32.5 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

HanesBrands, ünlü spor giyim markası Champion’ı Authentic’e satıyor

İkonik giyim markalarının küresel liderlerinden biri olan...

Türkiye tekstil ihracatında Asya, Amerika ve Orta Doğu yükselişte

Türkiye tekstil ihracatına ilişkin nisan ayı verileri...

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı yayınlandı

Textilegence Mayıs Haziran 2024 sayısı, haziran ayında...

1 Hour Shirt; hızlı modadan adil modaya

Fashion Revolution Germany ve döngüsel moda markası...

Nivogo: Türkiye’de ‘geleceği değiştiren moda’ döngüsel dönüşüm

Nivo (yeni) ve go (harekete geçmek) kelimelerinin...

Bego Jeans; temiz denimin hikayesi

Çevresel etkisi en yüksek tekstil ürünlerinden biri...

MatSet, Kornit’i tekrar Türkiye pazarıyla buluşturuyor

AdvertorialMatSet, Kornit’i tekrar Türkiye pazarıyla buluşturuyor

- Haber Sponsoru -

Dijital tekstil çözümlerinin küresel markası Kornit Digital, Türkiye pazarında yola, sektörün en köklü firmalarından MatSet ile devam etme kararı aldı. İmzalanan yeni distribütörlük anlaşması ile Kornit Digital’in bütün baskı makinelerinin ve sarf malzemelerin satış ve satış sonrası hizmetlerini MatSet Group yürütecek. Matbaa ve reklamcılık alanlarında temsil ettiği markalarla pazarda güçlü bir konumda bulunan MatSet, Kornit ve tekstil baskı çözümleri için alt şirketi MatTex’i de hayata geçiriyor. Kornit’in direkt konfeksiyona baskı (DTG) ve direkt kumaşa baskı (DTF) çözümlerinin tümü MatTex tarafından temsil edilecek ve bu çözümlere servis verilecek.

MatSet Genel Müdürü Doğu Pabuççuoğlu, MatSet’in yaklaşık 50 yıldır baskı sektörüne hizmet verdiğini söyledi. HP Indigo ve AGFA gibi önemli markaları portföylerinde bulundurduklarını hatırlatan Pabuççuoğlu, Türk baskı endüstrisiyle güçlü bağlara sahip olduklarının altını çizdi. 2020 yılının ağustos ayından itibaren Kornit ile görüşmeye başladıklarını aktaran Pabuççuoğlu, süreci şöyle özetledi;

“Son dönemde yönetimini ve vizyonunu yenileyen Kornit Digital, Türkiye pazarında daha aktif olabilmek için yeni bir arayışa girdi. MatSet olarak bizim İstanbul, Ankara ve İzmir ofislerimizle Türkiye çapında baskı çözümleri ve satış sonrası servisi sağlayabilecek bir güçte olmamız Kornit’in dikkatini çekti. Yaptığımız görüşmelerde tekstil endüstrisi için Kornit’in yenilikçi baskı çözümlerini nasıl sunabileceğimizi değerlendirdik. AGFA’nın filmlerini sattığımız için, zaten tekstil endüstrisi ile bir tanışıklığımız vardı, ancak dijital anlamda ilk kez bu alanda yer alacağız. Bu nedenle Kornit ile anlaşmaya varır varmaz yaptığımız ilk şey, satış departmanından önce teknik servisimizi oluşturmak oldu. Teknik servis ve satış departmanlarımız hem tekstil endüstrisi hem de Kornit çözümleri hakkında eğitimlerden geçti.”

Kornit Digital, DTG ve DTF pazarında ciddi potansiyele sahip

Doğu Pabuççuoğlu, Kornit Digital’in direkt konfeksiyona baskı (DTG) ve direkt kumaşa baskı (DTF) çözümlerinin teknik üstünlüğe ve uygulama avantajlarına değindi. “Pandemi dönemiyle birlikte pazardaki dönüşüm hızlandı, firmalar artık tek bir üretim yöntemi ile rekabet etmekte zorlanıyor.  Matbaa ve promosyon sektöründe DTG çözümlerimize ciddi bir ilgi görüyoruz. DTF çözümlerimiz ise tekstil baskısında konvansiyonel üretime gerçek bir alternatif olarak öne çıkıyor. Her iki segmentte de Türkiye pazarında ilerleyeceğiz” diyen Doğu Pabuçcuoğlu, endüstrinin ve dijital pazarın genişlemesine katkı sunacaklarını kaydetti.

Tekstil endüstrisinde bir dönüşüm yaşandığına dikkati çeken Pabuççuoğlu, adetlerin düşerken, çeşitliliğin arttığını, bununla birlikte tedarik sürelerinin kısaldığını belirtti. Pabuççuoğlu; “Yüksek hacimlerde tek tip üretip satma dönemi artık geride kaldı. Avrupa pazarlarının mart ayından itibaren tekrar canlanması bekleniyor. Ayrıca, e-ticaret üzerinden satışlarda ciddi patlamalar yaşandı. Bütün bunlar bize üretim mantığının değiştiğini, sipariş üzerine üretime geçişin yaşandığını gösteriyor. Üstelik sürdürülebilirlik ve kaynakların korunmasına ilişkin talepler artıyor. Tek adımda, susuz bir baskı prosesi sağlayan Kornit Digital çözümleri, kullanıcı dostu özellikleriyle Türk tekstilcilerin ilk tercihi olacak” dedi.

Başarılı yatırım için fiyat değil doğru makine daha önemli

Kornit’in Türkiye’deki marka algısını güçlendireceklerini ve MatSet’in bu markanın arkasında durduğunu göstereceklerini belirten Doğu Pabuççuoğlu; “2021 Kornit’in Türk tekstil sektörüyle tekrar buluşma yılı olacak” ifadesini kullandı. Pabuççoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeni mümessili olarak pazardaki bilinirliliğini çok daha ileriye taşıyıp, gereken ilgiyi göstereceğiz ve markaya dönük bakışı değiştireceğiz. Bu konudaki kararlılığımızı Kornit te paylaşıyor ve bizi destekliyor. Bunun için öncelikle mevcut müşterilerle işe başlayacağız ve makineleri tekrar ayağa kaldıracağız. Kornit ve MatSet’in birleşik gücünü bütün müşterilerimize sunacağız” diye konuştu.

Pabuççuoğlu makine yatırımında fiyatın düşünüldüğü kadar önemli olmadığını, işletme maliyeti ve yatırımın geri dönüşünün daha çok ele alınması gerektiğini vurguladı. Satın alma sürecinde öncelikle müşterinin ihtiyacının belirlendiğini ve buna uygun çözümlerin sunulduğunu aktaran Pabuççuoğlu, müşterilere kapsamlı maliyet karşılaştırmalarıyla Kornit’in avantajlarının anlatılacağını söyledi. Pabuççuoğlu; “Müşterilerimize fiyata göre makine bakmak yerine, işe göre makine seçmeleri için yardımcı oluyoruz. Çünkü doğru makineler olmadan istenilen sonuçlar elde edilemez. MatSet olarak daha fazla makine satmak değil, doğru makineleri satmak için çalışıyoruz. Bu da bizim pazarda güven kazanmamızı sağlayan en önemli unsur oldu. Diğer unsur ise satış sonrasında hızlı ve kapsamlı servisi vermemizdir” şeklinde konuştu.

MatSet, Kornit’i tekrar Türkiye pazarıyla buluşturuyor
MatSet, Kornit’i tekrar Türkiye pazarıyla buluşturuyor

MatTex ve tekstil showroomu sektörün hizmetinde

Kornit Digital’in ABD ve İngiltere’de önemli e-ticaret platformları ve perakende markalarıyla büyük iş birliklerini hayata geçirdiğini ifade eden Doğu Pabuççuoğlu, Türkiye’de bu yönde henüz ciddi bir adım atılmadığını ve önemli bir potansiyelin kendilerini beklediğini belirtti.

Pandemi dönemindeki kısıtlamalar nedeniyle fuarların düzenlenemediğine ve tanıtım etkinliklerin gerçekleşemediğine değinen Pabuççuoğlu alternatif tanıtma çalışmaları yapacaklarını, pazarda MatSet ve Kornit Digital iş birliğinin akıllara kazınması için çalışacaklarını vurguladı. Boya ve baskı kafası gibi baskı malzemelerinin stokta hazır olacağı bilgisini veren Pabuççuoğlu, genişlettikleri showroomda Kornit baskı çözümlerinin sergileneceğini ve numune baskı taleplerinin yanıtlanacağını sözlerine ekledi.

Diğer haberlere göz atın

Yazarın diğer haberleri

Diğer etiketlere göz atın:

En çok okunan haberler