Ana Sayfa » Eğirme » Lenzing Tekstillerde Yumuşaklığı Yeniden Tanımladı

Lenzing Tekstillerde Yumuşaklığı Yeniden Tanımladı

Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Lenzing Tekstillerde Yumuşaklığı Yeniden Tanımladı
Lenzing Tekstillerde Yumuşaklığı Yeniden Tanımladı

Lenzing Tekstillerde Yumuşaklığı Yeniden Tanımladı – Tekstillerde gerçek yumuşaklık hissine odaklanan Lenzing, bunun için emtec Electronics’in TSA makinasını kullanmaya başladı.

19-21 Ekim tarihleri arasında Premiere Vision İstanbul fuarına katılan Lenzing, tekstilde yumuşaklığın tanımını baştan yaptı. Lenzing, ele dokunuşun öznel ve net olmayan ölçüsü yerine, Alman emtec Electronics firmasıyla işbirliği yaparak TSA makinası ile ölçümü nesnel ve standart hale getirdiğini gözler önüne serdi.

Fuarın ilk gününde gerçekleşen basın toplantısına Lenzing İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu (BD &Marketing Turkey &MEA)Hale Saraçoğlu ve Emtec Electronics Satış ve Pazarlama Departmanı Yetkilisi Florian Neupert katılarak, bilgi verdi. Yumuşaklığın, konforlu giysiler için temel bir gereksinim olduğunu söyleyen Saraçoğlu, kişiden kişiye değişen yumuşaklık algısının tekstil ile cildin etkileşimine bağlı olduğunu belirtti. Lenzing’in küresel çapta innerwear (iç giyim, uyku giyimi, erkek örme üst giyim ve kadın örme üst giyim) sektöründe yaptığı ankette yumuşaklığın en önemli satın alma faktörü olduğunu açıkladı.

Lenzing’in kumaş yumuşaklığının test edilmesi için daha objektif, stabil ve kolay yorumlanabilecek bir metot geliştirmek için arayışa girdiğini belirten Saraçoğlu, bu süreçte emtec Electronis’le işbirliğinin başladığını açıkladı. Saraçoğlu şunları söyledi; “Hali hazırda Lenzing’de ring metodu ile kumaşlar test ediliyor. Ayrıca, Emtec Electronics’e ait Doku Yumuşaklık Çözümleyicisi (Tissue Softness Analyzer – TSA) cihazı yeni bir enstrüman olarak saptandı. Kağıt mendil ve kağıt dokulardaki yumuşaklığın testi için kullanılan bu makine ile, Lenzing 100’den fazla örme ve dokuma kumaşı test etti. Çıkan sonuçları bildiğimiz dokunuş testi ile karşılaştırdık ve paralel sonuçların elde edildiğini gördük”

Lenzing Tekstillerde Yumuşaklığı Yeniden Tanımladı: Ses Spektrumu ile Yumuşaklık Test Ediliyor

Ses spektrumu kullanarak test eden cihazın geliştirilmesi için Lenzing ve emtec’in birlikte çalışmayı sürdürdüğünü dile getiren Saraçoğlu, şu teknik bilgileri verdi; “TSA’da gergin bir şekilde duran kumaş ve onunu üzerinde dönen seramik bıçaklar bulunuyor. Seramik bıçaklardan çıkan sürtünme sesi kumaşın altındaki mikrofon tarafından kaydediliyor. Ses spektrumu; elyafın yumuşaklığı, kumaşın dokusu ve kumaşın sertliği parametrelerine bağlıdır. 2000hz altında ölçtüğümüz ses değerleri bize o kumaşın pürüzlülük/pürüzsüzlük değerini verirken, 5000-7000hz arasındaki ölçüm ise gerçek yumuşaklık hissinin değerlerini veriyor. Burada parametrelerimiz elyaf sertliği, bükülme gücü, içyapısı, mikro/makro sıkıştırılabilirlik, yumuşatıcılar ve kumaşın üzerinde kullanılan diğer kimyasal maddelerdir.”

TSA ile pürüzlülük/pürüzsüzlük ve hissedilen gerçek yumuşaklık hissi testini gerçekleştirdiklerini açıklayan Saraçoğlu, aynı koşullarda pamuk, pamuk/Lenzing Modal, Lenzing Modal, MicroModal ve viscon kumaşıyla testlerin yapıldığını dile getirdi. Saraçoğlu; “Yapılan testlerde MicroModal’ın en yumuşak kumaş olduğunu gördük.  Bir fiziksel test yöntemi olan ring’de aldığımız sonuçlar da MicroModal’ın en yumuşak kumaş olduğunu gösteriyor.

Lenzing’in TSA ve ring metodlarının ikisini bir arada değerlendirerek yeni bir yumuşaklık standardı oluşturduğunu belirten Saraçoğlu, tekstillerde Modal miktarı arttıkça yumuşaklığın da arttığını fiziksel olarak da ispat ettiklerini söyledi. Saraçoğlu, 5 yıkıma sonrasında bile Modal ve MicroModal elyaf ailesinin yumuşaklığını koruduğunu kaydetti.

Bütün Testler 1 Dakikadan Daha Az Zamanda Bitiyor

Emtec Electronics Satış ve Pazarlama Departmanı görevlisi Florian Neupert, firmanın 1995 yılında kurulduğunu ve ağırlıkla kağıt sektörü için test sistemleri geliştirdiklerini söyledi. Neupert; “Tekstil endüstrisinde çok fazla inovasyon, yüksek teknoloji var, ancak yumuşaklığı test etme metotları oldukça basit. Elle yumuşaklığı anlamak için iki test metodu var. Birincisinde el kumaş üzerinde belli bir hızla hareket ederek yumuşaklığı anlamaya çalışıyor. İkincisi ise, kumaş elde kırıştırılarak yumuşaklık testi yapılıyor. Ancak bu test öznel bir test olduğu için kişiden kişiye, kültürden kültüre farklılık gösterir. TSA makinamız ile kumaşların gerçek yumuşaklık, pürüzlülük ve sertlik testleri kolayca ve objektif olarak yapılabiliyor” diye konuştu.

Tekstil Eğirme Haberleri

Durak Tekstil, pandemiye rağmen satışlarını %20 artırdı

Pandemi döneminde üretim kapasitesini artıran yatırımlar yapan Durak Tekstil, 2021 yılında bunun meyvelerini toplamaya başladı.  Durak Tekstil yılın ilk...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied