Lenzing Sürdürülebilirlik Çıtasını Yükseltiyor

Kozmetotekstil pazarı değişen tüketici davranışlarıyla krizi fırsata çeviriyor

Covid-19 pandemisinin yayılmasına karşı alınan hükümet önlemleri, günlük yaşamda bir dizi değişime sebep oldu. Yüz maskelerinin takılması, sosyal mesafe...

ITMF, 7. Coronavirüs anket sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), pandeminin global tekstil endüstrisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği araştırmanın 7.sini yayımladı. 25 Ocak-10 Mart tarihleri...

Pazar dengeleri bozulurken konfeksiyon ve tekstil sektörü yolunu arıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği kapanma ve evden çalışma gibi yeni koşullar, hazırgiyim ürünlerine olan talebi önceki döneme göre azalttı. Buna...
Engin Buz
Engin Buzhttps://www.textilegence.com
Engin Buz, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılından sonra çeşitli yayıncılık şirketlerinde çalışmaya başlayarak kültür-sanat ve daha sonra ekonomi haberleri hazırlamıştır. 2009 yılından itibaren tekstil endüstrisine dönük yayınlarda editör olarak görev alan Buz, 2013 itibariyle kurulan Textilegence’de haber editörü olarak yer almaya başlamıştır. Engin Buz halen başta tekstil ve dijital baskı endüstrileri olmak üzere ekonomi haberleri hazırlamaktadır.

Lenzing Sürdürülebilirlik Çıtasını Yükseltiyor
Lenzing Sürdürülebilirlik Çıtasını Yükseltiyor

2022’ye kadar sürdürülebilir üretim teknolojisine 100 milyon Euro’dan fazla yatırım. Lenzing sürdürülebilir elyaf çözümlerinde lider olarak, tekstil ve nonwoven endüstrilerini geliştirmeyi vaat ediyor. BM- Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Lenzing’in sürdürülebilirlik gündemi için yol gösterici ilkelerdir. Tüm Lenzing tesisleri 2022 yılına kadar AB Ecolabel standartlarını karşılamaya çalışıyor.

Ağaçtan botanik elyaf üreticisi olan Lenzing Group, çevresel liderlik taahhüdünü genişletiyor. Ağaç bazlı selülozik elyaflarda lider olan Lenzing, tekstil ve nonwoven endüstrilerinde sürdürülebilirlik konusunda çıtayı yükseltmek için özel sorumluluğa ve tutkuya sahip.  Bu vizyonu gerçekleştirmek için Lenzing, 2022 yılına kadar sürdürülebilir üretim teknolojileri ve üretim tesislerinde 100 milyon Euro’dan fazla yatırım yaparak iddialı yol haritasını sürdürüyor.

Lenzing’in kapalı döngü üretim süreçlerine sahip döngüsel çalışma modelleri, endüstride standardı belirliyor. Çevresel liderliğini daha da genişletmek için, bu yatırımın önemli bir kısmı kükürt geri kazanım sistemlerinin genişletilmesi için kapalı devre üretim teknolojilerine odaklanacak. İkinci yatırım alanı atık arıtma ünitelerini iyileştirmek olacak. Buna ek olarak, Lenzing, Çin’deki tesisinde bir gaz kazanının inşası nedeniyle sera gazı emisyonlarını azaltarak enerji kullanımını daha sürdürülebilir çözümlere yükseltecek. Bu yatırım, Lenzing’in sürdürülebilirlik liderliğini Nanjing’deki viskos tesisinde güçlendiriyor.

Yatırımlar, Lenzing’in sürdürülebilirlik gündemi için yol gösterici ilkeler olarak, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SDG) olan bağlılığını vurguluyor. Şirket için en önemli SDG’lerden birisi SDG 12; sorumlu üretim ve tüketim’dir.

Sürdürülebilirlik bütünsel ele alınıyor

Lenzing Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Doboczky şunları söyledi; “Tekstil ve nonwoven sektörleri sürdürülebirlikle ilgili temel zorluklarla karşı karşıya. Lenzing, bunu ele almada ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmede liderlik rolünü üstlenmek için tutkulu. Sürdürülebilirliğe bütünsel yaklaşımımız bu konuyu destekliyor. Yeni eko-yatırım programı, hedeflerimizde ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır.”

Lenzing Genel Müdürü Robert van de Kerkhof ise; “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Kalkınma Hedefleri, gezegeni koruyan ve tüm insanlar için refah ve mutluluk sağlayan sürdürülebilir bir ekonomi için evrensel bir çağrıdır” dedi. Kerkhof sözlerini şöyle sürdürdü; “REFIBRA™ teknolojimizle, Lenzing, özellikle SDG12’ye katkıda bulunan daha döngüsel, biyo-temelli bir ekonomiyi desteklemek için yenilik yapıyor.”

Lenzing, 2018 yılında açıklanan Lenzing Group sürdürülebilirliğe dönük hedefleriyle, tüm üretim tesislerini 2022 yılına kadar iddialı Avrupa Ecolabel standardına yükseltmeyi hedefliyor. Sonuç olarak, Lenzing, küresel sürdürülebilirlik odaklı bir üretim standardına bağlı ilk şirketlerden birisidir.

Tekstil Eğirme Haberleri

SASA 330 milyon dolarlık yeni elyaf yatırımına başladı

Türkiye’nin önde gelen elyaf üreticilerinden Adana merkezli SASA Polyester, Saflaştırılmış Tereftalik Asit (PTA) ve elyaf yatırımlarına devam ediyor. 2019...

Özel Haberler

error: Lokasyonunuz kaydedildi. İçerik kopyalanamaz. You location is saved. Content can\'t be copied