Lenzing Sürdürülebilir Ağaç Kaynağı Konusunda Dünyada Bir Numara

Zorlu Tekstil ve Disney iş birliğinin kapsamını genişletti

Türkiye’nin ev tekstili liderlerinden Zorlu Tekstil, büyük bir anlaşmaya imza atarak Disney’in Avrupa, BDT ülkeleri, Rusya ve Türkiye’deki üretim,...

Textilegence Kasım – Aralık 2020 Sayısı yayınlandı

Textilegence Magazine, 2020 yılının son sayısında okuyucularını dolu bir içerikle karşılıyor. Covid-19 pandeminin bütün yıla damgasını vurduğunu net olarak...

Hyosung Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütüyor

Güney Kore merkezli endüstri devi Hyosung Corporation, Avrupa pazarının artan talebini karşılamak için Türkiye’deki spandeks yatırımını büyütme kararı aldı....
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Lenzing Sürdürülebilir Ağaç Kaynağı Konusunda Dünyada Bir Numara
Lenzing Sürdürülebilir Ağaç Kaynağı Konusunda Dünyada Bir Numara

Lenzing Sürdürülebilir Ağaç Kaynağı Konusunda Dünyada Bir Numara – Lenzing , Kanada çevre örgütü Canopy Planet Society tarafından Lenzing’e ilk sırada yer verildi. Bu Lenzing’in sürdürülebilirlik alanındaki liderlik rolünü yeniden teyit etti. Bu, Lenzing’in yenilenmiş (geri dönüştürülmüş) pamuk atığından ürettiği yeni TENCEL® elyafının yenilikçi gücünü onaylanmasıdır.

Lenzing – Lenzing Group selüloz elyaf üretiminde ana hammadde olan ağacın-odunun tedariğine göre ilk sırada (1 numara)  derecelendirildi. Bu, dünya genelinde tekstil endüstrisinde 68 önde gelen perakende markası ile işbirliği yapan ve sürdürülebilir tedarik süreçlerini değerlendirmede bir itici güç olan Kanada merkezli kar amacı gütmeyen çevre organizasyonu Canopy Planet Society tarafından derlenen en yeni global sıralamanın sonucudur. Bu sıralamada lider konumuna ulaşmak, çok sayıda ödül, etiket ve sertifikayla belgelenen Lenzing’in sürdürülebilirlik konusundaki liderliğinin diğer bir önemli tanınması oldu. Canopy bu raporunda, selüloz elyaf endüstrisinin önde gelen oyuncularının ormanların korunması ağaç-odun tedarik uygulamaları üzerindeki performansını değerlendirdi. Ayrıca pamuklu kumaş atıklarını alternatif bir hammadde kaynağı olarak kullanan yeni TENCEL® elyafından dolayı Lenzing takdir edildi.

Lenzing Sürdürülebilir Ağaç Kaynağı Konusunda Dünyada Bir Numara

Lenzing Group’un Baş Ticari Sorumlusu (CCO) Robert van de Kerkhof sıralamayla ilgili şu yorumu yaptı; “Bu sıralamayla gurur duyuyoruz ve bunu Lenzing Group’un sürdürülebilirlik alanındaki liderlik rolünün bir başka kanıtı olarak görüyoruz. En önemli malzeme olan odunun menşei, üretim sürecinin başında bizim için belirleyici faktördür. Lenzing tüm süreçlerini ve tedarik yönergelerini iyileştirmek için sürekli çalışıyor. Lenzing ayrıca, küresel ormanların korunması ve muhafaza edilmesi için Canopy tarafından belirlenen yol haritasına yoğun bir şekilde destek sağlamaya devam edecektir. Bunun nedeni sürdürülebilirliğin iş modelimizin temel unsuru olmasıdır.”

Çevreye uyumlu teknolojilerle birlikte sorumlu kaynak kullanma

Lenzing 20 yılı aşkın süredir, sürdürülebilirlik ilkesine uygun olarak, yenilenebilir hammadde ahşap (odun) tedariğini optimize etmeye odaklanmıştır. Şirket ağırlıklı olarak Orman Koruma Konseyi – Forest Stewardship Council® (FSC®) sertifikasyon sistemine mümkün olduğunca güveniyor. Avrupa’daki sıkı orman düzenlemeleri ile Lenzing, sürdürülebilir satın alma faaliyetleri göstermek için PEFC™ programını da bir araç olarak kullanıyor. Lenzing Group’un kullandığı ahşap ve kağıt hamurunun %100’üne yakın kısmı FSC® veya PEFC ™ tarafından onaylanmıştır veya bu standartlara uygun olarak kontrol edilmektedir.

Yüksek ahşap ve kağıt hamuru tedarik standartları ile en iyi uygulama proses teknolojilerinin kombinasyonu, Lenzing Group’un sürdürebilirlik liderliğini yansıtıyor. Hem Lenzing Viscose® elyafının hem de TENCEL® elyafı ve Lenzing Modal® gibi geniş alandaki özel elyafların üretimi, yüksek çevresel standartlar ve kaynak verimliliği yüksek, kapalı devre prosesler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Lenzing üretim süreçlerinin daha fazla geliştirilmesi ve onun çevresel sorumluluğu üzerine istikrarlı bir şekilde çalışıyor. Bu bağlamda, Lenzing kapalı devre üretim ilkesine ve onun ‘biorefinery’da (biyorafineri) hammadde ahşabının tamamen kullanımına dayanıyor. Lenzing Group’un halihazırda sanayi ortalamasından önemli ölçüde yüksek olan AR-GE harcamaları, şirketin yeni ve ekolojik olarak yönlendirilen teknolojilerin geliştirilmesine devam etmesi için süren 2016 mali yılında daha da arttırıldı.

Lenzing, geri dönüşümlü pamuklu atıktan elde edilen yeni TENCEL® elyafı sayesinde alternatif hammaddelerde de liderdir

Esas olarak, Lenzing’in global sıralamada 1 numarada olmasına hizmet eden diğer bir kriter, alternatif hammadde kaynakları alanında gösterdiği performans oldu. Lenzing pamuklu kumaş telefine dayanan TENCEL® elyafı ile, sürdürülebilir elyaf endüstrisi yeniliklerindeki liderliğini bir kez daha kanıtladı. Bu çığır açan yenilik, tekstil geri dönüşümündeki öncü çalışmalarla TENCEL®’in çevreci ödül kazanan kapalı devre elyaf teknolojisini birleştiriyor.

Bu yenilikle firma temel değer olan sürdürülebilirliği anahtar iş yönlendiricisi olarak destekliyor. Lenzing, tekstil endüstrisinin ürettiği ve kısmen atılan yıllık 150 milyardan fazla giysi için çözüm üretmesine imkan veriyor.

Tekstil Eğirme Haberleri

İplik ve kumaşlarda parlak ve süslü efektler

Küresel tekstil ve moda endüstrisinde süslü efektler ve parlaklığa sahip iplik ve kumaşlara olan talep sürekli artıyor. 300 yıllık...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied