırt edilebilir. Bu teknoloji, tedarik zincirinin şeffaflığını artırmasının yanı sıra, moda markalarına giyim veya ev tekstili ürünlerinde kullanılan elyafların; sürdürülebilir bir tedarik ve üretim sürecinden geçtiğinin güvencesini veriyor.

Bülten Aboneliği

Dijital Dergi Aboneliği (Yıllık 200TL)

Tekstil Eğirme Haberleri

TENCEL™ sürdürülebilir elyaf inovasyonunda 30. yılını kutluyor

Yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı botanik elyaflar üreten Lenzing firmasının tekstil sektöründeki amiral markası TENCEL™, 30 yıldır tekstil...

Özel Haberler